moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podoficer pies

Pierwszy pies służący w Wojsku Polskim ma stopień wojskowy. Na plutonowego mianowany został Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów, który obecnie pełni służbę na misji w Iraku i wspiera szkolenie irackich sił specjalnych. Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa SGWP. Nowe przepisy obowiązują od końca ubiegłego roku.

Uroczystość nadania stopnia wojskowego pierwszemu z psów, które służą w szeregach Wojska Polskiego, odbyła się pod koniec lutego. Na stopnień plutonowego został mianowany Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów. Zwierzę od grudnia 2023 roku wykonuje zadania na misji w Iraku, gdzie razem ze swoim przewodnikiem – operatorem JWK szkoli irackie siły specjalne, przede wszystkim sekcje K9.

– Płk Mariusz Janikowski, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, w czasie uroczystej zbiórki w Camp Bart w Bagdadzie odczytał akt mianowania na stopień wojskowy „specjalnego” operatora Jednostki Wojskowej Komandosów, a następnie przypiął pagon z oznaczeniem stopnia do kamizelki taktycznej psa. Od tej chwili Eto jest pełnoprawnym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu plutonowego – informuje kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

REKLAMA

– Nadawanie psom stopni wojskowych to nie tylko forma ich uhonorowania i podziękowania za ciężką służbę. W ten sposób zmieniamy też wizerunek psów służących w armii. Dajemy wyraźny sygnał społeczeństwu, że pies nie jest narzędziem do walki, ale jest częścią zespołu, po prostu jednym z nas – mówi „Domel”, przewodnik psa bojowego, operator JWK. – Eto miał szczęście, że swój wielki dzień mógł spędzić razem z chłopakami z TF-52 i świętować na misji. Był to dla niego czas odpoczynku i relaksu, a swój sukces uczcił dodatkową porcją mięsa – z uśmiechem przyznaje „Domel”. Przewodnik wyjaśnia, że oznaczenie stopnia pies będzie nosił każdego dnia na kamizelce taktycznej.

Eto jest psem bojowym wyszkolonym w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia. Bierze udział w szkoleniach poligonowych w kraju i za granicą, każdego dnia intensywnie trenuje fizycznie. Pełnił również służbę na polsko-białoruskiej granicy. Świetnie radzi sobie w wodzie, podczas desantowania ze śmigłowców, wykonał także skok spadochronowy w tandemie z wysokości 4 tys. m. Od grudnia 2023 roku służy w składzie PKW w Iraku. To jego pierwsza misja zagraniczna.

– Irackie siły specjalne zwróciły się do koalicjantów z prośbą o pomoc w szkoleniu psów bojowych – mówił kilka tygodni temu „Polsce Zbrojnej” „Domel”. Podoficer stworzył w Iraku program szkolenia przewodników i psów, i na jego podstawie razem z Eto każdego dnia prowadzi zajęcia dla Irakijczyków. Treningi odbywają się na terenie baz wojskowych, różnego rodzaju obiektów szkoleniowych, ale także w ruinach budynków, złomowiskach czy w terenie otwartym. Przewodnicy uczą psy posłuszeństwa, koncentracji i uwagi. Irackie psy bojowe ćwiczą się przede wszystkim w poszukiwaniu różnego rodzaju ładunków wybuchowych, przeszukują samochody i budynki, ponadto uczą się zaznaczać niebezpieczne miejsca. Eto bierze udział w każdych zajęciach. Bezbłędnie wypełnia wszystkie polecenia, jako pierwszy wykonuje też każde ćwiczenie.

Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa Sztabu Generalnego WP. Gen. Wiesław Kukuła pod koniec ubiegłego roku zdecydował, że psy mogą być awansowane do sześciu stopni: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie. O awans dla czworonogów mogą wnioskować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek. Rozkaz szefa SGWP reguluje także zasady awansowania psów. I tak np. stopień szeregowego psa nadaje się zwierzęciu, które przeszło kurs podstawowy i zdało egzamin końcowy oraz uzyskało atest Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Daniel Dmitrew

dodaj komentarz

komentarze


SOR w Legionowie
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gunner, nie runner
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO