moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent odwiedził żołnierzy stacjonujących w Estonii

Dziękujemy za służbę, jaką wykonujecie dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Te słowa brzmią szczególnie mocno, bo za naszą granicą toczy się wojna – powiedział w Estonii prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia z żołnierzami, którzy strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili polskich żołnierzy stacjonujących w Estonii. Parze prezydenckiej towarzyszył wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła oraz minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W zorganizowanym z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia spotkaniu w bazie lotniczej w Ämari uczestniczyli żołnierze XII zmiany PKW Orlik, czyli lotnicy, którzy strzegą bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Obecna była także delegacja polskich żołnierzy, którzy w Estonii służą w składzie batalionowej grupy bojowej NATO. W uroczystości zdalnie wzięli udział również żołnierze ze wszystkich polskich kontyngentów wojskowych, wojskowych zgrupowań zadaniowych „Podlasie” i „Karpaty” oraz dowódcy najważniejszych wojskowych instytucji.

 

REKLAMA

– Jesteśmy tu, by złożyć wam życzenia i dać sygnał wszystkim, którzy służą z dala od swoich domów. Blisko 1400 żołnierzy i pracowników jest teraz poza granicami Polski – zwrócił się do wojskowych prezydent Andrzej Duda. – W sposób szczególny pozdrawiamy też tych, którzy wykonują swoje obowiązki daleko od rodzin, np. na terenie polsko-białoruskiego pogranicza – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że służba z dala od rodzin jest trudna zwłaszcza w czasie świąt. – Nie można spędzić czasu z małżonkami, dziećmi czy rodzicami. A jedynymi najbliższymi są koledzy i koleżanki w służbie, towarzysze broni – mówił prezydent. – Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania. Życzę, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne, a mimo zagrożenia, by niosły pokój sercom i duszy. Zwierzchnik sił zbrojnych życzył też wszystkim żołnierzom służącym poza granicami kraju szybkiego i bezpiecznego powrotu z misji do domu. – Dziękujemy za służbę, jaką wykonujecie dla Polski i dla nas wszystkich. Realizujecie ją, byśmy my byli bezpieczni. Te słowa brzmią szczególnie mocno, bo za naszą granicą toczy się wojna. Czujemy wagę i ciężar waszej służby. Jako zwierzchnik sił zbrojnych zobowiązuje się, że do końca mojej prezydenckiej służby będę czuwał nad waszymi sprawami – zapewnił. Andrzej Duda podziękował żołnierzom za wypełnianie zobowiązań sojuszniczych i godne reprezentowanie polskiej armii.

Życzenia świąteczne i noworoczne wojskowym złożyła także Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz wiceminister obrony Paweł Bejda.

W czasie uroczystości zorganizowanej w hangarze lotniczym obok wielozadaniowego samolotu F16 głos zabrał dowódca PKW Orlik ppłk pil. Michał Zloch. – To już XII zmiana wystawiona przez polskie siły powietrzne w ramach sojuszniczej operacji Baltic Air Policing i druga realizowana w Ämari. Polska od lat jest jednym z najbardziej zaangażowanych państw w zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Zadanie to przyszło nam pełnić w trudnych, pełnych wyzwań czasach, a wojna tocząca się tuż za granicami NATO uświadamia nam wagę tej misji – mówił dowódca PKW. Podkreślił, że lotnicy pełnią dyżur przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i mimo trudnych warunków atmosferycznych są w stanie w każdym momencie wzbić się w powietrze, by „bronić granic powietrznych państw bałtyckich i naszej ojczyzny”.

Podczas pobytu w Ämari polska para prezydencka spotkała się z prezydentem Estonii Alarem Karisem i jego małżonką Sirje Karis. – Rozmawiamy o kwestiach bezpieczeństwa, ostatnich decyzjach Rady Europejskiej związanych z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy i Mołdawii, jak również o sytuacji na granicach naszych krajów z Białorusią – powiedział Andrzej Duda.

Polski kontyngent wojskowy w Estonii tworzy ok. 150 żołnierzy i pracowników wojska, głównie z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wśród nich są nie tylko piloci, lecz również technicy, specjaliści ds. uzbrojenia, łączności, personel operacyjny oraz medycy.

Misja Baltic Air Policing, w ramach której Polacy stacjonują w Estonii, to odpowiedź NATO na wniosek państw bałtyckich o wsparcie w osłonie ich przestrzeni powietrznej. Pierwszy tego typu dyżur sojusznicy zrealizowali w 2004 roku, a Polacy zostali po raz pierwszy skierowani do tego typu działania w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku. Dla żołnierzy z 31 BLT to czwarty tego typu dyżur. Wojskowi wrócą do kraju na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP; MON

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO