moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko inwestuje w Limanowej

Terytorialsi sprawdzili się w działaniu. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, stanowią także istotną siłę Wojska Polskiego – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Limanowej, gdzie powstają obiekty szkoleniowe dla żołnierzy małopolskich WOT. Budowa kompleksu ma zakończyć się w tym roku, lecz do użytku zostanie oddany w lutym 2025 roku.

Inwestycja, której budowa rozpoczęła się w Limanowej, ma służyć żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W skład kompleksu wejdą budynki: szkoleniowy, administracyjny, koszarowy oraz garaże. – Będzie tu miał siedzibę 114 Batalion Lekkiej Piechoty działający w Limanowej oraz w powiatach: myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim – poinformował wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, który spotkał się z małopolskimi żołnierzami WOT-u. – Terytorialsi będą mieli niezwykłe miejsce do ćwiczeń. Ważne jest także to, że będą się szkolić na miejscu, czyli blisko mieszkańców powiatu limanowskiego, zapewniając im bezpieczeństwo – ocenił. – Żołnierze obrony terytorialnej udowodnili, że są potrzebni mieszkańcom, ale budują także siłę całego Wojska Polskiego.

 

REKLAMA

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Limanowa może się pochwalić bogatą tradycją wojskową. W miejscowości tej działały między innymi organizacje patriotyczno-obronne i związek strzelecki. – Również dzisiaj jest tu dużo młodych osób zainteresowanych służbą terytorialną. Zrobimy wszystko, by mieli gdzie rozwijać się, szkolić i zdobywać umiejętności służące bezpieczeństwu Polski – zapewniał. W 114 Batalionie Lekkiej Piechoty będzie służyć 650 wojskowych (w tym 50 żołnierzy zawodowych).

Realizacja inwestycji w Limanowej jest możliwa dzięki współpracy MON-u z samorządem, który przekazał wojsku grunty – kompleks powstanie na 12 ha. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że budowa ośrodka dla małopolskich terytorialsów zakończy się jeszcze w tym roku, lecz obiekty zostaną oddane do użytku w lutym 2025 roku. Wojsko przeznaczyło na tę inwestycję około 100 mln zł. Szef MON-u zaznaczył, że koszty są duże, lecz priorytetem obecnego rządu jest bezpieczeństwo Polaków. – Wbrew pogłoskom nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski. Mamy rekordowy budżet obronny, który stanowi już ponad 4% PKB, a będzie jeszcze większy – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jedną z najważniejszych spraw dla obecnego kierownictwa MON-u jest zapewnienie żołnierzom właściwego wyposażenia indywidualnego, a więc takiego, które będzie ich chronić. – Aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, żołnierz sam musi być bezpieczny, a to w dużej mierze zależy od wyposażenia indywidualnego – tłumaczył minister obrony. Podkreślał, że nie wystarczy kupić dobry sprzęt, trzeba także dobrze szkolić żołnierzy, by sprawnie obsługiwali nowoczesne uzbrojenie, oraz zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i ochronę, jaką daje właściwe wyposażenie.

Wicepremier poinformował także o tym, że wojska obrony terytorialnej osiągną za kilka miesięcy pełną zdolność do działania, a od sierpnia zwierzchnictwo nad WOT-em przejmie Sztab Generalny WP (obecnie nadzór nad tą formacją sprawuje bezpośrednio minister obrony narodowej). – To było nasze zobowiązanie – podkreślał Kosiniak-Kamysz, ale przyznał, że o takiej możliwości mówi również ustawa o obronie ojczyzny.

O tym, że Polska jest w „najtrudniejszym momencie od zakończenia II wojny”, wicepremier mówił również wczoraj. Podkreślił, że największym zagrożeniem jest odradzające się na wschodzie imperium zła, które uzyskuje duże moce produkcyjne i nie liczy się z życiem ludzkim. Dlatego Polska musi – oprócz kupowania nowoczesnego sprzętu i inwestowania w wyposażenie indywidualne żołnierzy – zwiększyć liczebność armii. Powoływanie nowych jednostek na wschodzie kraju wicepremier zapowiedział podczas wczorajszej wizyty na Podlasiu. Poinformował także, że ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie” będą wspierać funkcjonariuszy Straży Granicznej co najmniej do końca tego roku. – Na wschodzie kraju będziemy budować jednostki i inwestować w gospodarkę. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa – podkreślił minister obrony.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
WAM wraca po latach
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO