moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ferie w mundurze

Poznawali zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, ćwiczyli umiejętności z zakresu medycyny pola walki, łączności, topografii oraz taktyki. Uczyli się też wojskowych regulaminów i podstaw musztry. Tegoroczna edycja programu „Ferie z WOT” cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zainicjowało projekt „Ferie z WOT” kilka lat temu. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców, którzy międzysemestralną przerwę w nauce chcą wykorzystać na przeszkolenie wojskowe i rozpocząć żołnierską służbę. Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od zajęć prowadzonych przez cały rok. Dlatego też oprócz uczniów i nauczycieli z powodzeniem przechodzą je także przedstawiciele innych profesji. Jak informują rzecznicy brygad OT, pośród ochotników nie brakuje pracowników sektora budowlanego, zawodowych kierowców, przedsiębiorców czy ratowników medycznych, zdarzają się również prawnicy.

W czasie tegorocznych ferii zimowych (te w zależności od województwa trwały od początku stycznia do końca lutego) szkolenie przeszło niemal 1800 osób. Jak podaje Dowództwo WOT, z tego blisko 1400 kandydatów ukończyło szkolenie podstawowe i złożyło przysięgę wojskową. Pozostali szkolili się krócej, podczas tzw. szkolenia wyrównawczego.

REKLAMA

W ramach zimowych ferii szkolenia odbyły się na terenie całej Polski, w każdej z brygad OT. – W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”, podobnie jak edycja letnia, czyli „Wakacje z WOT”, cieszy się ogromną popularnością. Jest to czas, kiedy rzeczywiście do służby u nas zgłasza się wielu uczniów – przyznaje por. Magdalena Mac, rzecznik podkarpackich terytorialsów. – Bardzo nas cieszy, że młodzi ludzie swój wolny czas chcą wykorzystać na przeszkolenie wojskowe. Wśród uczniów-ochotników mamy sporo osób, które są zainteresowane zawodową służbą wojskową, oraz tych, którzy marzą o studiach na wojskowych akademiach – podkreśla oficer. Wyjaśnia, że w tym roku na szkolenie podstawowe zgłosił się np. ojciec z synem, nie brakowało również kandydatów, którzy od lat działają w Związku Strzeleckim „Strzelec”. – Mieliśmy też instruktorów strzelectwa sportowego oraz różnego rodzaju sportowców – dodaje. Terytorialsi z Podkarpacia przysięgę wojskową złożyli 11 lutego na rynku w Rzeszowie. Słowa roty wypowiedziało tam 92 ochotników.

Uczniów i studentów nie zabrakło także w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie wcielono około 200 rekrutów na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Jak informuje rzecznik 11 MBOT kpt. Adam Trębacz, aż 20% ochotników stanowiły w tym roku kobiety. Szkolenie wojskowe odbyli m.in. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele i wykładowcy małopolskich uczelni oraz ich uczniowie i studenci. – Kandydaci zgłaszają się do nas z różnych pobudek, ale wielu mówi o kontynuacji rodzinnej tradycji służby albo chęci przeżycia przygody lub przygotowania się do ewentualnej sytuacji kryzysowej – mówi kpt. Trębacz. Małopolscy terytorialsi przysięgali w Myślenicach 25 lutego. Przysięgę wojskową złożyło tam 109 żołnierzy OT.

Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego kandydaci na żołnierzy OT zgłębiają podstawy wojskowości. Uczą się bezpiecznego posługiwania się bronią, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy oraz podstawy medycyny pola walki, czyli np. sposoby opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego. – Zakładanie opaski uściskowej i skuteczne korzystanie z profesjonalnych opatrunków to jeden z głównych bloków tematycznych, które muszą opanować przyszli żołnierze – przekonuje rzecznik 11 MBOT. W programie szkolenia są także topografia oraz działania w terenie z wykorzystaniem map i posługiwaniem się kompasem. Ponadto ochotnicy uczestniczą w szkoleniu ogniowym i taktycznym.

Kolejna edycja projektu „Ferie z WOT” odbędzie się za rok. Tymczasem Dowództwo WOT już teraz przygotowuje się do akcji „Wakacje z WOT”. Będą w niej uczestniczyć wszystkie brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale
Gunner, nie runner
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO