moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbywają się dziś m.in. w Krakowie i Warszawie. Pamięć pary prezydenckiej oraz 94 osób, które zginęły na pokładzie samolotu Tu-154M, uczcili m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, prezydent Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, wielu polityków, dowódców Wojska Polskiego oraz ludzi świata kultury i nauki. Polska delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. – To jeden z najtrudniejszych, najtragiczniejszych, a zarazem niezwykle ważnych momentów w naszych dziejach – mówił prezydent Andrzej Duda o wydarzeniach sprzed 14 lat. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył rano wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że dla Polaków bardzo ważna jest pamięć o bohaterach ojczyzny, którymi byli polscy oficerowie pomordowani przez Sowietów w Katyniu. Dlatego, jak mówił, polska delegacja składająca się z osób z różnych stron sceny politycznej wspólnie pielgrzymowała do Katynia, aby oddać hołd tym, którzy zostali pomordowani, bo walczyli o wolną i suwerenną Polskę. – My dziś pamiętamy o nich wszystkich – i o pomordowanych polskich oficerach w Katyniu, i o tych, którzy tamtego tragicznego dnia, 10 kwietnia 2010 roku lecieli, aby oddać im hołd i oddali swoje życie w służbie dla ojczyzny – zaznaczył prezydent. Andrzej Duda złożył też wieńce na grobach ofiar katastrofy na krakowskich cmentarzach.

Uroczystości upamiętniające odbywają się dziś również w Warszawie. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pochowanych jest wiele ofiar katastrofy, w uroczystym apelu uczestniczył m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony. Szef MON-u złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy oraz na grobach oficerów, którzy zginęli na pokładzie Tupolewa. Wcześniej wicepremier razem z kadrą dowódczą Wojska Polskiego i kierownictwem resortu złożył kwiaty przed pamiątkową tablicą na gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej przy ulicy Klonowej.

Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski

„10 kwietnia 2010 roku to dla Polaków tragiczna data w naszej historii. W katastrofie lotniczej zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Zginęli nasi bliscy, współpracownicy, przyjaciele” – napisał minister obrony w mediach społecznościowych. Przypomniał, że wszyscy lecieli do Katynia, aby oddać hołd ofiarom masowych egzekucji dokonanych przez NKWD w 1940 roku. „Dziś, w 14. rocznicę tej katastrofy, oddajemy im hołd. Choć odeszli, trwają w naszych myślach. Pamiętamy o nich w modlitwach każdego dnia. Cześć Ich Pamięci!” – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po południu w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy i w miejscach ich upamiętnienia składał także prezydent Duda. Odwiedził m.in. grób Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, w Świątyni Opatrzności Bożej oraz groby ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył również kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz pod pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego. Wieczorem para prezydencka weźmie udział we mszy, która zostanie odprawiona w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Dziś przed pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach hołd ofiarom oddali także marszałek Sejmu Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Ofiary katastrofy uczczono również w Sejmie, gdzie marszałkowie obu izb parlamentu razem złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi: prezydenta Kaczyńskiego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz 18 parlamentarzystów: 15 posłów i trzech senatorów, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Przed rozpoczęciem obrad Sejmu posłowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 14 lat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pokazali bojowego ducha
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO