moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz – statysta na filmowym planie

– Przez większość czasu pozostawaliśmy w tle. Zdarzały się jednak chwile, kiedy odgrywaliśmy główne role. Tak było w przypadku scen batalistycznych – opowiada por. Tomasz Doliński, dowódca żołnierzy, którzy statystowali w serialu ,,Misja Afganistan”. Ale przykładów współpracy armii z filmowcami jest więcej.


– To była fajna przygoda – tak o udziale w serialu „Misja Afganistan” mówi por. Tomasz Doliński z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przez cztery miesiące dowodził plutonem żołnierzy, którzy podczas zdjęć wcielili się w role statystów. – Zabezpieczaliśmy tło, ale też służyliśmy radą. A wszystko po to, by film jak najwierniej oddawał realia misji – tłumaczy.

W serialu pojawiło się przeszło 30 żołnierzy. Pluton został sklejony z dwóch kompanii. – Staraliśmy się wybrać żołnierzy, którzy mają za sobą służbę na misjach w Iraku bądź Afganistanie, a zarazem nie zostali zakwalifikowani do Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Termin szkolenia nakładał się bowiem z kalendarzem dni zdjęciowych – tłumaczy mjr Szczepan Głuszczak, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W „Misji Afganistan” będzie można obejrzeć także należący do dywizji sprzęt. – Wypożyczyliśmy filmowcom cztery transportery opancerzone Rosomak, platformę transportową Faun Elephant, cztery ciężarówki Star, koparkę, samochód-dźwig, cysternę, pojazd sanitarny i trochę drobniejszego sprzętu, np. radiostacje – wylicza mjr Głuszczak. Zdjęcia były kręcone m.in. na poligonach w Wędrzynie i Świętoszowie.

Aby wojsko mogło pomóc w realizacji serialu, konieczna była specjalna decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej. Określała ona szczegółowo warunki, które powinien spełnić producent – Akson Studio. Sprzęt i nieruchomości zostały udostępnione za darmo, na zasadzie użyczenia.

Udział żołnierzy jako statystów, instruktorów oraz konsultantów był odpłatny i – jak podaje Departament Prasowo-Informacyjny MON – „rozliczany jako specjalistyczne usługi wojskowe wykonywane w czasie realizacji zadań szkoleniowych”. Producent musiał ponadto zobowiązać się, że służbę żołnierzy przedstawi w sposób „wiarygodny i realny”, nie uderzy w wizerunek armii, zaś informację o wsparciu Wojska Polskiego zamieści w napisach końcowych po każdym z odcinków.

Armia wspiera produkcje filmowe od lat. Ostatnio – na podobnych zasadach, jak w przypadku „Misji Afganistan” – użyczyła śmigłowców producentowi filmu „Wałęsa”. Odrębna decyzja MON przygotowywana jest w sprawie współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Wojsko pomóc ma przy realizacji fabularnego obrazu „Karbala”. To właśnie w tym irackim mieście polscy żołnierze stoczyli największą bitwę po II wojnie światowej. W ciągu kilku dni rozbili rebelię tzw. milicji Mahdiego, zabijając przy tym kilkuset bojowników.

Udział armii nie ogranicza się do produkcji fabularnych. Wątek wojskowy pojawił się także w programie kulinarnym „MasterChef”, który emitowany jest na antenie TVN. Podczas jednego z odcinków uczestnicy rywalizacji gotowali na poligonie, widzowie zaś mogli zobaczyć pokaz sprzętu i wyszkolenia żołnierzy. W tym wypadku zaangażowanie wojska regulował zapis z decyzji szefa MON o działalności promocyjnej w resorcie. – Mówi on o tym, że do celów promocyjnych, za zgodą właściwego dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych, może być wykorzystane uzbrojenie i sprzęt wojskowy – wyjaśnia Departament Prasowo-Informacyjny MON.

Trzy lata temu należący do armii sprzęt pojawił się także w reklamie wody mineralnej „Cisowianka”. W spocie grupa żołnierzy z podziwem obserwuje podniebne ewolucje myśliwca F-16. Wkrótce okazuje się, że za jego sterami zasiada młoda kobieta. Zdjęcia do spotu kręcone były w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego na poznańskich Krzesinach. Według pojawiających się wówczas nieoficjalnych informacji armia miała zarobić na tym 300 tys. zł. Na pewno wiadomo tylko to, że w zamian za użyczenie sprzętu producent wody został jednym ze sponsorów Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ppłk Tomasz Szulejko

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO