moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śnieg może być groźną bronią

Techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – to najtrudniejszy element kursu wysokogórskiego, który właśnie zakończył się w Karkonoszach. Wzięło w nim udział kilkunastu – doświadczonych w górskich działaniach – żołnierzy z różnych jednostek, np. powietrzno-desantowych czy saperskich. Na szkoleniu uczyli się m.in., jak wykorzystać lawinę do walki z przeciwnikiem.

Umiejętności sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się w terenie wysokogórskim zagrożonym lawinami są kluczowe w wykonywaniu działań taktycznych w górach. Tony śniegu mogą zniszczyć sprzęt i zablokować na wiele godzin szlaki komunikacyjne, ale mogą też posłużyć do zamaskowania poczynań wojsk własnych. Jak uniknąć zagrożeń i sprawić, by śnieg stał się naszym sprzymierzeńcem? Takich działań uczyli się w pierwszej połowie lutego uczestnicy kursu zorganizowanego przez pracowników Zakładu Działań Górskich wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. W szkoleniu wzięło udział 19 żołnierzy, których wprawdzie różnił stopień wojskowy – od szeregowego do majora – ale łączyło doświadczenie w działaniach górskich. Reprezentowali oni jednostki powietrzno-desantowe, zmechanizowane, inżynieryjno-saperskie, wojsk specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz pułki rozpoznawcze.

 

REKLAMA

Wspinaczka po lodzie

Żołnierze trenowali w Górskim Ośrodku Szkoleniowym AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie oraz w wyższych partiach Karkonoszy. Kurs miał charakter międzynarodowy, ponieważ oprócz instruktorów z AWL-u zajęcia prowadziło dwóch wykładowców z natowskiego centrum szkolenia górskiego – Mountain Warfare Centre of Excellence – którego siedziba mieści się w Słowenii.

Głównym tematem zajęć były działania wysokogórskie w niskich temperaturach. Ale uczestnicy kursu poznawali także sposoby efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego, np. wspinaczkowego typu raki, czekany czy nosze ratownicze oraz sprzęt lawinowy. Podczas zajęć praktycznych żołnierze doskonalili metody przemieszczania się w wysokich górach na nartach skiturowych. Z kolei w okolicach Kotła Małego Stawu niedaleko Karpacza nad schroniskiem Samotnia czy Śnieżnych Kotłów uczestnicy szkolenia poznali tajniki wspinaczki po lodzie. – Najtrudniejszym zagadnieniem ćwiczonym w czasie kursu były właśnie techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – przyznaje kpt. Piotr Dąbrowski, kierownik kursu, na co dzień kierownik Zakładu Działań Górskich wrocławskiej AWL. Liczyła się nie tylko technika. W czasie zajęć wspinaczkowych skupiano się także na partnerskiej pomocy i współdziałaniu. Ponieważ zadania były trudne i chwilami niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe, działano maksymalnie w czteroosobowych zespołach, asekurując się wzajemnie.

Lawiną w przeciwnika

Lawinoznawstwo to nie tylko nauka wykorzystywania sprzętu lawinowego typu detektory czy sondy lawinowe albo umiejętność poszukiwania zasypanych. To również wiedza na temat tego, jak wykorzystywać jako broń nawisy śnieżne lub lawiny do maskowania poczynań wojsk własnych. Umiejętne wywołanie lawiny śnieżnej – w odpowiednim miejscu i czasie – może też stać się groźnym narzędziem w walce z przeciwnikiem. Tony śniegu potrafią bowiem błyskawicznie zniszczyć siły przeciwnika czy pojazdy przemieszczające się po górskich drogach. Lawina może na wiele dni czy nawet tygodni zablokować szlaki komunikacyjne, przerywając ważny łańcuch dostaw zaopatrzenia dla walczących żołnierzy. I właśnie tego rodzaju działań uczyli uczestników kursu wykładowcy z centrum szkolenia górskiego NATO Mountain Warfare Centre of Excellence ze Słowenii. Jako przykład ekspertów w tej dziedzinie podali żołnierzy z Austrii, którzy od dawna trenują „śnieżne wsparcie” w działaniach bojowych.

Mjr Sebastian Fojcik z 2 Batalionu Saperów 12 Brygady Zmechanizowanej w kursie uczestniczył po raz pierwszy. – Mam wieloletnie doświadczenie i jestem instruktorem wspinaczki, jednak podczas zajęć dowiedziałem się sporo interesujących rzeczy. Co jakiś czas wchodzą nowe techniki, zasady i nowy sprzęt wspinaczkowy. Na kursie mogłem je poznać i odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności – ocenia oficer. Jego zdaniem w każdej jednostce wojskowej, nawet saperskiej, powinni być żołnierze, którzy znają góry i istniejące tam zagrożenia. To dlatego, że – jak zauważa mjr Fojcik – żołnierz nigdy nie wie, w jakim terenie będzie walczyć podczas konfliktu zbrojnego.

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach zorganizowany przez Zakład Działań Górskich AWL rozpoczął się 4 lutego, a zakończył 16 lutego. Jest to szkolenie cykliczne, organizowane każdej zimy już od kilkunastu lat.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO