moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie Sejmowej Komisji ON w Sztabie Generalnym WP

Ocena sytuacji bezpieczeństwa, gotowość Sił Zbrojnych RP do obrony państwa, a także aktualny potencjał armii i priorytety procesu jej transformacji to główne tematy omówione podczas wizyty studyjnej posłów Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Sztabie Generalnym WP.

Podczas spotkania z udziałem generała Wiesława Kukuły, szefa SGWP, jego zastępców oraz szefów zarządów, parlamentarzystom przedstawiona została informacja na temat obecnego stanu Sił Zbrojnych RP oraz kierunków ich rozwoju. Podkreślono, że diametralne zmiany w środowisku bezpieczeństwa, wywołane m.in. agresją Rosji na Ukrainę oraz analizy i wnioski płynące z tego konfliktu zostały uwzględnione w planowaniu procesu transformacji SZ RP. Polska buduje zwartą, skuteczną i zintegrowaną armię, dobrze wyszkoloną i wyposażoną.

Jak zaznaczono podczas rozmów, celem tych działań jest niedopuszczenie do wybuchu wojny, poprzez skuteczne i wiarygodne odstraszanie, realizowane jako wspólny wysiłek całego NATO. W przypadku jego niepowodzenia siły zbrojne są natychmiast gotowe do odparcia agresji przeciwnika, stąd tak ważna jest transformacja SZ RP.

REKLAMA

Transformacja jest drugą z czterech linii wysiłku, które zostały zdefiniowane w Sztabie Generalnym WP na najbliższe lata. Pozostałe to odstraszanie i gotowość bojowa, rozwijanie świadomości obronnej i odporności państwa oraz budowa dobrej wartości służby, wraz ze wsparciem rodzin żołnierzy i weteranów. Transformacja jest budowaniem i utrzymywaniem stałej przewagi nad przeciwnikiem, nie tylko przez wymianę sprzętu i modernizację, ale także przez kompleksową, zrównoważoną budowę zdolności.

Posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali także informacji na temat struktury SZ RP i planowanych zmian w jej obszarze, dostosowanych do przyszłych wyzwań. Omówiono również system szkolenia żołnierzy, w tym zmiany w procesie szkolenia rezerw osobowych. Zaprezentowany został mechanizm planowania operacyjnego oraz wpływ zrealizowanych i planowanych zakupów uzbrojenia na utrzymanie i rozwój potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP.

Spotkaniu towarzyszyła merytoryczna dyskusja dotycząca najważniejszych spraw związanych z obecnym i przyszłym funkcjonowaniem armii oraz planowaniem jej rozwoju w dalszej i bliższej perspektywie. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Andrzej Grzyb podziękował za przyjęcie komisji w Sztabie Generalnym WP i zapewnił, że dzisiejsze spotkanie stanowi zachętę do kontynuacji wspólnego dialogu.

W podsumowaniu generał Wiesław Kukuła podziękował przewodniczącemu oraz posłankom i posłom za przyjęcie zaproszenia, konstruktywną i wartościową dyskusję oraz docenił okazję do budowania wspólnej świadomości w zakresie sytuacji bezpieczeństwa oraz rozwoju polskich sił zbrojnych.

Podczas wizyty w SGWP posłowie złożyli wieniec przy tablicy upamiętniającej śp. generała Franciszka Gągora, byłego szefa Sztabu Generalnego WP, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

***
Komisja Obrony Narodowej jest jedną z blisko 30 stałych komisji sejmowych. Do zakresu jej działania należą sprawy obrony państwa, dotyczące zwłaszcza działalności sił zbrojnych, systemu oraz funkcjonowania obrony terytorialnej kraju i obrony cywilnej, wykonywania obowiązków w dziedzinie umacniania obronności przez organy państwowe i przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne oraz przez obywateli, a także sprawy zakładów przemysłu obronnego. W obecnej, X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w SKON zasiadają 42 osoby.

płk Joanna KLEJSZMIT

autor zdjęć: Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Pokazali bojowego ducha
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
WAM wraca po latach
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Podróż po AWACS-ie
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO