moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

10 tys. żołnierzy i 3 tys. hektarów, na których zostaną wybudowane pasy startowe, nowoczesne hangary, magazyny uzbrojenia, ale też osiedla mieszkaniowe, szkoły, a nawet szpital. Tak już niebawem będzie wyglądać rumuńska baza Mihail Kogalniceanu w pobliżu Konstancy. Ruszył kolejny etap rozbudowy, który uczyni z niej największą instalację Sojuszu w Europie.

Ćwiczenia z odladzania samolotu w bazie Ramstein.

Rumunia to obecnie jeden z najbardziej newralgicznych punktów na mapie Europy. Od północy kraj ten graniczy z najechaną przez rosyjskie wojska Ukrainą, od północnego-wschodu z Mołdawią, wobec której Kreml formułuje kolejne groźby, od wschodu wreszcie przylega do Morza Czarnego, nad którym Rosja chciałaby roztoczyć możliwie szeroką kontrolę. Dlatego też NATO od dłuższego czasu stara się wzmocnić swoją obecność na rumuńskim terytorium. W ramach tzw. dostosowanej Wysuniętej Obecności (tailored Forward Presence – tFP), stacjonują tam wielonarodowe siły, w tym kontyngent z Polski. Pododdziały ćwiczą z rumuńską armią, przy okazji wspierając Wielonarodową Dywizję Południowy-Wschód. Tymczasem już niebawem wojska Sojuszu mogą być w Rumunii jeszcze bardziej widoczne. W Konstancy nad Morzem Czarnym ruszyła bowiem rozbudowa bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu.

Przedsięwzięcie zakrojone zostało na szeroką skalę. Powierzchnia bazy wyniesie 3 tys. hektarów, co uczyni ją największą natowską instalacją w Europie. Docelowo ma tam zamieszkać 10 tys. żołnierzy wraz z rodzinami. W bazie powstaną nowe pasy startowe, hangary, magazyny z uzbrojeniem, ale też infrastruktura cywilna. – Wkrótce zostaną tutaj zbudowane domy mieszkalne, szkoły, przedszkola, żłobki, sklepy, apteki, słowem: wszystko co potrzebne do komfortowego życia – wylicza płk Nicolae Cretu, obecny dowódca bazy, cytowany przez portal Balkan Insight. Rumuńskie władze wykupiły już blisko 2,5 tys. hektarów w okolicach miejscowości Mihail Kogalniceanu i Lumina. Obecnie trwa rozbudowa sieci dróg, a także infrastruktury energetycznej. Jednak sama baza ma być gotowa w 2030 roku. Według rumuńskich mediów NATO planuje tam przenieść część personelu i wyposażenia z bazy w Ramstein w Niemczech. – Baza stanie się najważniejszą natowską instalacją wojskową w pobliżu granic Ukrainy – uważa Dorin Popescu, rumuński analityk wojskowy. Jednocześnie media zwracają uwagę na fakt, że Rumunia w obliczu zagrożenia ze strony Rosji w bezprecedensowy sposób zwiększyła wydatki na obronność. Tegoroczny budżet obronny kraju, zgodnie z wytycznymi NATO, przekracza 2% PKB i jest o przeszło 40% wyższy niż w roku ubiegłym.

REKLAMA

Tymczasem na ostatnie wieści o budowie bazy, Rosja zareagowała groźbami. – Rumunia nie odniesie z tej inwestycji żadnych korzyści, za to sprowadzi na siebie oczywiste zagrożenia – podkreślał w mediach Andriej Klimow, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Rosyjskiej. – Im bliżej granic Rosji znajdują się takie instalacje, tym większe prawdopodobieństwo, że staną się one obiektem ataku odwetowego – dodał.

Obecnie największa sojusznicza baza wojskowa na terenie Europy mieści się w Ramstein. Stacjonują tam przede wszystkim siły powietrzne USA, ale też wojska NATO. Liczebność tamtejszego personelu wraz z rodzinami przekracza 30 tys. Sama baza zajmuje 1400 ha. Podobne rozmiary ma amerykański Camp Humphreys w Korei Południowej, który uchodzi za największą zagraniczną bazę wojskową użytkowaną wyłącznie przez wojska USA.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Honor weteranom misji!
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pokazali bojowego ducha
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO