moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Priorytet – polska polityka morska

Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju, by przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania – zgodzili się uczestnicy debaty „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Jednak dopiero po określeniu, jakie ma wykonywać zadania, będzie można podjąć dyskusję o jej wyposażeniu i włączeniu do służby nowych jednostek.


– Od 1989 r. nie powstał kompleksowy program, który zakładał modernizację sił zbrojnych z długoterminową perspektywą – stwierdził Jacek Kotas, były wiceminister obrony narodowej. Przyznał, że jest w tym dużo winy polityków, bo to oni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Wiceminister dodał jednak, że robili to, korzystając z opinii wojskowych.

Marynarka Wojenna w ostatnich 20 latach nie była głównym obiektem zainteresowania w procesie modernizacji polskiej armii. Stało się tak z kilku powodów. W 1989 r. była w niezłym stanie w porównaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych i nie wymagała podjęcia natychmiastowych działań. Po zakończeniu zaś zimnej wojny Bałtyk stracił na znaczeniu politycznym. Jednocześnie Polska angażowała się w kolejne misje zagraniczne, które wymusiły szybkie dofinansowanie i dozbrojenie Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych.

Zdaniem uczestników zorganizowanej w Polskiej Akademii Nauk debaty „Dostęp do morza zobowiązuje! Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej”, posiadanie nowoczesnych i gotowych do działania sił morskich nie jest luksusem a koniecznością. Rośnie bowiem geopolityczne i gospodarcze znaczenie mórz i oceanów. Kapitan żeglugi wielkiej Marek Błuś, redaktor magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Baltic Transport Journal”, zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. towarów w handlu międzynarodowym transportowane jest drogą morską. Swój potencjał ma też Morze Bałtyckie, które jest centrum żeglugi promowej. – Jeśli będziemy aktywni w handlu morskim, to trzeba być też aktywnym militarnie na morzu – stwierdził Michał Jarocki z miesięcznika „Stosunki Międzynarodowe”.

Zadania Marynarki Wojennej powinny wynikać ze strategii bezpieczeństwa narodowego, zobowiązań sojuszniczych i szczegółowych planów operacyjnych. Zdaniem uczestników debaty, dopiero po określeniu czego oczekujemy od sił morskich, należy zastanowić się, jaki sprzęt powinny posiadać, a następnie ocenić, na co nas stać.

Emerytowany komandor Maksymilian Dura, redaktor miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, powiedział, że program modernizacji Marynarki Wojennej powinien być jawny, przejrzysty i konsekwentny. Biorąc zaś pod uwagę koszty i trwającą wiele lat jego realizację, program budowy nowych okrętów powinien mieć mocne umocowanie prawne. Przykład na to, jak kosztowne będzie to przedsięwzięcie, przytoczył komandor Dura – wartość oferty francuskiej dotyczącej budowy dwóch okrętów podwodnych to 950 mln euro. Eksperci zgodzili się, że w programie modernizacji Marynarki Wojennej jest miejsce dla polskich stoczni, ale wcześniej muszą w nich nastąpić przemiany wewnętrzne, by mogły podołać temu zadaniu.

wr

autor zdjęć: Studio Iwona/ISW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1351864440
Priorytet- polska polityka morska,Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju w te brednie nie wierzy nawet ten co to napisał ale durny naród ufa, wierzy i wybiera takich oszustów i krętaczy do parlamentu a oni wykonują polecenia mocodawców z pod znaku gwiazd wschodu i zachodu
1F-04-54-F6
~mi;ro
1351711200
Grzebalem po internecie grzebalem i sie w koncu dogrzebalem,,Otoz Polska marynarka Wojenna na dzien dzisiejszy ma tylko jeden Okret Podwodny typ// Kilo /// Okrety typu Kobben,, zostaly wycofane lub oddane do Muzeum,,,, Ryczec mi sie chce jak to przeczytalem,,38 milionowy Narod jest tylko stac na jeden okret podwodny,,To wogole po co ta cala Marynarka Wojena??
84-91-D4-B9

Nowe AWACS-y dla NATO
 
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
„Sokół” wylądował
Śmiertelny wypadek żołnierza
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Polski dzień strzelania w Rumunii
Fiński debiut w Sojuszu
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zanim wyruszą do Bagdadu
Laureaci cyberkonkursu MON
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko wraca do Babimostu
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sojusz z branżowym liderem
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
„Pług” idzie na śmierć
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Najdłuższa noc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Solo w FA-50
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kiedy na kwalifikację?
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Podchorążowie świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na nagrody
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
RBN o rezultatach szczytu NATO
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Biały wywiad nie zawiódł
Narodziny polskich sił morskich
Witkacy – piąty wieszcz?
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Rozkaz do „Burzy”
Ekspresowa pomoc
Futsal na zakończenie rywalizacji
Armia Polska w drodze do Europy
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko pomoże Słoweńcom
PKW Orlik gotowy na misję
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Pierwszy polski Homar
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO