moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Intensywny weekend świętokrzyskich terytorialsów

Minął aktywny weekend żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze szkolili się podczas planowych szkoleń rotacyjnych oraz wyłonili najlepszych strzelców w brygadzie.

Blisko 500 żołnierzy 10 ŚBOT w miniony weekend, tj. 13-14 kwietnia 2024 r. realizowało comiesięczne szkolenie rotacyjne. Miejscami szkolenia, zgodnie z założeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, były Stałe Rejony Odpowiedzialności (SRO) pododdziałów.

Terytorialsi ze 101 batalionu lekkiej piechoty (101 blp) z Kielc doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć z taktyki zielonej i czarnej ( taktyka zielona to zakres pojęć dotyczących prowadzonych działań w otwartym terenie, zarówno leśnym jak i pustynnym; taktyka czarna, czyli wszystkie działania prowadzone we wnętrzu jak i w obrębie budynku ). Szkolenie było całodobowe i zostało przeprowadzone na placu ćwiczeń taktycznych „tarczownia” w Kielcach.

REKLAMA

Żołnierze ze 102 blp z Sandomierza pierwszy dzień „rotacji” spędzili doskonaląc taktykę zieloną na terenie Nadleśnictwa Staszów. Natomiast w drugi dzień Terytorialsi odbyli szkolenie z elementów zarządzania kryzysowego. Zajęcia zostały zorganizowane w miejscowości Ruszcza, koło Połańca z wykorzystaniem miejscowego kanału wodnego. Żołnierze ćwiczyli zabezpieczenie i działanie w trakcie zagrożeń powodziowych oraz współdziałanie z jednostkami Straży Pożarnej. Instruktorów z sandomierskiego batalionu wspierali strażacy z PSP Staszów.

Terytorialsi ze 103 blp z Ostrowca Świętokrzyskiego pierwszy dzień rotacji spędzili na szkoleniu strzeleckim na strzelnicy w Ćmielowie, natomiast drugiego dnia żołnierze doskonalili czarną taktykę, wykorzystując obiekty batalionu przy ul. Antoniego Hedy Szarego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Żołnierze z kompanii dowodzenia w sobotę zrealizowali szkolenie strzeleckie w Jędrzejowie, natomiast w niedzielę ćwiczyli walkę wręcz, prowadzili zajęcia przygotowawcze do sprawdzaniu sprawności fizycznej oraz doskonalili elementy taktyki zielonej na placu ćwiczeń taktycznych „tarczownia” w Kielcach. Terytorialsi z kompanii szkolnej kontynuowali szkolenie nowych ochotników podczas trwającego szkolenia podstawowego trybu weekendowego. Podczas tych dwóch dni żołnierze uczyli się pierwszej pomocy oraz przygotowywali się do pierwszego strzelania.

Żołnierze z kompanii saperów w sobotę zrealizowali szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Ćmielowie. Natomiast w niedzielę można było zobaczyć saperów na zalewie w Chańczy. Terytorialsi szkolili się z obsługi sprzętu etatowego kompanii saperów. Żołnierze doskonalili pływanie na łodziach płaskodennych i uczyli się użytkowania kombinezonu do pracy w wodzie. Tego typu zajęcia przygotowują żołnierzy do wykorzystania sprzętu podczas działań kryzysowych.

Również w miniony weekend odbyły się Mistrzostwa o Puchar Dowódcy 10 ŚBOT w strzelaniu sportowym z pistoletu wojskowego i karabinka. Zawody zostały rozegrane na strzelnicy LOK w Tarnobrzegu. Wzięli w nich udział terytorialsi ze wszystkich pododdziałów 10 ŚBOT. Zawody odbyły się w kategorii indywidualnej i zespołowej w strzelaniu z pistoletu wojskowego VIS 100 oraz karabinka MSBS GROT. Zwycięzcą i zdobywcą I miejsca indywidualnie z PW został ppłk Artur LITWINEK szef sztabu, natomiast zwycięzcą z karabinka został st. szer. spec. Mateusz z kompanii logistycznej. Drużynowo zwycięstwo z pistoletu i z karabinka wystrzelali żołnierze ze 101 blp.

Miniony weekend pokazał duże zaangażowanie szkoleniowe świętokrzyskich Terytorialsów głównie w swoich rejonach odpowiedzialności. Cieszy mnie fakt, że żołnierze mimo dużej ilości szkoleń znajdują czas na rywalizację sportową pomiędzy pododdziałami. Gratuluję zwycięzcom wprawionego oka i dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz żołnierzom 102 blp za przygotowanie zawodów – podkreślił płk Sławomir MACHNIEWICZ - dowódca 10 ŚBOT.

Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.

Tekst: por. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Piedimonte – samobójcza misja
 
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ratownicy na medal
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Honor weteranom misji!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO