W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto dziś zmodernizowaną Klinikę Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej. Pacjentki szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie skorzystają tu z najnowocześniejszych metod diagnostyki i leczenia onkologicznego. Trwające półtora roku prace remontowe kosztowały 24 miliony złotych.
– Oddajemy naszym pacjentkom nowoczesny oddział ginekologii, na którym dzięki przeprowadzonej modernizacji zwiększyła się m.in. możliwość wykonywania wysokospecjalistycznych zabiegów laparoskopowych – mówił gen. broni prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, podczas otwarcia wyremontowanej Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.
Trwającą półtora roku modernizację w znacznej mierze sfinansował resort obrony narodowej –przekazał na nią 22 mln zł. Dodatkowo WIM przeznaczył na te prace 2 mln własnych środków. Dyrektor szpitala przypomniał, że oddziałem ginekologii dysponuje także placówka w Legionowie, filia WIM. Jak tłumaczył, dzięki temu można najbardziej zaawansowane operacje przeprowadzać w warszawskim szpitalu, a prostsze zabiegi w Legionowie.
– Cieszymy się z wyremontowanej kliniki WIM-u, zależy nam bowiem na jak najlepszej opiece medycznej dla kobiet, w tym obejmującej nowoczesne procedury małoinwazyjne – mówił Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Z kolei prof. n. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, dodał, że pacjentki w szpitalu przy Szaserów nie tylko mogą korzystać z unowocześnionej bazy służącej do leczenia chorych onkologicznych, lecz także ze świetnej diagnostyki i ścieżki rehabilitacyjnej. – Dajecie chorym możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu, świetnych specjalistów, infrastruktury i warunków socjalnych – podkreślił prof. Bidziński.
Podczas uroczystości Grażyna Ignaczak–Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, przekazała klinice ginekologii WIM polską flagę, dar od prezydenta Andrzeja Dudy. Jak napisano w dedykacji, flaga stanowi wyraz uznania dla kompleksowej opieki, którą otaczane są pacjentki. „Personel klinki WIM daje świadectwo umiłowania ojczyny poprzez codzienną troskę o profesjonalizm i zachowanie najwyższych standardów opieki lekarskiej” – zaznaczono.
Gości uroczystości i dziennikarzy po wyremontowanym oddziale oprowadzał prof. n. med. Paweł Kamiński, kierownik Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM. Klinika dysponuje 24 łóżkami dla chorych, 9 miejscami na sali pooperacyjnej i trzema salami operacyjnymi oraz sprzętem umożliwiającym kompleksową diagnostykę. W klinice leczone są m.in. pacjentki z nowotworami trzonu macicy, jajników czy cierpiące na endometriozę.
– Idziemy w kierunku metod małoinwazyjnych, które umożliwiają krótszą hospitalizację, szybszą rehabilitację i powrót do zdrowia – podkreślił prof. Kamiński. Sale operacyjne zostały wyposażone w tory wizyjne w technologii 3D i 4K, które przenoszą obraz z wnętrza jamy ciała na ekrany i umożliwiają przeprowadzanie operacji laparoskopowych oraz tradycyjnych. – Możemy też korzystać ze znajdującego się w WIM Centrum Chirurgii Robotycznej i systemu DaVinci – dodał prof. Kamiński.
Odnowiona Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej już przyjmuje pacjentki.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Marek Borawski/ KPRP
komentarze