moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatkowe siły do ochrony granicy

Tu nie ma przestrzeni na negocjacje, polska granica musi być chroniona – mówił premier Donald Tusk podczas wizyty w Dubiczach Cerkiewnych na Podlasiu. Szefowi rządu towarzyszyli ministrowie: obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, którzy zapowiedzieli wsparcie granicy przez kolejnych żołnierzy i policjantów, a także przywrócenie strefy buforowej.

Przedstawiciele rządu przyjechali do Dubicz Cerkiewnych po ataku na polskiego żołnierza, który w czasie patrolu granicy został wczoraj zraniony przez mężczyznę z białoruskiej strony. – To jest już nie ochrona, a obrona granicy, bo mamy do czynienia z aktami bardzo agresywnych działań. Na szczęście nie zdarzają się aż tak tragiczne przypadki jak ten z użyciem noża i z próbą zabicia żołnierza, ale właściwie każdego dnia i każdej nocy ktoś z was, funkcjonariuszka, żołnierz, policjant jest narażony na bezpośredni atak fizyczny – mówił premier Donald Tusk, dziękując wszystkim pełniącym służbę na polsko-białoruskiej granicy. Szef rządu podczas wizyty w placówce Straży Granicznej podkreślił, że funkcjonariusze i żołnierze nie mają tu do czynienia z azylantami, lecz z coraz bardziej zaawansowanymi metodami wojny hybrydowej, której celem jest destabilizacja państwa. – Tutaj nie ma żadnej przestrzeni na negocjacje. Polska granica musi być chroniona – mówił Donald Tusk. Jednocześnie podkreślił, że polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy stają się obiektami agresji, muszą podczas swojej misji mieć poczucie wsparcia ze strony państwa i społeczeństwa.

Szef rządu zapowiedział uruchomienie wszelkich środków prawnych i logistycznych, by podnieść bezpieczeństwo służących na granicy. To jednak nie wszystko. Rząd po rekomendacjach m.in. wojska zamierza przywrócić strefę buforową w pasie około 200 m. – Jest to konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa przy granicy. Decyzja w tej sprawie ma być podjęta w przyszłym tygodniu – dodał premier.

REKLAMA


Film: MON

Kolejnym krokiem ma być skierowanie na ścianę wschodnią większej liczby policjantów, szczególnie na odcinki, gdzie ataki są najbardziej nasilone. – Zwiększamy siły policyjne na granicy oraz zwiększamy integrację policji, straży granicznej i wojska. Tu potrzeba działań, które są charakterystyczne dla formacji policyjnych, prewencyjnych, odpowiednio wyposażonych i odpowiednio przeszkolonych – mówił Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Wzmocnione zostaną też pododdziały wojskowe. – Kolejne plutony zostały skierowane z jednostek najbardziej doświadczonych, to żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej i z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Już są tutaj na miejscu. Uruchomiony został dodatkowy sprzęt. Możecie liczyć na wszystko, co jest dostępne w zasobach polskiej armii – deklarował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że wczorajszy „bandycki atak na polskiego żołnierza, świadczy o zorganizowanej akcji przeciwko bezpieczeństwu państwa polskiego”.

O agresji tłumu ze strony białoruskiej mówił także Donald Tusk. Gdy funkcjonariuszka Straży Granicznej udzielała pierwszej pomocy żołnierzowi, trzeba było ich osłaniać, ponieważ agresywni mężczyźni z białoruskiej strony przez cały czas obrzucali ich kamieniami.

Stan rannego żołnierza jest ciężki – poinformował dziś wiceminister obrony Cezary Tomczyk.

Kryzys migracyjny w północno-wschodniej Polsce trwa od lata 2021 roku. Wówczas to białoruskie służby zaczęły zwozić na granicę migrantów z Azji i Afryki, aby próbowali nielegalnie przedostać się na polską stronę. Ataki na żołnierzy i funkcjonariuszy nasilają się w ostatnim czasie. Kilka godzin przed napaścią na żołnierza ucierpieli także pogranicznicy. „Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku niebezpiecznym narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż” – podaje w komunikacie Straż Graniczna.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Dzień, który zmienił bieg wojny
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Pierwsza Drużyna” na start
Spadochroniarze w operacji TALO
Equipment Tailored to the Needs
Zaprojektuj mural o powstaniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztandar dla cyberwojsk
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pokazali swoją siłę
Trzy miecze pokoju
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Docenić „misjonarzy”
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AWACS-y dostarczone
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Przesmyk w grze
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Latający radar
Wkrótce certyfikacja WOT-u
NATO on Northern Track
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Gortat Team vs drużyna NATO
„Czarownice” nad Londynem
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AW149 wkrótce „made in Poland”
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Plan na szczyt
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Ameryka daje wsparcie
„Osiodłać krowę”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Koszykarskie święto w Łodzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kajakarze i wioślarze na podium
Mistrzowie Spike`ów
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Eurosatory 2024 idą na rekord
„Umieram jak Polak”
Policjanci szkolą wojsko
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO