moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zagrało z WOŚP

Koncerty, warsztaty, zajęcia sportowe, do tego pokazy sprzętu, no i oczywiście wojskowa grochówka – to tylko niektóre z inicjatyw, jakie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali żołnierze Wojska Polskiego. Wielki finał tegorocznej edycji odbył się na stadionie PGE Narodowym, ale przedstawicieli wojska można było spotkać na terenie całego kraju.

Tu wszystko gra ok! Pod takim hasłem odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju zbierali środki na zakup sprzętu, który będzie pomagał pacjentom oddziałów pulmonologicznych. Po raz pierwszy od ośmiu lat do akcji przyłączyło się także Wojsko Polskie.

REKLAMA

 

– Miejsce wojska jest zawsze przy obywatelach, a ogrom Polaków wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – powiedział w rozmowie z „Polską Zbrojną” Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. Wiceszef MON-u przypomniał, że przez 31 lat WOŚP zebrał łącznie ponad dwa mld złotych, dzięki czemu zakupiono m.in. 70 tys. sztuk sprzętu medycznego. – Cieszę, się, że wojsko gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i mam nadzieję, że nikt nigdy nie podejmie innej decyzji, bo wojsko powinno wspierać społeczeństwo i organizacje społeczne – zaznaczył.


Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk, Paweł Sobkowicz, Dominika Celińska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Finał 32. edycji WOŚP odbył się w Warszawie. Na błoniach stadionu PGE Narodowego stanęła scena, na której zgodnie z tradycją odbywały się koncerty, diabelski młyn, karuzela jak i inne atrakcje jakie przygotowano dla wspierających Orkiestrę. Swoją strefę zorganizowało także Wojsko Polskie. Żołnierze zaprezentowali sprzęt, z jakiego korzystają podczas służby, m.in. pojazdy MRAP, Humvee czy Żmija, quady, motocykle, a także wyposażenie indywidualne. Na warsztatach prowadzonych przez wojskowych medyków każdy miał też okazję, by przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a osoby zainteresowane służbą w wojsku miały możliwość porozmawiać o jej zasadach z przedstawicielami różnych rodzajów sił zbrojnych. Swoje stoiska promocyjne przygotowali saperzy, żandarmi, terytorialsi czy cyberżołnierze. Czas spędzony w strefie umilała wojskowa orkiestra, żołnierze serwowali tradycyjną grochówkę i ciepłą herbatę.Wydarzeniu towarzyszył bieg „Policz się z cukrzycą”, dzięki któremu organizatorzy wspierają program leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą osobistymi pompami insulinowymi. Uczestnicy musieli pokonać 5-kilometrową trasę, a po przekroczeniu mety, każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal. – Uczestniczę w tym wydarzeniu już czwarty raz, można więc powiedzieć, że stało się to moją małą tradycją. Co prawda forma w tym roku nie najlepsza, ale przecież nie o wynik tu chodzi – mówi Kasia, studentka. Wtóruje jej Bartek, pracownik administracji publicznej. – Wspieram WOŚP od lat, ale pierwszy raz na sportowo, bo sportowcem zdecydowanie nie jestem. Ale pomyślałem, że to może być ciekawe doświadczenie, które trochę zmobilizuje mnie do tego, aby się ruszyć – żartuje. Oczywiście na starcie biegu nie zabrakło żołnierzy. W biegu wzięła udział m.in. reprezentacja Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Cyfrowe serce armii łączy się z innymi sercami! Pomagaliśmy, pomagamy i cieszymy się, że możemy tu być – mówił tuż przed startem gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DK WOC.


Emocji nie brakowało także w innych częściach kraju. Żołnierzy można było spotkać podczas organizowanych z okazji WOŚP koncertach czy wydarzeniach sportowych. Na Warmii i Mazurach z „orkiestrą” zagrali żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy m.in. podczas pikników prezentowali sprzęt wojskowy, a na Podkarpaciu, taką inicjatywę podjęła 18 Dywizja Zmechanizowana. Muzea historyczne zapraszały do obejrzenia swoich eksponatów, a wojskowe uczelnie na koncerty i zajęcia sportowe. Bieg na rzecz WOŚP zorganizował także Wojskowy Klub Biegacza Meta, a nawet żołnierze, którzy pełnią służbę na misji w Libanie.

Po godzinie 17.00 licznik na stronie WOŚP wskazywał, że darczyńcy przekazali już na rzecz orkiestry ponad 67 mln zł. Ale to nie koniec, bo zbiórka wciąż trwa. Można ją wesprzeć nie tylko wrzucając datek do fundacyjnych puszek, ale także biorąc udział w aukcjach charytatywnych, które odbywają się na portalu Allegro. Wylicytować można m.in. przedmioty i vouchery, jakie na ten cel przekazali żołnierze. – Zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w licytacjach. Dzięki temu można np. wygrać osobiste zaproszenie od ministra obrony narodowej na obchody Święta Wojska Polskiego, przekonać się jak to jest być wojskowym nurkiem czy zdobyć coin dowódcy Eurokorpusu. Grajmy razem! – mówi mjr Michał Tomczyk z Ministerstwa Obrony Narodowej. Swoją aukcję przygotowała także redakcja „Polski Zbrojnej”. Dwa okolicznościowe medale będą na pewno ozdobą każdej kolekcji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Szarża „Dragona”
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO