moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Początek końca

Choć celem obrad była analiza dotychczasowej obecności NATO i Polski w Afganistanie, przez wszystkie wystąpienia przeplatał się problem końca misji i sposobu wyjścia z tego kraju.

– Pobyt w Afganistanie to najważniejsza misja polskiej armii nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych w nią żołnierzy, ale przede wszystkim z powodu jej wagi w kontekście realizacji interesów bezpieczeństwa Polski oraz uzyskanego tam doświadczenia wojskowego – mówił minister Tomasz Siemoniak 10 maja, otwierając konferencję naukową „NATO i Polska w Afganistanie. Doświadczenia, wnioski i wyzwania".

Szef resortu obrony stwierdził, że teraz – kilka dni przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago, na którym omawiania będzie strategia zakończenia misji ISAF – jest odpowiedni moment do dyskusji na temat dalszych kierunków zaangażowania w tym kraju. Przypomniał, że od 2013 roku, zgodnie ze strategią NATO, nastąpi sukcesywne przekształcanie misji w szkoleniowo-wspierającą. W Chicago przywódcy krajów sojuszu debatować będą nad zaangażowaniem wspólnoty międzynarodowej w Afganistanie po roku 2014 oraz na temat kontrybucji poszczególnych państw na rzecz tego kraju. – Panuje przekonanie, że przyszłe działania powinny obejmować wspieranie władz, budowanie i utrzymanie struktur państwa, a także doradztwo i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Jak podkreślał minister Siemoniak, zasada przyjęta w Lizbonie brzmiała „Razem weszliśmy, razem wyjdziemy”. Niestety w wielu krajach kwestia wcześniejszego zakończenia misji jest tematem kampanii wyborczych. Jako przykład szef MON podał Francję, która chce opuścić Afganistan jeszcze w tym roku. – Ważne, aby wyjść wspólnie, ale chyba nie uda się utrzymać tej jedności – skonstatował profesor Andrew Michta z German Marshall Fund.

Natomiast generał Mieczysław  Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP,  stwierdził, że w takich misjach problemem nie jest sama operacja militarna. Jak pokazuje przykład Iraku czy Afganistanu, przy dużej przewadze technologicznej walka trwa bardzo krótko. – Problem zaczyna się później – stabilizacja i odbudowa kraju ciągnie się latami. Powodem jest brak organizacji, która podjęłaby się tego zadania. Dlatego wykorzystywane są siły zbrojne, nieprzygotowane do takich zadań.

Temat ten poruszył też senator Bogdan Klich. Jak twierdzi, nie jest przekonany, że zgodnie z koncepcją przyjętą w Lizbonie Sojusz powinien zajmować się nie tylko kwestiami militarnymi, ale też zobowiązaniami politycznymi, cywilnymi, ekonomicznymi, społecznymi czy humanitarnymi. – Powinno to należeć do zadań innych organizacji, na przykład Unii Europejskiej, ale są one niestety na to za słabe.

Obradujący skierowali przesłanie do uczestników misji ISAF, w którym napisano między innymi: „Sojusz Północnoatlantycki zdał w Afganistanie egzamin z sojuszniczej solidarności, zwartości oraz skuteczności wojskowego i politycznego współdziałania. Afganistan przestaje być zagrożeniem dla świata i odbudowuje się jako państwo przewidywalne i bezpieczne dla swoich obywateli”.

Konferencja była też okazją do wręczenia przez Beatę Oczkowicz, podsekretarza stanu w MON do spraw infrastruktury, i generała Cieniucha specjalnych podziękowań ministra obrony i szefa SGWP wraz z pamiątkowymi „deskami” 24 osobom i redakcjom za dokumentowanie i popularyzację problematyki służby polskich żołnierzy w Afganistanie. Jednym z wyróżnionych był Wojskowy Instytut Wydawniczy – „Polska Zbrojna”.
autor zdjęć: Magda Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Pamiętamy o Niezłomnych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ferie w mundurze
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza morski „Dragon”
Będzie za co kupić koreańską broń
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Priorytety dla armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tajna misja polskiej agentki
Lotnictwo i kobiety
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO