moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Senacie o polonizacji tarczy antyrakietowej

Udział polskich firm zbrojeniowych przy budowie systemu obrony powietrznej będzie niewielki. Obecnie nie są one w stanie wyprodukować uzbrojenia na najwyższym poziomie technologicznym. – Mamy nadzieję, że w przyszłości to zaangażowanie będzie się zwiększać – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.


Podczas obrad senackiej komisji obrony przedstawiciele MON mówili o szansach włączenia polskiego przemysłu zbrojeniowego w modernizację systemu obrony powietrznej. Niestety, na razie nasze firmy zbrojeniowe nie dysponują technologią pozwalająca na produkcję najnowocześniejszej broni. A na takiej właśnie zależy resortowi obrony.

– Z obecnych analiz wynika, że polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie samodzielnie opracować systemu obrony powietrznej. Udział krajowych firm widzimy raczej w przypadku np. zabezpieczania środków łączności – przyznawał ppłk Romuald Maksymiuk z Inspektoratu Uzbrojenia.

Minister Czesław Mroczek zaznaczał jednak, że oprócz ceny i jakości, dla MON będzie się liczyła także kwestia polonizacji tarczy. – Będziemy chcieli, aby zagraniczne firmy zbrojeniowe startujące w przetargach zakładały produkcję w Polsce lub zgadzały się na przekazanie nam technologii – mówił wiceminister Mroczek. Ppłk Romuald Maksymiuk potwierdzał, że kwestia polonizacji produkcji pojawia się w rozmowach, jakie prowadzone są już z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego z zagranicy.

Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia poinformowali, jakimi rakietami i czyjej produkcji Polska jest zainteresowana. Chodzi m.in. o zestawy NASAMS II, SPYDER, BARAK, PATRIOT, SAMPT/T, David's Sling, BUMAR. Ppłk Maksymiuk powiedział też, którzy producenci zadeklarowali współpracę z polskimi firmami. – Największe możliwości współpracy oferują przedsiębiorstwa z Francji i Izraela – mówił ppłk Maksymiuk.

Podczas posiedzenia komisji minister Stanisław Koziej, szef BBN przedstawił senatorom główne założenia budowy obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej kraju. Do Senatu trafi wkrótce prezydencka ustawa wskazująca źródła finansowania tego projektu. Według tego dokumentu budowa tarczy antyrakietowej będzie finansowana z przyrostu budżetu MON. Ta nadwyżka będzie jednak tylko wtedy, gdy w Polsce będzie rósł PKB.

Senatorowie chcieli się dowiedzieć czy ministerstwo ma plan awaryjny – na wypadek, gdyby PKB przestał z roku na rok wzrastać. – Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale oczywiście bierzemy pod uwagę taką sytuację – mówił minister Koziej. – Wówczas, będziemy musieli obniżyć nasze ambicje i wydłużyć okres budowy tarczy – wyjaśnił. Szef BBN dodał, że w ostateczności projekt budowy tarczy będzie mógł być sfinansowany kosztem realizacji innych programów. Jednocześnie minister Koziej zapowiedział, że Bronisław Komorowski chce monitorować realizację programu budowy systemu przeciwrakietowego. – Co pół roku prezydent będzie dostawał raport na temat stanu realizacji programu. Mamy nadzieję, że to będzie taki „bezpiecznik”, gwarantujący, że program będzie wdrażany zgodnie z przyjętym planem – mówił minister Koziej.

Generał Anatol Wojtan, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że modernizacja obrony powietrznej wynika nie tylko z zagrożeń atakiem rakietowym, ale także z tego, że zestawy obrony przeciwlotniczej, jakimi teraz dysponuje armia pochodzą z lat 70-80. Modernizacja obrony przeciwlotniczej i budowa obrony przeciwrakietowej są tym bardziej pilne, że za kilka lat kończy się okres eksploatacji zestawów obrony przeciwlotniczej. Wojsko będzie musiało je wycofać, ponieważ nie będą one w stanie sprostać nowym wyzwaniom.

JT

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Mostafa
1353214500
strg pisze:Wszystko fajnie i ciwieake, tylko punkt drugi ma wniosek z kosmosu. Zainstalowanie nowej elektrowni jądrowej nie zmniejszy ani o tonę emisji CO2 z elektrowni węglowych; podniesienie sprawności może tę emisję zmniejszyć prawie o jedną trzecią. .Powyższy cytat sugeruje, ze autor wiąże sprawność siłowni cieplnej z emisją CO2. Natomiast emisja w sposf3b oczywisty zależy od ilości spalonego węgla. Zatem zwiększając sprawności w elektrowniach węglowych zmniejszyłoby emisję CO2 o 1/3, ale wybudowanie elektrowni jądrowych na miejscu węglowych zmniejszyłoby emisję o 3/3, czyli 100%.Przyczepić też się muszę do prezentowanego poziomu sprawności. Wspomniane 30-31% zdarza się w polskiej elektroenergetyce, jednak wiele jednostek wytwf3rczych (i to niekoniecznie tych najnowszych na parametry nadkrytyczne, ale za to tych największych, działających w podstawie systemu) osiąga sprawność na poziomie 40%.Mylne wrażenie sprawia też sformułowanie o modernizacji' blokf3w węglowych. Nie da się elektrowni zmodernizować tak by jej sprawność zwiększyła się z 30 do 45 czy 50%. Realny potencjał modernizacji to pojedyncze punkty procentowe, a zeby osiągnąć sprawności znacznie wyższe starą elektrownię należy zburzyć a na jej miejscu wybudować nową.
0E-3A-7F-53
~goltar
1352537940
Podczas spotkania po raz pierwszy publicznie padła deklaracja co armia chce kupić w ramach systemu Tarczy Polski - mowa więc była o 8 bateriach średniego zasięgu Wisła (dostawa pierwszej do 2017 roku, pozostałych do roku 2022) i 19 baterii krótkiego zasięgu Narew (dostawa 11 do 2022 roku, a pozostałych 8 po roku 2022). Dla wielu osób śledzących plany MON w tym zakresie ta informacja była chyba najbardziej istotna z całego spotkania. W przedstawionej przez PZ relacji nie napisano o tej deklaracji ani słowa. Zwracam się więc do Redaktorów PZ aby w przyszłości nie pomijać w publikowanych informacjach tak istotnych kwestii.
66-82-EA-C0
~goltar
1352456220
Jeśli prawdą jest że chcemy kupić 8 baterii średniego zasięgu Wisła i 19 baterii krótkiego zasięgu Narew, to PATRIOT raczej odpada, bo jedna bateria kosztuje ok 2,8 mld zł (z wyposażeniem i pociskami). 8 baterii to koszt ok 22 mld zł. Biorąc pod uwagę, że z ustawy Pana Prezydenta uda się wygospodarować max. 14 mld zł, to nadal sporo brakuje do 22 mld, a pozostają jeszcze do zakupu baterie krótkiego zasięgu...
DD-7C-47-AA
~GJ
1352372400
Jak nie w BBN to w Sejmie w Senacie może jeszcze w Episkopacie wieczne bezproduktywne ględzenie a jedno stwierdzenie zaprzecza drugiemu choć już wreszcie otwierają się oczy niektórym i mówią że nasze firmy nie są w stanie czegoś takiego wymyślić.Mam jeszcze takie pytanie do IU Mon jakie rakiety produkuje Bumar że są nimi zainteresowani.Co do zakupu to najlepszym rozwiązaniem na teraz jest Aster 30 i Mica i to kompletnych systemów a polaczki to mogą co najwyżej pogrzebać sobie w systemach kanalizacyjnych a nie OPL i jeszcze jedno choć już kilka razy o tym pisałem niech SZ.P.Koziej pójdzie na swoją emeryturę i przestanie wygadywać głupoty że jak nie za 10 to za 15 lat to zrealizujemy a może za 50 bo nie mamy kasy a 10 mld $ rocznie na miniaturową armię to co?tylko trzeba kupować z głową a nie przepłacać u jankesów czy żydków
5A-1A-EE-4A
~Olo
1352369460
Bzdury. Nikt nie ma systemu przeciwrakietowego. Zwalczanie rakiet to na razie marzenie. Wymienione systemy są systemami przeciwlotniczymi, a nie przeciwrakietowymi. A zwalczanie rakiet amerykanie będą robić działem elektromagnetycznym Blitzer. Izrael robi to pociskami ARROW. Zatem panowie z MON kłamiecie, by pod nazwą "przeciwrakietowe" przemycić zagraniczną obronę przeciwlotniczą. Bo zdolności zwalczania rakiet balistycznych i tak nikt w tym kraju nie sprawdzi, bo nie ma takich możliwości. A wymienione przez was systemy nie są w stanie zwalczać rakiet.
2D-B5-B6-C2

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Głos z katyńskich mogił
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO