moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni ochotnicy w szeregach 8 K-PBOT

5 kwietnia wczesnym rankiem bramę kompleksu 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu na 16 najbliższych dni przekroczyło 120 ochotników, z czego 49 osób stanowią byli żonierze. To już 2 wcielenie w tym roku kalendarzowymi i 35 w historii istnienia 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Różnią się płcią, wiekiem, wykonywanym na co dzień zawodem, łączy ich jedno - chcą zgodnie ze słowami wojskowej przysięgi wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej, gotowi za sprawę swojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić oraz zgodnie z credo terytorialsa być pomocnym ramieniem dla swojej lokalnej społeczności w obliczu wszelkich zagrożeń oraz kryzysów, począwszy od tych o charakterze klęsk żywiołowych na tych natury militarnej skończywszy. W pierwszym dniu wcielenia przejdą szkolenia z ochrony informacji niejawnych, ochrony środowiska, przepisów przeciwpożarowych cyber zagrożeń a także odbędą rozmowę z psychologiem. Wartym podkreślenia jest fakt, że 30 % nowo wcielonych stanowią kobiety, czemu sprzyja łatwość godzenia terytorialnej służby nie tylko z cywilną pracą zawodową, ale także z życiem rodzinnym.

Na uwagę zasługuje fakt, że Wojska Obrony Terytorialnej mają największy wskaźnik feminizacji wśród wszystkich formacji wchodzących w skład Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nowo powołanych do terytorialnej służby wojskowej czeka 16 dni intensywnego szkolenia podstawowego a rezerwistów 8 dni szkolenia wyrównawczego, podczas których zostawią wiele potu na pasie ćwiczeń taktycznych poligonu, ale jedno z większych wyzwań dla nieobeznanych dotąd z wojskiem uczestników szkolenia podstawowego, będzie stanowiło przestawnie się na porządek dnia panujący w koszarach, a także przyswojenie zasad żołnierskiego zachowania.

REKLAMA

Uczestnicy szkolenia podstawowego podczas zgrupowania poligonowego zdobędą fundamentalną wojskową wiedzę praktyczną w postaci bezpiecznego oraz efektywnego posługiwania się karabinkiem szturmowym MSBS Grot, zielonej taktyki, wojskowej łączności oraz topografii, medycyny pola walki, a także regulaminów i ceremoniału wojskowego. Na koniec szkolenia przejdą egzamin zwany "pętlą taktyczną", czyli kilkugodzinny sprawdzian odbywający się w terenie lesistym, weryfikujący praktyczne umiejętności zdobyte podczas trwania całego szkolenia. Jest on zdawany w podziale na sekcje, dlatego kluczowym podczas niego będzie doskonałe zgranie i odpowiednia współpraca egzaminowanych drużyn.

Oprócz poziomu przyswojonej wiedzy wojskowej sprawdzian oceni umiejętność pracy zespołowej oraz działania w stresogennych warunkach. Nagrodą za ten poniesiony wysiłek dla uczestników szkolenia podstawowego będzie dostąpienie złożenia przysięgi wojskowej i tym samym oficjalnie stanie się częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie nowi żołnierze obrony terytorialnej będą szlifować swoje żołnierskie rzemiosło w ramach obowiązkowych comiesięcznych weekendowych szkoleń rotacyjnych pododdziałów, do których zostali przydzieleni oraz corocznych 14-dniowych zgrupowań poligonowych, a także podczas rozmaitych szkoleń specjalistycznych, także tych z pozostałymi służbami mundurowymi, by wspólnie wypracować jak najlepsze modele działań na rzecz bezpieczeństwa w obrębie Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, który stanowi obszar województwa kujawsko-pomorskiego, zaś osoby dysponujące większą ilością czasu będą mogły w miarę zapotrzebowania swoich przełożonych wesprzeć różnorodną codzienną działalność swoich pododdziałów.

Tekst: Zespół Prasowy 8 K-PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 8 K-PBOT

dodaj komentarz

komentarze


Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
 
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Pokazali bojowego ducha
WAM wraca po latach
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Honor weteranom misji!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO