moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prokuratorzy wojskowi potrzebni, prokuratury wojskowe – nie

Resort sprawiedliwości przygotował reformę wojskowych prokuratur. Zmiany przewidują, że znikną oddzielne wojskowe instytucje śledcze. Sprawami armii zajmować się będą wojskowi prokuratorzy w specjalnie utworzonych wydziałach w prokuraturach cywilnych. Naczelny Prokurator Wojskowy będzie zastępcą Prokuratora Generalnego.


W myśl projektu przygotowanego przez resort kierowany przez ministra Jarosława Gowina, za dwa lata prokuratorzy wojskowi znajdą się w jednym systemie prokuratury powszechnej. W kilku powszechnych prokuraturach rejonowych i dwóch okręgowych zostaną powołane wydziały zajmujące się sprawami związanymi z wojskiem. Wszędzie tam jednym z zastępców szefa prokuratury będzie wojskowy. W Prokuraturze Generalnej powstanie departament zajmujący się sprawami żołnierzy. Utrzymane też zostanie stanowisko Naczelnego Prokuratora Wojskowego – będzie on zastępcą Prokuratora Generalnego.

Prokuratorami wojskowymi będą mogli być wyłącznie żołnierze zawodowi. Ten wymóg jest konieczny, ponieważ na każdą misję polskich żołnierzy wysyłani są też prokuratorzy. Niezbędne jest także zachowanie takiej kadry do budowy prokuratur wojskowych na wypadek wojny.

Prokuratorzy w mundurach po włączeniu ich w system cywilny, oprócz postępowań przygotowawczych związanych z właściwością sądów wojskowych, będą prowadzić również sprawy związane z sądownictwem powszechnym. Dotychczas nie mieli takiego prawa. Ze statystyk wynika, że w 2011 r. na prokuratora wojskowej prokuratury (niezależnie od szczebla) wypadało średnio statystycznie 13,6 sprawy rocznie. W tym samym okresie na prokuratora powszechnej prokuratury rejonowej przypadało 265,8 sprawy rocznie.

– Sprawy związane z wojskiem, które trafiają do prokuratur, są bardzo specyficzne i wymagają specjalistycznej wiedzy, dlatego całkowite zlikwidowanie prokuratur wojskowych i odwołanie prokuratorów wojskowych nie byłoby dobre. Jeśli jednak w systemie cywilnym będą funkcjonować prokuratorzy wojskowi, to taki projekt można zaakceptować – ocenia Stanisław Wziątek (SLD), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

O potrzebie zmian w prawie mówiło się od dawna. Dyskusja na temat ustroju prokuratury wojskowej i potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości toczy się od kilku lat. Problem został wywołany m.in. w związku z przeprowadzonym programem profesjonalizacji i zmniejszenia armii oraz malejącą liczbą spraw prowadzonych przez prokuratury wojskowe. Dyskusja przybrała na sile, gdy w styczniu tego roku prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się podczas konferencji prasowej. Jednym z powodów były zarzuty, że złamał on prawo, badając sprawę przecieków ze śledztwa smoleńskiego. Drugim – likwidacja prokuratur wojskowych. Na potrzebę uchwalenia nowego prawa dotyczącego prokuratur wojskowych zwracali uwagę także prezydent Bronisław Komorowski oraz Krajowa Rada Prokuratury.

Projekt nowej ustawy Prawo o prokuraturze był wcześniej opiniowany przez środowisko prawnicze. Obecnie został przekazany do uzgodnień z poszczególnymi ministerstwami.

gp

autor zdjęć: Archiwum PZ

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy na nagrody
 
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Polsko-koreańskie rozmowy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
„Pług” idzie na śmierć
Unijna pomoc dla Ukrainy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Sokół” wylądował
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Solo w FA-50
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polski dzień strzelania w Rumunii
Fiński debiut w Sojuszu
Śmiertelny wypadek żołnierza
Witkacy – piąty wieszcz?
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Pierwszy polski Homar
Wojsko wraca do Babimostu
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Biały wywiad nie zawiódł
Kiedy na kwalifikację?
Narodziny polskich sił morskich
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
PKW Orlik gotowy na misję
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
RBN o rezultatach szczytu NATO
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Nowe AWACS-y dla NATO
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Laureaci cyberkonkursu MON
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Abramsy jadą na ukraiński front
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sojusz z branżowym liderem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Rozkaz do „Burzy”
Ekspresowa pomoc
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanim wyruszą do Bagdadu
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Armia Polska w drodze do Europy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Podchorążowie świętują
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Najdłuższa noc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO