moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chicago – nowe deklaracje i wspólne plany

Wycofanie wojsk koalicji z Afganistanu, system przeciwrakietowy i znaczenie wspólnoty dla bezpieczeństwa – o tym dyskutowano podczas szczytu NATO w Chicago. Bronisław Komorowski, który przewodził polskiej delegacji, jest zadowolony z przebiegu rozmów.

Decyzje podjęte na szczycie nie były zaskoczeniem: w 2014 roku w Afganistanie zakończy się misja ISAF, gotowy do budowy jest system przeciwrakietowy (jego elementy znajdą się również w Polsce), a sojusz musi dbać o to, by polityka obronna była wspólna. 

20 maja

Spotkania na szczycie zaczęły się 20 maja, ale jeszcze przed nimi prezydent Komorowski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedzili ośrodek szkoleniowy Gwardii Narodowej stanu Illinois w Marseilles. Odznaczyli tam Krzyżami Komandorskimi Orderu Zasługi RP gubernatora Patricka Quinna i gen. bryg. Williama Enyarta. Żołnierzom wręczono też Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP i Medale Wojska Polskiego. – Dziękuję gubernatorowi Illinois i dowódcom wojskowym, że od początku odzyskania przez Polskę niepodległości wspierali nasze dążenia do zbudowania szczególnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach obronności i bezpieczeństwa – powiedział prezydent Komorowski.

Pierwszy dzień szczytu zakończył się ogłoszeniem inauguracji pierwszej fazy natowskiego programu przeciwrakietowego. Potwierdzono również plan wycofania wojsk koalicji z Afganistanu.

21 maja

Tego dnia dyskutowano, jak pomóc temu krajowi i w jakim stopniu uczestniczyć w jego rozwoju. Wcześniej minister Tomasz Siemoniak mówił, że potwierdzi się wola pomocy Afganistanowi po roku 2014, ale nie będzie mowy o szczegółach. Zamknięcie dotychczasowej misji w 2014 roku to dla niego początek rozmów o nowej formie zaangażowania w sprawy Afganistanu.

Tego samego dnia prezydent Komorowski spotkał się nowym prezydentem Francji Francoisem Hollandem. W rozmowach uczestniczyli ministrowie obrony obu tych krajów. Wynikiem spotkania jest deklaracja chęci współpracy wojskowej zarówno w strukturach NATO i Unii Europejskiej, jak i dwustronnej.  

Podczas pobytu w Chicago ministrowie obrony Polski, Niemiec, Hiszpanii i Luksemburga podpisali list w sprawie projektu operacji powietrznego patrolowania obszarów morskich. Polska zaangażuje się w misje rozpoznania, poszukiwania i ratownictwa. Wykorzysta samoloty An, Bryza.

Przedstawiciele państw biorących udział w szczycie zadeklarowali, że należy utrzymać i wzmacniać najważniejszą rolę sojuszu, czyli wspólną obronę i dbanie o bezpieczeństwo. Celem państw będzie zbudowanie do 2020 roku ściśle powiązanych sił wyposażonych, wyszkolonych i dowodzonych tak, by mogły współdziałać w każdych warunkach. Konieczne będzie też utrzymanie silnego przemysłu zbrojeniowego w Europie. Nowe podejście sojuszu zakłada, że choć za utrzymanie zdolności obronnych nadal odpowiadają poszczególne państwa, to kiedy rosną koszty produkcji zbrojeniowej i maleją budżety, wiele z tych zdolności sojusznicy mogą nabyć tylko kooperując ze sobą. „W tym kontekście NATO będzie blisko współpracować z Unią Europejską, aby nasza inicjatywa smart defence i unijna inicjatywa pooling and sharing wzajemnie się wzmacniały" – głosi deklaracja.

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Spadochroniarze na Podlasiu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowy szef CWCR
Invictus w zimowym stylu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO