moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Priorytet – polska polityka morska

Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju, by przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania – zgodzili się uczestnicy debaty „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Jednak dopiero po określeniu, jakie ma wykonywać zadania, będzie można podjąć dyskusję o jej wyposażeniu i włączeniu do służby nowych jednostek.


– Od 1989 r. nie powstał kompleksowy program, który zakładał modernizację sił zbrojnych z długoterminową perspektywą – stwierdził Jacek Kotas, były wiceminister obrony narodowej. Przyznał, że jest w tym dużo winy polityków, bo to oni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Wiceminister dodał jednak, że robili to, korzystając z opinii wojskowych.

Marynarka Wojenna w ostatnich 20 latach nie była głównym obiektem zainteresowania w procesie modernizacji polskiej armii. Stało się tak z kilku powodów. W 1989 r. była w niezłym stanie w porównaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych i nie wymagała podjęcia natychmiastowych działań. Po zakończeniu zaś zimnej wojny Bałtyk stracił na znaczeniu politycznym. Jednocześnie Polska angażowała się w kolejne misje zagraniczne, które wymusiły szybkie dofinansowanie i dozbrojenie Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych.

Zdaniem uczestników zorganizowanej w Polskiej Akademii Nauk debaty „Dostęp do morza zobowiązuje! Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej”, posiadanie nowoczesnych i gotowych do działania sił morskich nie jest luksusem a koniecznością. Rośnie bowiem geopolityczne i gospodarcze znaczenie mórz i oceanów. Kapitan żeglugi wielkiej Marek Błuś, redaktor magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Baltic Transport Journal”, zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. towarów w handlu międzynarodowym transportowane jest drogą morską. Swój potencjał ma też Morze Bałtyckie, które jest centrum żeglugi promowej. – Jeśli będziemy aktywni w handlu morskim, to trzeba być też aktywnym militarnie na morzu – stwierdził Michał Jarocki z miesięcznika „Stosunki Międzynarodowe”.

Zadania Marynarki Wojennej powinny wynikać ze strategii bezpieczeństwa narodowego, zobowiązań sojuszniczych i szczegółowych planów operacyjnych. Zdaniem uczestników debaty, dopiero po określeniu czego oczekujemy od sił morskich, należy zastanowić się, jaki sprzęt powinny posiadać, a następnie ocenić, na co nas stać.

Emerytowany komandor Maksymilian Dura, redaktor miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, powiedział, że program modernizacji Marynarki Wojennej powinien być jawny, przejrzysty i konsekwentny. Biorąc zaś pod uwagę koszty i trwającą wiele lat jego realizację, program budowy nowych okrętów powinien mieć mocne umocowanie prawne. Przykład na to, jak kosztowne będzie to przedsięwzięcie, przytoczył komandor Dura – wartość oferty francuskiej dotyczącej budowy dwóch okrętów podwodnych to 950 mln euro. Eksperci zgodzili się, że w programie modernizacji Marynarki Wojennej jest miejsce dla polskich stoczni, ale wcześniej muszą w nich nastąpić przemiany wewnętrzne, by mogły podołać temu zadaniu.

wr

autor zdjęć: Studio Iwona/ISW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1351864440
Priorytet- polska polityka morska,Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju w te brednie nie wierzy nawet ten co to napisał ale durny naród ufa, wierzy i wybiera takich oszustów i krętaczy do parlamentu a oni wykonują polecenia mocodawców z pod znaku gwiazd wschodu i zachodu
1F-04-54-F6
~mi;ro
1351711200
Grzebalem po internecie grzebalem i sie w koncu dogrzebalem,,Otoz Polska marynarka Wojenna na dzien dzisiejszy ma tylko jeden Okret Podwodny typ// Kilo /// Okrety typu Kobben,, zostaly wycofane lub oddane do Muzeum,,,, Ryczec mi sie chce jak to przeczytalem,,38 milionowy Narod jest tylko stac na jeden okret podwodny,,To wogole po co ta cala Marynarka Wojena??
84-91-D4-B9

Kurs z dzwonem
 
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO