moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konieczne większe wydatki na badania

Tarcza antyrakietowa, która ma chronić Polskę przed atakami z powietrza, powinna zostać wyprodukowana głównie przez krajowe przedsiębiorstwa zbrojeniowe. Z zagranicy może pochodzić nowoczesna technologia, która będzie wdrażana przez polskich producentów – uważają posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Członkowie komisji obrony wysłuchali dziś informacji na temat wpływu przemysłu obronnego na rozwój gospodarki narodowej. Zdaniem posłów oraz przedstawicieli firm zbrojeniowych, którzy stawili się w Sejmie, polscy producenci muszą więcej pieniędzy inwestować w innowacje i nowoczesne technologie, by móc konkurować z międzynarodowymi koncernami.

– Jest takie powiedzenie: jaka armia, taka gospodarka. Te związki są bardzo silne. Chcielibyśmy, aby nasz przemysł obronny produkował sprzęt dla naszego wojska. Dlatego w interesie nas wszystkich jest, by był to sprzęt na najwyższym poziomie. Niezbędna jest więc inwestycja w ośrodki i instytuty badawczo-rozwojowe – podkreślał Mieczysław Łuczak (PSL), wiceprzewodniczący komisji. – Stawianie na naukę to nasze podstawowe zadanie. Co nam przyjdzie po nowych fabrycznych budynkach, jeśli będziemy w nich produkować przestarzałe uzbrojenie? Dotacje na rozwój naukowy to nasza przyszłość.

Podobnie uważał Ryszard Szczepanik, prezes Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. – Trzeba zwiększyć nakłady na rozwój, przynajmniej do poziomu europejskiego. Instytuty badawcze powinny być też ściślej powiązane z przemysłem zbrojeniowym – mówił prezes Szczepanik i przekonywał, że należałoby powoływać spółki celowe zajmujące się jednym, konkretnym produktem. W skład takich spółek wchodziłby instytut badawczy oraz przedsiębiorstwo produkcyjne. Zdaniem prezesa ITWL, taką spółkę można by powołać np. do produkcji kompozytowego śmigłowca bezzałogowego, najnowszego wynalazku inżynierów Instytutu.
 
Z kolei Ryszard Kardasz, prezes Bumar-Żołnierz zapowiedział rozpoczęcie realizacji programu Tytan, czyli uzbrojenia i umundurowania żołnierza na miarę XXI wieku. To jeden z najważniejszych programów mających zmodernizować naszą armię. Ważny jest także dla gospodarki, bo jak ocenił prezes Kardasz, w jego realizacji będzie brało udział 13 polskich firm zbrojeniowych.

Posłowie przypomnieli, że Polska podpisała memorandum, w którym zadeklarowała się, że nie będzie faworyzowała rodzimych producentów i w przetargach będzie na równi traktować przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Prezes Kardasz zauważył jednak, że wszystkie kraje Unii Europejskiej przyjęły ten dokument, a mimo to ich przemysł zbrojeniowy rozwija się.

Posłowie chcą, by Ministerstwo Obrony Narodowej w większym stopniu wspierało rozwój instytutów i ośrodków naukowych. Wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak zapewnił posłów, że MON będzie miał większą kontrolę nad wydatkami związanymi z pracami badawczymi. – Rozmawialiśmy już na ten temat z minister nauki i szkolnictwa wyższego – mówił minister Skrzypczak. – Nie jesteśmy jednak zainteresowani „półkownikami”, czyli projektami, które trafiają na półkę, bo nikt ich nie potrzebuje. Armia ma swoje potrzeby i oczekiwania wobec ośrodków naukowych – podkreślił gen. Skrzypczak.

Wiceminister ujawnił też, że w ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego i przedstawił im plany dotyczące modernizacji wojska. – Nasza otwartość pozwoliła im zastanowić się, w jakim projekcie mogliby uczestniczyć. – wyjaśniał posłom gen. Skrzypczak. Dzięki temu firmy zbrojeniowe będą miały czas na przygotowanie linii produkcyjnej pod konkretne produkty.

Posłowie maja nadzieję, że budowa tarczy antyrakietowej będzie oparta na rodzimych producentach. „Budowa własnego systemu budowy obrony przeciwrakietowej, jego konstrukcji oraz wykonania polskim instytucjom badawczym, uczelniom wyższym oraz wyspecjalizowanym krajowym przedsiębiorstwom przemysłu obronnego – czytamy w uchwale przyjętej na posiedzeniu komisji. – Udział podmiotów zewnętrznych powinien być związany z transferem technologii z możliwością uczestnictwa podmiotów krajowych, jednostek naukowo-badawczych i przedsiębiorstw – zaapelowali posłowie w uchwale.

JT

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI

dodaj komentarz

komentarze

~prawy
1352503920
wyzerowac podatki + brak jakichkolwiek koncesji = najlepszy sprzet wojskowy i nie tylko
B1-18-1E-CC
~Binio
1352374200
Brawo !Po ponad dwodziestu latach samodzielnosci-wolnisci nie potrafilismy opracowac swojego obronnego systemu antyrakietowego.Budujcie wiecej stadionow itp za publiczne pieniadze.
AF-46-F5-21
~Olo
1352369880
Krzych - dlaczego droższy? Dzięki MON - wymagania wg polskich norm obronnych są ostrzejsze od NATOwskiej normy Stanag, więc więcej badań, lepsze materiały niż w sprzecie amerykańskim. Jak ktoś chce top of the sufit, to i ceny są top - który sprzęt amerykański spełni polskie normy obronne - np. klimatyczne? Drugi czynnik - zamówienia roczne, nawet wieloletnie są dwuletnie. Jak się zamawia jak armia USA w umowach 10 letnich to i ceny spadają na łeb. Jak zamawiasz coś detalicznie, a hurtowo to chyba widzisz różnicę cen, prawda? Więc na własne życzenie MONu są takie ceny... i to dotyczy całej zbrojeniówki krajowej.
2D-B5-B6-C2
~krzych
1352319960
Czemu sprzęt z bumaru jest droższy od amerykańskich odpowiedników? Prosta odpowiedź jest taka że bumar już dawno przestał cokolwiek robić, a raczej to co robi do niczego się nie nadaje, więc wymyślkili sobie cwaniacy że będą robić za pośredników i wszystkich teraz próbują przekonać że bez nich to nic się nie uda! Jak firma Nuctech sprzedaje skanery to musi z bumarem, jak rakiety kupujemy to musimy z bumarem itd. a tymczasem ten sam bumar marnuje srodki na badania np. 2 mld na korwetę i bierze dotacje jak żadna inna polska firma tu 500mln , tam 400mln . Jak by przestać pompować tą dziurę bez dna to byśmy juz dawno mieli i smigłowce nowe i statki i wyposażenie żołnierza. Ale niektórzy posłowie szczególnie z PSL wolą swoich kolegó dotować.
53-3A-B8-58

Armia Polska w drodze do Europy
 
Laureaci cyberkonkursu MON
Wojsko pomoże Słoweńcom
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Solo w FA-50
Wojsko wraca do Babimostu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Rozkaz do „Burzy”
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Ekspresowa pomoc
Futsal na zakończenie rywalizacji
Pierwszy polski Homar
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Polsko-koreańskie rozmowy
Nowe AWACS-y dla NATO
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Podchorążowie świętują
„Sokół” wylądował
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Fiński debiut w Sojuszu
Biały wywiad nie zawiódł
Narodziny polskich sił morskich
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Śmiertelny wypadek żołnierza
Więcej pieniędzy na nagrody
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kiedy na kwalifikację?
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Pług” idzie na śmierć
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sojusz z branżowym liderem
Witkacy – piąty wieszcz?
PKW Orlik gotowy na misję
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Abramsy jadą na ukraiński front
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Najdłuższa noc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO