moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Rybitwa” na start

Budowa piątego niszczyciela min typu Kormoran II rozpoczęła się dziś w gdańskiej Stoczni Remontowa Shipbuilding. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”, a marynarce wojennej zostanie przekazany w 2027 roku. Jednostka dołączy do 12 Dywizjonu Trałowców, który już od pewnego czasu przygotowuje się do jej przyjęcia.

Maszyna tnąca została uruchomiona kilka minut po 12.00. Chwilę później podzieliła na kawałki pierwszy arkusz blachy, która posłuży do budowy niszczyciela min ORP „Rybitwa”. Był to symboliczny początek prac nad piątym już okrętem typu Kormoran II (projekt 258).

Jednostka powstanie w oparciu o sprawdzony projekt. Tak jak poprzednie okręty serii, będzie miała 58,5 m długości i 10,3 m szerokości, zaś jej wyporność sięgnie 850 t. Kadłub z amagnetycznej stali i cichy napęd pozwolą chronić załogę przed minami, z kolei pędniki cykloidalne zapewnią „Rybitwie” doskonałą zwrotność. Okręt zostanie wyposażony w całą paletę bezzałogowych pojazdów podwodnych, służących do poszukiwania i niszczenia min oraz niewybuchów. Dostanie też nowoczesną 35-milimetrową armatę OSU-35K. Wszystko to zostanie wpięte w system zarządzania walką SCOT-M, który gromadzi i analizuje dane spływające z pokładowych urządzeń, a jednocześnie pomaga nimi sterować, podpowiadając rozwiązania optymalne w danej sytuacji. „Rybitwę” tradycyjnie już zbuduje konsorcjum złożone z gdyńskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, PGZ Stoczni Wojennej i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Plan zakłada, że jednostka trafi do marynarki wojennej w 2027 roku.

REKLAMA

– W tej chwili nasza flotylla dysponuje trzema niszczycielami min typu Kormoran II. Wszystkie wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców, który na co dzień stacjonuje w Gdyni – przypomina kpt. mar. Łukasz Koziarski z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Prototypowy okręt projektu 258 – ORP „Kormoran” rozpoczął służbę w listopadzie 2017 roku. Okręty seryjne – ORP „Albatros” i ORP „Mewa” dołączyły do niego odpowiednio w 2022 i 2023 roku. Zanim to jednak nastąpiło, resort obrony zamówił trzy kolejne Kormorany. Budowa „Jaskółki” rozpoczęła się w ubiegłym roku. Okręt powinien być gotowy za dwa lata. Z kolei „Rybitwę” i „Czajkę” marynarka ma odebrać w 2027 roku. – Kormorany numer cztery, pięć i sześć będą służyć w 12 Dywizjonie Trałowców ze Świnoujścia – informuje kpt. mar. Koziarski. Jednostka rozpoczęła już przygotowania do ich przyjęcia.

Marynarze, którzy zostali wyznaczeni do załóg od ubiegłego roku, są wysyłani na praktyki do 13 dTr. – Szkolą się na Kormoranach, które zdążyły już wejść do linii i zdobywają uprawnienia do obsadzenia określonych stanowisk – wyjaśnia kmdr por. Sławomir Góra, dowódca 12 dTr. W lutym do Gdyni pojedzie kolejna grupa licząca około dziesięciu mundurowych. Na tym jednak nie koniec. – Przyszli członkowie załóg naszych Kormoranów doświadczenie zdobywali też podczas misji PKW „Czernicki” – dodaje kmdr por. Góra. Oficerowie i podoficerowie z 12 dTr pełnili służbę w międzynarodowym sztabie, który z pokładu okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, kierował zespołem jednostek przeciwminowych SNMCMG1. Do zespołu dołączyły też dwa trałowce ze Świnoujścia – ORP „Hańcza” i ORP „Drużno”. – Jednocześnie już podczas trwania misji, kierowaliśmy do sztabu kolejnych oficerów na praktyki – zaznacza kmdr por. Góra. – Wcielenie do służby Kormoranów oznacza dla nas wielki technologicznych skok. Mówimy przecież o okrętach, które w swojej klasie zaliczane są do najnowocześniejszych w Europie. Poza tym w naszym dywizjonie nie mamy obecnie niszczycieli min. Nasze siły opierają się na trałowcach, a to przecież jednostki o zupełnie innej specyfice – wyjaśnia oficer.

Budowa Kormoranów II to jeden z elementów planu modernizacji polskiej marynarki. Obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding powstają również dwa nowoczesne okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem Delfin – ORP „Jerzy Różycki” i ORP „Henryk Zygalski”. Z kolei PGZ Stocznia Wojenna zaangażowana jest w budowę trzech fregat rakietowych Miecznik. Uroczyste cięcie blach pod pierwszą z nich odbyło się latem. Za kilkanaście dni dojdzie do położenia stępki i prace wkroczą w kolejny etap. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Wicher”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO