moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pracownicy resortu obrony promowani na oficerów

Byli cywilnymi pracownikami resortu obrony narodowej – zostali oficerami! Wcześniej jednak musieli przejść wymagający kurs oficerski zorganizowany specjalnie z myślą o cywilnych pracownikach wojska. Po promocji, która odbyła się dziś w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej, 69 osób wróci na dotychczasowe stanowiska w resorcie, ale już jako oficerowie.

Szansa na wstąpienie do armii zawodowej pracowników cywilnych resortu obrony pojawiła się latem ubiegłego roku. Szef MON-u wydał wówczas rozporządzenie, które umożliwiło osobom z dużym doświadczeniem zawodowym, wysokimi kwalifikacjami i pracującym w jednostkach organizacyjnych podległych MON udział w trzymiesięcznym kursie oficerskim. Po jego ukończeniu, zdaniu egzaminów i promocji pracownicy mogą wrócić na dotychczas zajmowane stanowiska służbowe, ale już jako oficerowie. W październiku 2023 roku rozpoczęła się pierwsza edycja tego rodzaju kursu oficerskiego. W sobotę odbyły się promocje jego uczestników. 

Pracownik w koszarach  

Kurs dla pracowników resortu obrony narodowej różni się od innych tego typu szkoleń oficerskich jedynie tym, że jego uczestnicy nie realizują praktyk w jednostkach wojskowych. Wiadomo bowiem, że w myśl rozkazów personalnych po promocji trafią na zajmowane dotąd stanowiska. Pozostała część programu nauczania jest taka sama jak na pozostałych trzymiesięcznych kursach oficerskich realizowanych w uczelni.

REKLAMA

W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu rekrutację na kurs oficerski dla pracowników cywilnych przeszło 18 ochotników (15 kobiet i trzech mężczyzn) i 3 października 2023 roku zostali wcieleni do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelni. Następnego dnia rozpoczęli szkolenie w składzie plutonu. – Edukacja standardowo rozpoczęła się od szkolenia podstawowego – mówi dowódca pododdziału kpt. Karol Kuzara. Odbywało się ono w uczelnianym ośrodku na poligonie w Żaganiu. Jak zwykle nauka rozpoczęła się od poznania żołnierskiego abecadła. Oprócz musztry i regulaminów szeregowi m.in. ćwiczyli taktykę, ochronę przed bronią masowego rażenia, dowiadywali się o zasadach inżynieryjno-saperskiego działania na polu walki. Tam poznawali też tajniki użycia broni, uczyli się jej bezpiecznej obsługi i trenowali prowadzenie celnego ognia.

To nie były łatwe początki, zwłaszcza że w szkoleniu brały udział osoby w wieku od 35 do aż 50 lat. Jednak udało się i 28 października wszyscy złożyli przysięgę wojskową. – Później rozpoczęli szkolenie specjalistyczne – dodaje kpt. Karol Kuzara. Na tym etapie szeregowi pogłębiali wiedzę ogólnowojskową i zdobywali doświadczenia w wielu żołnierskich dziedzinach. Zajęcia, w których brali udział, często miały charakter szkolenia instruktorsko-metodycznego. Przyszli oficerowie musieli bowiem nauczyć się m.in. podstaw dowodzenia, zdobyć kompetencje do prowadzenia w przyszłości zajęć z żołnierzami, a także nauczyć się nimi dowodzić.

Bez zdanego egzaminu nie ma gwiazdek

Na tym jednak nie koniec. Absolwenci kursu od początku wiedzieli, że aby otrzymać oficerskie gwiazdki, będą musieli zdać niełatwe egzaminy oficerskie. Był to sprawdzian nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także praktycznej. To, że egzaminy były trudne, może świadczyć fakt, że dwie osoby ich nie zdały. Jedna z uczestniczek i jeden uczestnik nie podołali normom wymaganym na sprawdzianie z wychowania fizycznego. Pozostałym uczestnikom szkolenia poszło bardzo dobrze. – Średnia ocena za pluton to 4,1. Przy czym trzy osoby zdały egzamin na 5,00. To jest naprawdę bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi oficerskimi kursami – zapewnia kpt. Kuzara.


Justyna Toruń-Marczak (41 lat), od sobotniej promocji już podporucznik, nie ukrywa satysfakcji z ukończenia kursu. – Było ciężko i intensywnie. Kurs na pewno stanowił dla mnie bardzo duże wyzwanie. Dałam jednak radę, sprawdziłam siebie, spełniłam swoje marzenie i jestem z tego dumna – wspomina żołnierską edukację. Dodaje, że nigdy nie zapomni pierwszych strzelań na poligonie, momentu, gdy dostała w ręce broń i przełamując obawy musiała otworzyć ogień. – Nigdy wcześniej tego nie robiłam. Nigdy nie strzelałam i chyba tego bałam się najbardziej. Jednak dzięki dowódcom i instruktorom odważyłam się, przełamałam stres, a wyniki strzelań okazały się bardzo dobre – przyznaje. Po promocji wróci – już jako młodszy oficer – na stanowisko specjalisty ds. kadr w Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie.

Dla 47-letniego ppor. Tomasza Zaleskiego ukończenie kursu oraz promowanie na pierwszy stopień oficerski jest spełnieniem młodzieńczych marzeń. Od 16 lat pracuje jako specjalista w Sekcji Wsparcia Eksploatacji ZWSI ( Zintegrowany Wieloszczeblowy System Informatyczny) RON w 1 Regionalnej Bazie Logistycznej w Wałczu. Gdy dowiedział się o możliwości uczestniczenia w kursie i zdobyciu oficerskich gwiazdek, nie wahał się długo. Teraz wróci do pracy jako oficer, a – jak podkreśla – praca w mundurze wiąże się z prestiżem. – Owszem, otrzymam trochę większą pensję i dodatki, ale będę mieć także więcej obowiązków. Jako oficer zacznę m.in. pełnić służby w bazie – mówi ppor. Zaleski.

Do zaplanowanej na sobotę promocji na AWL przystąpiło 16 uczestników kursu. Aktu promowania absolwentów na stopnie oficerskie dokona gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. W ceremonii oprócz słuchaczy akademii, komendy uczelni, dowódców wojskowych i wielu zaproszonych gości wezmą udział także rodziny i przyjaciele nowo promowanych oficerów.

Kiedy następne kursy dla pracowników resortu obrony?

Oprócz Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu szkolenie uczestników trzymiesięcznego kursu dla pracowników resortu obrony narodowej prowadzone było także w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Do tej uczelni wcielono w październiku 2023 roku 54 kandydatów na oficerów. Dziś podczas promocji w WAT pierwsze stopnie oficerskie otrzymały 53 osoby, ponieważ jeden z kandydatów zrezygnował z udziału w szkoleniu już po trzech dniach od wcielenia.

We wrocławskiej AWL trwa proces rekrutacji do drugiej edycji kursu oficerskiego dla pracowników resortu obrony. Wcielenie i szkolenie kolejnej tury kandydatów na oficera rozpocznie się w pierwszych dniach maja.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Sekcja Fotograficzno-Filmowa AWL

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Ramię w ramię z aliantami
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szarża „Dragona”
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO