moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amunicja termobaryczna dla Wojska Polskiego coraz bliżej

Wojskowa Akademia Techniczna wspólnie z firmą Nitro-Chem pracuje nad nowym termobarycznym materiałem wybuchowym. Zakończono już badania laboratoryjne, a uzyskany materiał wybuchowy UTBX został przetestowany na poligonie w Nowej Dębie. Technologia ta w przyszłości może posłużyć do produkcji nowoczesnego uzbrojenia, w tym granatów ręcznych i granatnikowych.

Opracowany przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej UTBX to termobaryczny materiał wybuchowy, który jest nawet o 60% skuteczniejszy od trotylu. Z racji swoich parametrów najlepiej nadaje się do produkcji mniejszych ładunków, m.in. granatów ręcznych i granatnikowych, można go jednak stosować również w amunicji większego kalibru. – Parametry fal uderzeniowych jednego kilograma tego materiału są takie same jak jednego kilograma trotylu. A to oznacza, że UTBX przewyższa trotyl pod względem efektywności i skuteczności rażenia poprzez powietrzną falę uderzeniową, co znacznie wpływa na spadek kosztów logistycznych w armii – mówi odpowiedzialny za projekt prof. dr inż. hab. Stanisław Cudziło z WAT.

Wynaleziony w 1863 roku trotyl to związek węgla, wodoru, azotu i tlenu. UTBX jest z kolei mieszaniną zawierającą inny związek wybuchowy – heksogen oraz proszek metalu. – W klasycznej amunicji składniki palne i utleniające, czyli wszystko, co jest potrzebne do wywołania wybuchu, znajduje się wewnątrz głowicy. W ładunkach termobarycznych tlen niezbędny do spalania składników palnych jest wysysany z atmosfery – wyjaśnia profesor. W przypadku UTBX wchodzące w skład materiału cząsteczki metalu są w wyniku fali detonacyjnej podgrzewane, sprężane oraz wprawiane w ruch i wskutek detonacji pochłaniają energię. – Wydawałoby się, że to bezsensowne, ponieważ chodzi przecież o uzyskanie jak największej energii, jednak w tym wypadku tak nie jest. Cząsteczki metalu ogrzane w fali detonacyjnej zapalają się w reakcji ze związkiem wybuchowym, właśnie heksogenem, i lecą na konkretną odległość, dopalając się w powietrzu – tłumaczy prof. Cudziło.

REKLAMA

Prace nad UTBX trwają od około sześciu miesięcy. Wcześniej, niespełna cztery lata temu, rozpoczęły się finansowane przez Nitro-Chem prace nad nowym typem materiału wybuchowego o nazwie TBX, które doprowadziły do opracowania nowej substancji. W tym momencie naukowcom i inżynierom udało się uzyskać mieszaninę, którą można formować w ładunki, wykorzystując urządzenia produkcyjne i instalacje, które są w dyspozycji Nitro-Chemu. – Technolodzy po próbach z UTBX stwierdzili, że są w stanie uruchomić produkcję seryjną z tą substancją, ponieważ zmienia się tylko ciecz, którą wypełnia się amunicję – podkreśla profesor. Trwają jednak prace nad nowymi korpusami amunicji, przeznaczonymi do ładunków termobarycznych. Część wykorzystywanych obecnie korpusów nadaje się co prawda do wypełnienia ich UTBX, ale ich zastosowanie wiązałoby się z utratą części potencjału nowego materiału wybuchowego. Zdaniem prof. Stanisława Cudziły przemysł potrzebuje około dwóch lat, aby zakończyć prace nad nową amunicją i uruchomić produkcję seryjną. Nowy typ amunicji będzie też nieco droższy w produkcji ze względu na cenę proszku metalu, ale jak zapewnia twórca UTBX, cena nie wzrośnie znacząco, a poza tym korzyści powinny rekompensować koszty.


Film: WAT

Amunicja zawierająca ładunki termobaryczne stosowana jest na szeroką skalę m.in. w wojskach Stanów Zjednoczonych i Rosji. Może ona być wykorzystywana do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych, budynków o niewzmocnionej konstrukcji i pojazdów. Największe rosyjskie ciężkie miotacze przenoszą w jednej głowicy do 90 kg termobarycznego materiału wybuchowego. Takich rakiet w wyrzutni może być maksymalnie 30, więc po wystrzale strefa totalnych zniszczeń ma powierzchnię liczoną w hektarach. Wszyscy, którzy znajdą się w obszarze takiego wybuchu, są zmuszeni do oddychania gorącymi gazami, a w zasadzie zawiesinami cząstek stałych w gazach, co powoduje poparzenia pęcherzyków płucnych i nieuchronną śmierć. Dlatego prawo międzynarodowe zakazuje stosowania tego typu amunicji przeciwko cywilom.

Twórcy nowej technologii produkcji termobarycznego materiału wybuchowego, opracowanej w Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z Nitro-Chem, znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa”. – W Polsce są prowadzone inne badania nad materiałami termobarycznymi, ale nie są one tak zaawansowane jak nasze. Mam nadzieję, że nasza praca wkrótce przyczyni się do wzrostu potencjału obronnego Polski – zaznacza prof. Stanisław Cudziło.

Przemysław Lis

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze

~Inżynier Karwowski
1706200140
Do Cywil. No w punkt :-) Szach - mat.
91-A6-88-34
~Józef
1705591020
Ok, jeżeli ten materiał UTBX jest taki dobry, to dlaczego posłuży w przyszłości a nie w teraźniejszości. Już trzeba wypełniać pociski 155, 120 i inne, kacapy nie czekają wala z termobarycznych, fosforowych, oby nie przywalili z atomowych. Poza tym mamy w kraju producenta mieszanek termobarycznych, daja 10t miesięcznie, już można by 1000 pocisków 155 wypełnić i posłać na łeb bolszewikom. Tylko że to firma prywatna podobnie jak WB i nie ma profitów. Czekajcie dalej a ja będę musiał krwią zapłacić jakby co.
6A-FB-23-B7
~Cywil
1705588920
"Dlatego prawo międzynarodowe zakazuje stosowania tego typu amunicji przeciwko cywilom."- Panie Przemysław Lis proszę wskazać jekiego typu amunicji prawo międzynarodowe pozwala używać przeciwko cywilom, bo nie słyszałem o takim
0E-37-44-52

Zmiany w dodatkach stażowych
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO