moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Prokuratura Krajowa przekazała podkomisji Antoniego Macierewicza 23 elementy Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Pięć części zostało zniszczonych, pozostałe dowody zostały zagubione – poinformował w Sejmie wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Polityk przedstawił okresowe sprawozdanie z prac zespołu, który weryfikuje działalność podkomisji smoleńskiej.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu przedstawiono pierwsze okresowe sprawozdanie z działalności zespołu, który zajmuje się oceną celowości, efektywności i rzetelności pracy podkomisji smoleńskiej. Informacje w tej sprawie przedstawił wiceminister obrony Cezary Tomczyk. W Sejmie obecny był także płk pil. Leszek Błach, przewodniczący wspomnianego zespołu. – W toku prac w Ministerstwie Obrony Narodowej kilkanaście dni temu dotarliśmy do korespondencji prokuratora generalnego oraz prokuratora krajowego z panem Antonim Macierewiczem oraz ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Jak do tej pory, jest to chyba jedna z najbardziej bulwersujących spraw, na jakie trafiłem podczas mojej kilkunastoletniej pracy w parlamencie i rządzie – powiedział Cezary Tomczyk. Wiceminister obrony wyjaśnił, że zespół śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej zgodnie z zarządzeniem z 23 czerwca 2016 roku udostępnił podkomisji smoleńskiej części samolotu Tupolew Tu-154M o numerze bocznym 101, czyli fragmenty, które stanowiły dowody rzeczowe w toczącym się śledztwie.

– Prokuratura przekazała komisji Macierewicza 23 elementy Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Z materiałów wewnętrznych i poczynionych ustaleń wynika, że dowody rzeczowe zostały przyjęte bez żadnego protokołu oraz sprawozdania. Części Tupolewa zostały zdeponowane w willi przy ulicy Klonowej, czyli tam, gdzie mieściła się wówczas podkomisja smoleńska. Pięć z tych 23 elementów zostało wysłanych do badań w Wojskowej Akademii Technicznej i to one w toku tych badań zostały zniszczone – wyjaśnił wiceszef MON-u. – Ale to nie wszystko. Komisja Antoniego Macierewicza w toku prac zgubiła pozostałe 18 części samolotu Tupolew – dodał Tomczyk. Jak podkreślił, Macierewicz „miał pełną świadomość, że część dowodów rzeczowych została zniszczona, a część zniknęła”. Zaznaczył, że dowodzi tego materiał, którym obecnie dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

REKLAMA

Wiceminister Tomczyk cytował także korespondencję między prokuraturą a podkomisją Macierewicza. Śledczy kilkakrotnie zwracali się bowiem do przewodniczącego o zwrócenie użyczonych materiałów dowodowych, czyli szczątków Tupolewa. Pierwsze pismo w tej sprawie prokuratura wysłała w 2020 roku, czyli cztery lata po przekazaniu dowodów, a ostatnie 11 listopada 2023 roku. Każde z pism pozostało bez odpowiedzi. Korespondencja śledczych była kierowana nie tylko do Antoniego Macierewicza, lecz także do ówczesnego szefa MON-u, ministra Mariusza Błaszczaka.

– Wielokrotnie słyszeliśmy od Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza o dążeniu do prawdy. Tymczasem ci ludzie doprowadzili do zniszczenia dowodów pierwotnych, czyli części samolotu, który roztrzaskał się pod Smoleńskiem. Czy to jest zaniedbanie, głupota? A może celowe działanie? – pytał z mównicy sejmowej Cezary Tomczyk. Zapowiedział także, że Ministerstwo Obrony Narodowej za pośrednictwem prokuratora krajowego zwróci się o niezwłoczne podjęcie działań w celu wyjaśnienia tej sprawy. MON będzie wnioskować o wyjaśnienie przyczyn utraty dowodów rzeczowych oraz ustalenie miejsca przechowywania innych materiałów objętych śledztwem w sprawie katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Wskazane mają być też osoby winne niszczenia dowodów i utrudniania toczącego się śledztwa.

Na słowa wiceministra Tomczyka ostro zareagował Antoni Macierewicz. Wyjaśnił, że dowody nie zostały zniszczone, lecz przekazano je amerykańskiej firmie, która przeprowadziła analizę struktury samolotu Tu-154M.

Powołany przez ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza zespół do zbadania prac podkomisji smoleńskiej będzie pracował do końca czerwca tego roku. Wtedy też zostanie przedstawiony końcowy raport z audytu.

26 stycznia 2024 roku kierownictwo MON przypomniało, że jedynym wiążącym dokumentem określającym przebieg oraz faktyczne przyczyny katastrofy jest pochodzący z lipca 2011 roku raport końcowy z badania zdarzenia lotniczego nr 192/20210/2011 samolotu Tu-154M nr 101 zaistniałego 10 kwietnia 2010 roku w rejonie lotniska Smoleńsk Północny, sporządzony przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Dokument został przygotowany przez zespół, na którego czele stał w 2011 roku Jerzy Miller, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji.

Natomiast w grudniu 2023 roku wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zlikwidował podkomisję powołaną przez Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania przyczyn tragedii smoleńskiej. Rozpoczęła ona pracę w 2016 roku, kiedy resortem obrony kierował Macierewicz. Polityk dwa lata później stanął na jej czele.

MKS

autor zdjęć: Kancelaria Sejmu RP

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Gunner, nie runner
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO