W Dęblinie po raz pierwszy odbyły się Lotnicze Targi Pracy. Zorganizowała je Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Przedsiębiorcy, którzy wzięli w nich udział, zapewniają, że mimo rosnącego bezrobocia fachowcy z branży lotniczej mogą być spokojni o pracę. Zarówno na rynku wojskowym, jak i cywilnym.
Na dęblińskich targach swoją ofertę zaprezentowało 13 wystawców. Znalazły się wśród nich firmy związane z branżą lotniczą, m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zakłady lotnicze w Mielcu oraz Świdniku.
– Przyjechali też przedstawiciele policji, banku PKO BP, a nawet ambasady Kanady, którzy oferują staże i praktyki za oceanem – wylicza dr Jarosław Kozuba, kierownik działu toku studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Impreza została zorganizowana głównie z myślą o studentach tej uczelni. – Chcemy, aby zorientowali się w rynku pracy i poznali wymagania pracodawców. Ułatwi im to przygotowanie do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej – wyjaśnia dr Kozuba.
Na Targach może skorzystać też „Szkoła Orląt”. – Dla nas to okazja, by przekonać się, czy powinniśmy wzbogacić nasz program nauczania – mówi dr Kozuba. Uczelnia ma też okazję do pokazania się z jak najlepszej strony i zdobycia nowych studentów. – Przyjechali do nas uczniowie klas maturalnych z czterech szkół średnich. Spotkali się z dziekanami, zwiedzają uczelnię, przyglądają się naszej ofercie – zaznacza dr Kozuba.
Choć bezrobocie w Polsce rośnie, uczestnicy dęblińskich targów zapewniają, że specjaliści pracę znajdą. – Nowych pracowników zatrudniamy nieprzerwanie od pięciu lat – mówi Michał Tabisz, rzecznik Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. – Poszukujemy głównie osób z wykształceniem technicznym. Zależy nam na zdolnych inżynierach, konstruktorach. Ale przyjmujemy również na stanowiska bezpośrednio związane z produkcją – dodaje.
W mieleckiej fabryce zatrudnia się coraz więcej młodych ludzi. – Następuje pokoleniowa zmiana. Teraz średnia wieku wynosi nieco ponad 40 lat – tłumaczy Tabisz.
– Jeśli chodzi o „Szkołę Orląt”, to trochę sondujemy sytuację. W przyszłości nasze zaangażowanie może być większe. Przecież ta szkoła to w pewnym sensie serce polskiego lotnictwa – podkreśla Tabisz.
Lotnicze Targi Pracy w Dęblinie odbyły się po raz pierwszy, ale organizatorzy zapowiadają, że będą je organizować cyklicznie.
autor zdjęć: Konrad Kifert SPFL Air-Action
komentarze