moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie zintegrowane terytorialsów

Taktyka, marsz ubezpieczony, zakładanie skrytek, trzydniowe bytowanie w terenie przygodnym – terytorialsi 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym – mieszkańcy powiatów: legionowskiego, wołomińskiego i pułtuskiego – podsumowali 14-dniowym poligonem kolejne etapy szkoleń.

Szkolenie zintegrowane (14 dniowe), tzw. poligon, to obowiązkowa forma nauki, którą musi odbyć raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej. Pozwala podsumować dotychczasowe umiejętności żołnierzy pełniących określone funkcje w 12 osobowej sekcji lekkiej piechoty, jak również sprawdza komunikację, synchronizację i współdziałanie w zespole.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z 54 batalionu lekkiej piechoty (blp), który Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) obejmuje powiaty: legionowski, wołomiński i pułtuski zakończyli w marcu szkolenie zintegrowane. Część pododdziałów 54blp podsumowała I etap szkolenia – ukierunkowany na nabycie przez żołnierzy umiejętności indywidualnych, a część zakończyła III etap, którego celem jest zgranie w składzie sekcji/drużyny i plutonu, a także stworzenie warunków do rozpoczęcia zgrywania w składzie kompanii.

REKLAMA

Podczas intensywnych 14 dni pod okiem dowódców doskonalono umiejętności strzeleckie z karabinka MSBS GROT oraz taktykę. Żołnierze wykonywali m.in. marsz ubezpieczony przez okoliczne miejscowości, doskonalili orientację i przemieszczanie się w terenie, realizowali zadania z zakresu saperstwa, a także prowadzili działania szturmowe.

Elementem niezbędnym na współczesnym polu walki jest utrzymanie skutecznej i bezpiecznej komunikacji oraz łączności, która musi być dostosowana do specyfiki prowadzonych działań w różnorodnym terenie: lesistym, zurbanizowanym, otwartym, jak i w pomieszczeniach. Dlatego podczas szkolenia zintegrowanego terytorialsi doskonalili łączność z wykorzystaniem etatowego wyposażenia sekcji lekkiej piechoty. Przećwiczyli również przekazywanie informacji przy zastosowaniu skrytek - na wypadek, gdyby łączność za pomocą środków technicznych nie byłaby możliwa. Zakończeniem 14 dniowego poligonu było 3-dniowe bytowanie w terenie przygodnym – terytorialsi sprawdzili swoje wyposażenie indywidualne i ekwipunek, które musiały wystarczyć do przetrwania w warunkach dzienno-nocnych.
Zasada terytorialsów brzmi: „szkolimy się tam, gdzie mieszkamy”, dlatego szkolenia zintegrowane poza ośrodkami poligonowymi i strzelnicami odbywają się również w pobliżu miejsc zamieszkania żołnierzy. Tym razem zegrzyńscy terytorialsi ćwiczyli m.in. w Starachówce, Wołominie i Poświętnem. Dzięki temu szkolenie zyskało na realności, a żołnierze jeszcze lepiej poznali teren potencjalnych działań prowadzonych na rzecz wspierania lokalnej społeczności.

***
Model szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej obejmuje dwa trzyletnie cykle. Cykl pierwszy składa się z trzech rocznych etapów, poprzedzonych szkoleniem podstawowym lub wyrównawczym. Etap I – szkolenie indywidualne, etap II – szkolenie specjalistyczne, etap III – szkolenie zgrywające. Po zakończonym I cyklu i przeprowadzeniu oceny poziomu wyszkolenia plutonów, pododdziały przechodzą do II cyklu – 3 letniego szkolenia zaawansowanego.

Tekst: kpr. Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Piedimonte – samobójcza misja
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polki pobiegły po srebro!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Flota Bayraktarów w komplecie
Honor weteranom misji!
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO