moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Najlepsi żołnierze uprawiający sport w wymiarze powszechnym i wyczynowym, a także działacze i trenerzy spotkali się dziś na dorocznej Gali Sportu Wojskowego. Podczas uroczystości podsumowano wyniki osiągnięte w 2023 roku. Najcenniejszy puchar za zwycięstwo we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP odebrali przedstawiciele 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Gala Sportu Wojskowego odbyła się w środę w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. „Służba wojskowa i wyczynowe uprawianie sportu mają bardzo wiele wspólnego. Wymagają szczególnych przymiotów, takich jak pasja, zaangażowanie, pracowitość oraz specyficzna wytrwałość. Osoby, które łączą mundur Wojska Polskiego i strój sportowy pokazują, że determinacja i ciężka praca prowadzą do sukcesu, niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie się angażujemy”, napisał w liście do najlepszych wojskowych sportowców wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. List odczytał kmdr Janusz Porzycz, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Wicepremier podziękował sportowcom za poświęcenie i przykład, jaki dają innym. „Bez wątpienia jesteście doskonałymi ambasadorami i ambasadorkami sił zbrojnych pokazując, że w szeregach naszej armii obok służby jest miejsce na pasję realizowaną na profesjonalnym poziomie. Wasze osiągnięcia są dowodem na to, że Wojsko Polskie daje szerokie możliwości osobom, które są ambitne, chcą rozwijać swoje zdolności i nie boją się podejmowania dodatkowego wysiłku”, zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u życzył sportowcom wielu sukcesów, które przyniosą im spełnienie i satysfakcję, a kibicom radość oraz dumę. „Będziemy trzymać za was kciuki podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, jak i wszelkich innych zawodów. Powodzenia!”, napisał.

REKLAMA

Trzy największe puchary za wywalczenie miejsc na podium we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2023 roku odebrali przedstawiciele reprezentacji, których trzon stanowili żołnierze trzech dywizji. Najlepsi okazali się reprezentanci 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Puchar za zwycięstwo odebrali gen. dyw. Szymon Koziatek, dowódca 12 DZ, i mjr Rafał Zieliński, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 12 DZ. Drugie miejsce we współzawodnictwie zajęła reprezentacja 11 LDKPanc, a trzecie – 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Wyróżnienia indywidualne za rywalizację w sporcie powszechnym otrzymali żołnierze, których wybrano najlepszymi zawodnikami mistrzostw Wojska Polskiego w 12 dyscyplinach wliczanych do współzawodnictwa. Tytuły przyznano: kpr. Piotrowi Janiakowi (piłka siatkowa), szer. Katarzynie Sobierajskiej (judo), kpr. Patrykowi Błaszczykowi (bieg patrolowy), st. szer. spec. Adamowi Nowickiemu (biegi przełajowe), st. szer. spec. Damianowi Ostępowi (walka w bliskim kontakcie), st. chor. sztab. Andrzejowi Jarockiemu (strzelanie z pistoletu wojskowego), st. szer. spec. Wojciechowi Hadzickiemu (strzelanie z karabinka), st. sierż. Danielowi Siekowi (wielobój żołnierski), szer. Oliverowi Zarębie (futsal), kmdr. ppor. Marcinowi Kołoszukowi (pokonywanie toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej), kpt. mar. Karolowi Morkowi (pływanie) i st. chor. mar. Marcinowi Richertowi (biegi na orientację).

Za wyniki uzyskane w sporcie wyczynowym uhonorowano sportowców Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wybranych w głosowaniu przez kadrę CWZS-u i zaproszonych do typowania gości. Miejsca na podium zajęli: pierwsze – st. szer. Aleksandra Mirosław, drugie – st. szer. Natalia Kaczmarek, trzecie – kpr. Wojciech Nowicki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano: 4. st. mar. spec. Aleksandra Lisowska, 5. st. szer. Oskar Kwiatkowski, 6. osada kajakarska K-4 (st. szer. spec. Dominika Putto, st. szer. Karolina Naja, st. szer. Anna Puławska i szer. Adrianna Kąkol), 7. plut. Karolina Romańczyk, 8. st. szer. spec. Helena Wiśniewska, 9. st. kpr. Ewa Trzebińska, 10. st. szer. spec. Klaudia Breś.

Tytuł „Mistrza sportu powszechnego 2023 roku” przyznano kmdr. ppor. Marcinowi Kołoszukowi, który odpowiada również za przygotowanie reprezentacji marynarki wojennej do startów w wojskowych czempionatach. Trenerem / koordynatorem roku wybrano kpt. Piotra Krajewskiego, szkoleniowca odpowiedzialnego w CWZS-ie za dwie dyscypliny sportu: judo i zapasy. Natomiast w kategorii „Wydarzenie roku sportu wyczynowego” wyróżniono walkę o tytuł mistrza świata wagi junior ciężkiej federacji WBO. Stoczył ją 10 grudnia 2023 roku w Bournemouth w Wielkiej Brytanii st. szer. Mateusz Masternak z Brytyjczykiem Chrisem Billamem-Smithem.

Podczas Gali uhonorowano również jednostki wojskowe, które w ubiegłym roku wyróżniły się najlepszą organizacją zawodów rangi mistrzostw Wojska Polskiego. W tej kategorii nagrody przyznano: 1 Brygadzie Logistycznej (była organizatorem mistrzostw WP w biegu patrolowym, strzelaniu z pistoletu wojskowego i karabinka oraz w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej), 3 Flotylli Okrętów (biegi na orientację) i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (piłka siatkowa).

Z kolei trofea za miejsca na podium we współzawodnictwie wojskowych uczelni odebrali przedstawiciele: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (za I miejsce), Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (II) i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (III).

Podsumowano również mistrzostwa Wojska Polskiego kadry sztabów dowództw i departamentów MON-u oraz czempionaty Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W pierwszej kategorii triumfowali główni organizatorzy Gali – kadra Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a na trzeciej Dowództwo Garnizonu Warszawa. Natomiast w mistrzostwach SG WP najwięcej punktów zdobył Zarząd Organizacji i Uzupełnień – P1. Drugie miejsce przypadło Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7, a trzecie Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Specjalne podziękowania za wkład w rozwój wychowania fizycznego i sportu w resorcie obrony narodowej otrzymali: kmdr por. Paweł Łępa, płk Mirosław Bębnowicz, płk rez. Marek Oleszczuk, ppłk Piotr Barczak i ppłk Karol Dudkiewicz. Z kolei za wspieranie sportu wyczynowego w wojsku wyróżniono prezesów polskich związków sportowych: Andrzeja Suprona, Waldemara Gospodarka, Andrzeja Kijowskiego i Henryka Olszewskiego, oraz oficerów: ppłk. Aleksandrę Wołkowską-Bartoś, ppłk. Grzegorza Marcińczaka, płk. pil. Łukasza Piątka, płk Tomasza Kanię i płk. Jarosława Stasiaka. W dziesiątce wyróżnionych znalazł się też Maciej Zdziarski – prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

W minionym roku zawodową służbę wojskową zakończyło sześciu żołnierzy, którzy przez wiele lat byli związani ze sportem powszechnym i wyczynowym. Z mundurem rozstali się: ppłk Dariusz Lenart, ppłk Robert Pona, kmdr por. Jarosław Poździk, ppłk Mirosław Radwan, mł. chor. Adam Jakieła i plut. Henryk Szost. Podczas Gali pamiętano i o nich i podziękowano im za lata służby poświęcone sportowi.

Dla reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego najważniejszym tegorocznym celem jest dobry start na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Start w Paryżu zapewniło już sobie kilkudziesięcioro żołnierzy-sportowców z „Armii mistrzów”. Jednym z nich jest st. szer. Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas. Zwyciężczyni wewnętrznego plebiscytu na najlepszego sportowca CWZS-u podkreśliła, że sport jej życiu odgrywa bardzo ważną rolę. – To on nauczył mnie wytrwałości, determinacji, samodyscypliny, cierpliwości. Wyniki sportowe nie przychodzą z dnia na dzień. I te cechy ważne są też w codziennej służbie – powiedziała.

Najlepszym zawodnikom w sporcie wyczynowym i powszechnym osiągniętych wyników w 2023 roku gratulował gen. dyw. Dariusz Pluta, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ameryka daje wsparcie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO