moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze dla powstańców warszawskich

Wojsko pomoże Warszawie w organizacji uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisali: minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i przedstawiciel powstańców Jerzy Mindziukiewicz. Szef MON-u zapowiedział też większe zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w opiekę nad kombatantami.

– MON będzie ze wszystkich sił wspierać organizatora uroczystości 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, którym jest miasto stołeczne Warszawa – mówił dziś Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, po spotkaniu z uczestnikami powstania w Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wcześniej szef MON-u, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz „Jur” podpisali list intencyjny, zgodnie z którym polskie wojsko wesprze organizację tegorocznych obchodów rocznicy zrywu. Minister obrony podkreślił, że resort dołoży w tej kwestii wszelkich starań, a Wojsko Polskie wykona to zadanie najlepiej jak potrafi. – Zrobimy to z miłości do powstańców warszawskich, a namacalnym jej wyrazem będzie pełne zaangażowanie wojska w kraju i poza jego granicami, aby organizacja rocznicy przebiegła jak najsprawniej – dodał wicepremier. Politycy i kombatanci rozmawiali także o całorocznym wsparciu dla kombatantów. Szef MON-u zapowiedział większe niż dotąd zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w opiekę nad powstańcami i innymi kombatantami.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że spotkanie z powstańcami warszawskimi było wzruszającym momentem i kolejną lekcją patriotyzmu. – To są nasi bohaterowie, przewodnicy, profesorowie wolności i patriotyzmu, nie ma bowiem państwa bez jego historii oraz świadomości tradycji i tożsamości – mówił minister. Dodał, że obecność powstańców daje narodowi poczucie ciągłości i istnienia sztafety pokoleń.

REKLAMA


Film: Anna Dąbrowska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Trzaskowski. Zaznaczył, że miasto już od jakiegoś czasu przygotowuje się do obchodów rocznicy powstania. – Cieszę się z podpisanego dziś listu intencyjnego oraz z tego, że MON włączy się w organizację rocznicy i że będzie wspierać powstańców w opiece zdrowotnej – podkreślił. Dodał, że miasto i resort obrony będą także wspólnie pracować nad tym, aby idea powstania i bohaterstwo jego uczestników mogły być przekazywane kolejnym pokoleniom. – To wy zawsze uczyliście nas szacunku dla munduru, patriotyzmu, solidarności, przyjaźni, otwartości na innych oraz tego, czym jest wspólnota – zwrócił się do kombatantów prezydent stolicy.

Zdaniem Jerzego Mindziukiewicza to było korzystne spotkanie. – Kolejne uroczystości rocznicowe są ważne dla nas, kombatantów, ale także dla młodego pokolenia, ponieważ nie ma nic ważniejszego w życiu narodu niż wolność i niepodległość. Staramy się, aby młodzi nabrali do tego przekonania – dodał wiceprezes ZPW. Przypomniał również, że powstańcy korzystają z pomocy władz Warszawy m.in. w formie Domu Powstańca przy ul. Nowolipki. – Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To dla nas nie tylko podpora ekonomiczna, lecz także duchowa – podkreślił Mindziukiewicz.

Na spotkaniu był też obecny wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – Zrobimy wszystko, aby kombatanci czuli, że są dla nas wartościowi. Powstańcy mają tak wiele do przekazania, że powinniśmy celebrować obchody i robić wszystko, aby czuli się bohaterami tu i teraz – zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami.

Wdzięczność za pomoc wojska w zorganizowaniu tegorocznych uroczystości wyraził por. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Dla nas najważniejsze jest pielęgnowanie wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a także utrzymanie więzi pokoleń oraz przekazywanie pamięci o powstaniu i jego uczestnikach – mówił dziennikarzom. Podkreślił też, że tymi, którzy tę więź pielęgnują, są między innymi żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00, tzw. godzinie „W”, na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, komendanta głównego AK w Warszawie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili osamotnioną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. Zryw był największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi i największą operacją militarną Armii Krajowej. Zakończył się 2 października 1944 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO