moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi przechodzą certyfikację

Trwa certyfikacja wojsk obrony terytorialnej. Sprawdzana jest gotowość żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych do działania w razie zagrożenia zewnętrznego i w sytuacjach kryzysowych. W miniony weekend terytorialsi otrzymali wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Na alarm odpowiedziało ponad 86% żołnierzy.

Od kilku dni trwają ćwiczenia certyfikujące wojska obrony terytorialnej pod kryptonimem „Piorun ‘24”. Jest to najważniejsza część prowadzonej od 10 czerwca certyfikacji tego rodzaju sił zbrojnych. – Celem ćwiczeń jest między innymi sprawdzenie rozwinięcia i zabezpieczenia stanowiska dowodzenia Dowództwa WOT-u, a także sprawdzenie wojennego systemu dowodzenia w relacjach między Dowództwem a podległymi jednostkami oraz Dowództwem i nadrzędnym przełożonym – wyjaśnia ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej.

Ćwiczenia „Piorun ‘24” będą trwać do 21 czerwca, podobnie jak cała certyfikacja. – To dla nas najważniejszy sprawdzian i ogromne wyzwanie – mówi rzecznik WOT-u. Przełożeni chcą sprawdzić, czy terytorialsi są gotowi do działania w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz jak działają w sytuacjach kryzysowych. – To pierwszy przypadek w historii Wojska Polskiego, kiedy certyfikacji poddaje się cały rodzaj sił zbrojnych. Dotąd certyfikowane były poszczególne jednostki wojskowe – podkreśla ppłk Pękala.

REKLAMA

O tym, że WOT mają być certyfikowane, zdecydował w kwietniu tego roku szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Terytorialsów ocenia zespół certyfikujący. Tworzą go specjaliści z SGWP oraz z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na czele zespołu stanął gen. bryg. Piotr Płonka z SGWP. Certyfikacja WOT-u przebiega zgodnie z natowskimi standardami, czyli procedurą CREVAL (Combat Readiness Evaluation of Land).

Jednym z ważniejszych punktów sprawdzianu jest ocena procentowego ukompletowania wojsk obrony terytorialnej. W nocy z piątku na sobotę wszyscy żołnierze tego rodzaju wojsk, ci w służbie zawodowej oraz terytorialnej, a także pracownicy resortu obrony narodowej, którzy mają nadane przydziały mobilizacyjne do WOT, otrzymali telefoniczny sygnał alarmowy. – Zgodnie z nim musieli w określonym czasie stawić się w swoich jednostkach. Potem przeprowadzono tzw. apele ewidencyjne, w czasie których sprawdzono obecność żołnierzy i pracowników – wyjaśnia ppłk Pękala. – Wyniki stawiennictwa znaliśmy w sobotę tuż po godzinie 13. Poziom stawiennictwa przekroczył 86%. To bardzo dobry wynik.

Bardzo dobrymi wynikami chwali się między innymi rzeczniczka 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Magdalena Mac. – Sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa odebrali żołnierze z jednostek w Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku. Kilka godzin później w swoich batalionach zameldowało się 90% wezwanych, czyli niemal 3 tys. żołnierzy – wyjaśnia oficer. – Dla naszej brygady takie wezwanie nie jest nowością. Alarm do natychmiastowego stawiennictwa mieliśmy już ogłaszany przy okazji akcji przeciwpowodziowych.

Podczas certyfikacji sprawdzane jest także wyszkolenie żołnierzy, poziom wyposażenia w podstawowy sprzęt wojskowy oraz jego sprawność. Oceniona zostanie również ilość zapasów taktycznych.

Wojska obrony terytorialnej składają się z: dowództwa, 18 brygad obrony terytorialnej, batalionu dowodzenia, jednostki działań niekonwencjonalnych „Gryf”, dwóch centrów szkolenia, szkoły podoficerskiej oraz ośrodka reprezentacyjnego WOT-u (orkiestra i kompania honorowa). Poza tym powstają dwie kolejne brygady: lubuska i opolska. W sumie w wojskach obrony terytorialnej służy obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z tego 35 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, natomiast kilkuset to aktywni rezerwiści.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
 
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Pancerny sznyt
RBN przed szczytem NATO
Czujemy się tu jak w rodzinie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
Wracajcie z medalami!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Jaki będzie czołg przyszłości?
The Suwałki Gap in the Game
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Spadochroniarze na warcie w UE
Walka – tak, ale tylko polityczna
Pancerniacy trenują cywilów
„Operacja borelioza”
Na ratunek… komandos
Olimp gotowy na igrzyska!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Oczy na Kijów
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak usprawnić działania służb na granicy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Z parlamentu do wojska
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Feniks – następca Mangusty?
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Za zdrowie utracone na służbie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Lato pod wodą
Terytorialsi w gotowości do pomocy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Włoski Centauro na paryskim salonie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szpital u „Troski”
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Polsko-litewskie konsultacje
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Formoza. Za kulisami
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO