moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakupy dla Mieczników

PGZ Stocznia Wojenna i duńska firma zbrojeniowa Terma podpisały właśnie umowę na dostawę systemu obrony bezpośredniej C-Guard, w który zostaną wyposażone fregaty Miecznik. Składa się on z szeregu wyrzutni celów pozornych. Wystrzeliwane z nich wabiki ściągają na siebie odpalone przez przeciwnika rakiety i torpedy.

– Umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu „Miecznik” – podkreśla Andrzej Wojtkiewicz, dyrektor tego programu w PGZ Stocznia Wojenna. – Fregaty otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno podwodnym, jak i rakietowym. W podobne systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów, które pływają pod banderami marynarek wojennych państw całego świata – dodaje. W podobnym tonie wypowiada się Martin T. Jentsch z duńskiej firmy Terma, który poza zaletami operacyjnymi wskazuje na jeszcze jedną. – Nasz system zapewnia jednocześnie niskie koszty użytkowania – podkreśla.

W C-Guard zostaną wyposażone wszystkie trzy fregaty typu Miecznik. System składa się z wyrzutni celów pozornych. Wystrzeliwane z nich wabiki mają za zadanie ściągnąć na siebie uwagę odpalonych przez przeciwnika rakiet krótkiego zasięgu oraz torped – nawet tych najnowszej generacji. C-Guard potrafi działać w trzech trybach: ręcznym, automatycznym i półautomatycznym. Można go zintegrować z okrętowym systemem zarządzania walką, a co ważne zapewnia obronę w promieniu 360 stopni. Innymi słowy: wabiki można wystrzeliwać w różnych kierunkach okrętu.

REKLAMA

To kolejny nowoczesny system, który w ostatnich tygodniach został kupiony z myślą o Miecznikach. W lutym Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła z koncernem Lockheed Martin umowę na dostawę wyrzutni rakietowych Mk 41 VLS. Na każdym z okrętów mają zostać zainstalowane cztery urządzenia. Łącznie będzie można do nich załadować 128 pocisków przeciwlotniczych CAMM.

W Gdyni od miesięcy trwają prace nad pierwszą z trzech fregat. Będzie ona nosić nazwę ORP „Wicher”. W styczniu stoczniowcy uroczyście położyli stępkę pod jego budowę. Oznacza to, że rozpoczął się kolejny ważny etap prac. Po przygotowaniu prefabrykatów okręt powoli zaczyna nabierać kształtów. Zgodnie z harmonogramem kadłub „Wichra” powinien zostać zwodowany w 2026 roku. Trzy lata później gotowy okręt ma rozpocząć służbę pod biało-czerwoną banderą. Pozostałe dwa okręty zostaną przekazane marynarzom na początku lat 30.

Tymczasem PGZ Stocznia Wojenna, by sprostać zamówieniu, w szybkim tempie rozbudowuje infrastrukturę. Na terenie przedsiębiorstwa budowane są dwie hale – kadłubowa i produkcyjna. Pierwsza to jedna z największych tego typu konstrukcji w Europie. Będzie miała wysokość 46 m. W tej chwili pracuje przy niej pięć podnośników o wysięgu 58 m. W całej Polsce takich dźwigów jest zaledwie sześć. W hali produkcyjnej, gdzie ulokowane zostaną wszystkie wydziały wyposażeniowe stoczni, jeszcze na początku marca trwały prace nad termomodernizacją i hydroizolacją dachu oraz przygotowania do montażu suwnic i bramy wjazdowej. Na terenie stoczni przebudowywane są również drogi i nabrzeże.

Budowa trzech fregat to przedsięwzięcie wyjątkowe. Nigdy wcześniej w polskich stoczniach nie powstawały okręty tak duże i tak wszechstronnie wyposażone. Koszt zamówienia wyliczony został na około 15 mld zł. PGZ Stocznia Wojenna realizuje zamówienie przy współpracy uznanych na świecie firm zbrojeniowych – Babcock, Thales, MBDA. Sam program „Miecznik” stanowi jeden z filarów modernizacji polskiej marynarki. Ale w Trójmieście powstają obecnie także inne okręty. Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding buduje kolejne trzy niszczyciele min typu Kormoran II oraz dwa okręty rozpoznania projektu Delfin.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Podróż po AWACS-ie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO