moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach D-Day

Zachód nie może ugiąć się przed wolą Rosji, gdyż oznaczałoby to zaprzepaszczenie pamięci o tym, co wydarzyło się na normandzkich plażach – mówił prezydent USA podczas obchodów 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości wzięli udział przywódcy ponad 20 krajów, w tym prezydent Andrzej Duda, oraz 200 weteranów II wojny światowej.

– Salutuję odwadze żołnierzy alianckich, którzy przybyli tutaj 80 lat temu i przeciwstawili się wszystkiemu, aby wyzwolić naszą ziemię, nasz naród – mówił prezydent Francji Emmanuel Macron w Normandii w trakcie głównych obchodów 80. rocznicy desantu wojsk alianckich w czasie II wojny światowej. Zorganizowano je przy plaży Omaha w Saint-Laurent-sur-Mer, na której 80 lat temu podczas D-Day toczyły się najcięższe walki.

Macron przywołał pamięć żołnierzy, którzy brali udział w lądowaniu. – Wszyscy się bali, ale wiedzieli, że toczą sprawiedliwą wojnę; wiedzieli, że mogą zginąć, a mimo to maszerowali, bo każdy ich krok przybliżał świat do wolności – zaznaczył francuski przywódca.

REKLAMA

Jesteśmy z Ukrainą

Prezydent Francji odwołał się też do wojny w Ukrainie. – W obliczu powrotu wojny na nasz kontynent, w obliczu zakwestionowania wszystkiego, o co walczyli bohaterowie desantu, w obliczu tych, którzy chcieliby przesunąć granice lub napisać historię na nowo, musimy być godni tych, którzy tu walczyli – stwierdził polityk. Na koniec Macron zwrócił się do obecnego na uroczystości Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskiego prezydenta. – Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego odwagę, za zamiłowanie do wolności. Jesteśmy z Ukrainą, nie poddamy się – zakończył.

Na obchody przyjechało około 200 weteranów II wojny światowej, w większości Amerykanów i Brytyjczyków. Francuski prezydent odznaczył orderem Legii Honorowej trzech kombatantów biorących udział w walkach w czasie D-Day na plaży „Omaha”.

W centralnych uroczystościach w Normandii uczestniczyło ponad 20 przywódców z całego świata: w tym Joe Biden, prezydent USA, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii czy Justin Trudeau, premier Kanady. Niezaproszona została natomiast delegacja rosyjska. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej na polskim cmentarzu wojennym w Urville-Langannerie Duda złożył wieniec i oddał hołd poległym podczas walk. Na nekropolii pochowano 696 polskich żołnierzy, głównie z 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która brała udział w walkach we Francji w 1944 roku, m.in. w bitwie pod Falaise.

– Ta dzisiejsza uroczystość, to dzisiejsze 80-lecie przypomina tamtą straszliwą, wielką wojnę, która spustoszyła, zniszczyła Europę, która przecież zaczęła się od niemiecko-sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku – mówił prezydent RP. Jak dodał, dzisiaj Rosja wraca do swoich imperialnych planów i ambicji oraz znów staje się zagrożeniem dla świata. – Musi zostać zatrzymana – stwierdził polski przywódca.

Podkreślił także, że spotkanie przywódców w Normandii jest dobrą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie na świecie, zwłaszcza w naszej części Europy, gdzie trwa rosyjska agresja na Ukrainę, najstraszniejszy konflikt od czasów II wojny światowej. – Z pewnością będziemy mieli sposobność, by porozmawiać na te tematy, tym bardziej że przygotowujemy się do ważnego wydarzenia, jakim będzie lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie – ocenił Duda.

Walka dyktatury i wolności

Obchody w Normandii odbywają się już od wczoraj. Dziś przed południem Joe Biden uczestniczył w uroczystości na amerykańskim cmentarzu w Colleville-sur-Mer. Jak mówił przywódca USA, wydarzenia sprzed 80 lat były dowodem niezłomnej jedności aliantów. Zaznaczył też, że na świecie nadal trwa walka między zwolennikami dyktatury i wolności oraz porównał obecną sytuację w Europie do czasów II wojny światowej i wezwał Zachód do stawienia czoła siłom zła. – Demokracja nie jest nigdy zagwarantowana, każde pokolenie musi jej bronić – apelował Biden.

– Ukraina została zaatakowana przez tyrana, a Ukraińcy walczą z nadzwyczajną odwagą, ponosząc wielkie straty – stwierdził prezydent USA. Zapewnił przy tym, że Stany Zjednoczone, NATO i koalicja ponad 50 krajów będą stały u boku Ukrainy. – Nigdy jej nie opuścimy, ponieważ jeśli to zrobimy, to Ukraina zostanie podbita, jej sąsiedzi znajdą się w niebezpieczeństwie, a z nimi cała Europa – dodał Biden.

Jak zaznaczył amerykański przywódca, Zachód nie może się ugiąć przed wolą Rosji, gdyż oznaczałoby to zaprzepaszczenie nauki i pamięci o tym, co wydarzyło się 80 lat temu na normandzkich plażach. – Ci, którzy tutaj walczyli, uratowali świat, my stańmy na takim poziomie, jaki wyznaczyli – stwierdził Biden.

Wcześniej w trakcie brytyjskich obchodów przy memoriale w miejscowości Ver-sur-Mer król Karol III mówił, że cały czas wspominamy lekcję II wojny światowej, która raz po raz do nas powraca. – Wolne narody muszą stać zjednoczone, by sprzeciwić się tyranii – dodał monarcha. Z kolei Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, zapewnił, że ofiara żołnierzy, którzy 80 lat temu opuścili brytyjskie wybrzeża, aby wyzwolić Europę, nigdy nie zostanie zapomniana.

Także w Polsce upamiętniono 80. rocznicę D-Day. – Z wdzięcznością oddajemy honory odwadze, śmiałości i prawości wojsk alianckich, które lądowały na plażach Normandii – mówił Étienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, przed pomnikiem 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie. Jak podkreślił francuski dyplomata, alianci wylądowali w Normandii w imię pewnej idei wolności. Niestety, jak dodał, wojna powróciła na europejską ziemię 24 lutego 2022 roku wraz z napaścią Rosji na Ukrainę.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
 
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Jaki będzie czołg przyszłości?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Roczny dyżur spadochroniarzy
Z parlamentu do wojska
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Lato pod wodą
RBN przed szczytem NATO
Pancerny sznyt
Wracajcie z medalami!
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Jak usprawnić działania służb na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polsko-litewskie konsultacje
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
The Suwałki Gap in the Game
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Walka – tak, ale tylko polityczna
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Formoza. Za kulisami
Feniks – następca Mangusty?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Operacja borelioza”
Oczy na Kijów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Włoski Centauro na paryskim salonie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze na warcie w UE
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szpital u „Troski”
Pancerniacy trenują cywilów
Na ratunek… komandos
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Nie wierzę panu, mister Karski!
Prezydent Zełenski w Warszawie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Za zdrowie utracone na służbie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
„Armia mistrzów” – sporty walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO