moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Głos wschodniej flanki musi być słyszalny

O wyzwaniach związanych z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w Europie, rosyjskiej agresji oraz długofalowym wsparciu Ukrainy rozmawiali dziś przywódcy Bukaresztańskiej Dziewiątki. Podczas spotkania zorganizowanego w Rydze liderzy krajów wschodniej flanki NATO omówili też przygotowania do lipcowego szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Waszyngtonie.

Na zamku w Rydze odbyło się posiedzenie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to zainicjowany przez Polskę format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności oraz współpracy w regionie. We wtorkowym spotkaniu uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz przywódcy Finlandii i Szwecji – nowych państw członkowskich Sojuszu.

 

REKLAMA

– Będziemy rozmawiali o problemach bezpieczeństwa. Za naszymi granicami toczy się wojna, trwa rosyjska agresja, a dziś wszyscy wspieramy broniącą się Ukrainę. Wysyłamy wsparcie militarne, udzielamy pomocy humanitarnej, ale przede wszystkim budujemy potencjał obronny naszych krajów. Chcemy, żeby NATO jako całość, a przede wszystkim wschodnia flanka była bezpieczna – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem obrad Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że przywódcy B9 spotykają się od 2016 roku. – Musimy się ciągle umacniać i budować nasze bezpieczeństwo. Stąd m.in. będę wnioskować, by w państwach NATO wydatki na obronność były podniesione do poziomu 3 procent PKB. To powinna być ta dolna granica. Wobec odradzającego się rosyjskiego imperializmu trzeba umocnić państwa NATO – zaznaczył prezydent Duda.

Podczas sesji otwierającej obrady B9 Andrzej Duda przyznał, że format Bukaresztańskiej Dziewiątki jest dziś „głosem wschodniej flanki NATO”. – Spotykamy się w niezwykle istotnym czasie, kiedy wspólny głos naszych krajów musi być wysłuchany przed zbliżającym się szczytem w Waszyngtonie – mówił polski przywódca. Przyznał, że decyzje podjęte na szczycie NATO będą miały krytyczne znaczenie wobec rosnącej agresji Federacji Rosyjskiej. – Rosja jest gotowa użyć wszystkich dostępnych środków, w tym również militarnych, aby osiągnąć swoje neoimperialne cele – oświadczył Duda. Prezydent odniósł się do wykorzystywania nielegalnej presji migracyjnej, sztucznie wywołanej przez Kreml, jako części operacji hybrydowej. – Nie ma wątpliwości, że Rosja zmusza nas do zwiększenia wysiłków na rzecz zapewnienia obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Bezpieczeństwo nie jest tanie. Gospodarska Rosji już została przestawiona na tory wojenne, my też powinniśmy zwiększyć wydatki na obronność – apelował.

Podczas konferencji prasowej po zakończonych obradach przewodniczący szczytu B9 – prezydenci Polski, Łotwy i Rumunii – przyznali, że ustalono wspólne dla Bukaresztańskiej Dziewiątki priorytety, które będą prezentowane na natowskich obradach w Waszyngtonie. – Nasza część Sojuszu dziś znajduje się w szczególnej sytuacji jako ten z jednej strony bastion, a z drugiej strony rubież obrony NATO przed najbardziej prawdopodobnym kierunkiem agresji – powiedział prezydent Duda. Polski przywódca przyznał, że na posiedzeniu dużo uwagi poświęcono kwestiom dotyczącym długofalowego wsparcia Ukrainy. Andrzej Duda przedstawił też polskie priorytety w związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu. Wspomniał o wzmocnieniu zdolności do odstraszania i obrony NATO oraz przyspieszeniu realizacji postanowień przyjętych na szczycie w Madrycie i Wilnie. Prezydent mówił także o poparciu euroatlantyckich ambicji Ukrainy, czyli rozpoczęciu procesu akcesyjnego.

W trakcie spotkania przywódcy B9 uzgodnili wspólne oświadczenie. Prezydenci i premierzy krajów wschodniej flanki NATO uznali, że najważniejszym zadaniem Sojuszu jest zapewnienie kolektywnego bezpieczeństwa oraz wzmacnianie polityki obrony i odstraszania w rejonie od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. „Rosja jest i pozostanie najbardziej znaczącym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Sojuszu. Będziemy pracować nad kompleksową strategią kontestowania, ograniczania i przeciwdziałania Rosji, w tym poprzez ograniczanie zdolności Rosji do odbudowy jej sił zbrojnych i generowania zagrożeń. Pozostajemy nieugięci w naszych wysiłkach na rzecz utrzymania międzynarodowej presji na Rosję, w tym poprzez sankcje i inne środki, tak długo, jak Rosja będzie kontynuować swoją wrogą politykę i działania, w tym rażące naruszanie prawa międzynarodowego” – podano w oświadczeniu. Przywódcy potępili także postawę Białorusi oraz zobowiązali się do dalszego wspierania Ukrainy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Armia mistrzów” – sporty wodne
 
Z parlamentu do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jaki będzie czołg przyszłości?
The Suwałki Gap in the Game
Spadochroniarze na warcie w UE
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Na ratunek… komandos
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szpital u „Troski”
Lato pod wodą
Włoski Centauro na paryskim salonie
Pancerniacy trenują cywilów
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wracajcie z medalami!
Walka – tak, ale tylko polityczna
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – sporty walki
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Oczy na Kijów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN przed szczytem NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Za zdrowie utracone na służbie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Polsko-litewskie konsultacje
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Pancerny sznyt
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Operacja borelioza”
Formoza. Za kulisami
Prezydent Zełenski w Warszawie
Czujemy się tu jak w rodzinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO