moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent ratyfikował konwencję ottawską

Polska nie będzie używała, produkowała i gromadziła min przeciwpiechotnych. To główne założenia międzynarodowej umowy, którą ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski. Polska dołączyła tym samym do grona 160 państw, które ze względów humanitarnych zakazały stosowania tej broni.

Ofiara miny. Fot. UN

Miny przeciwpiechotne są ogromnym zagrożeniem zwłaszcza dla cywili. Ukryte ładunki wybuchowe są niebezpieczne jeszcze długo po zakończeniu konfliktów zbrojnych. W 1997 r. Międzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych doprowadziła do uchwalenia w Oslo konwencji ottawskiej. Dokument zakazał stosowania min przeciwpiechotnych. Podpisało go 160 państw. Polska wprawdzie znalazła się wśród nich, ale jako jedyny kraj w UE zwlekała z wprowadzeniem zapisów w życie. Dlaczego? – Jedną z przyczyn była znaczna liczba składowanych min, a to wiązało się z dużymi kosztami ich zniszczenia – wyjaśnia płk Artur Talik, główny specjalista Szefostwa Inżynierii Wojskowej, autor pracy doktorskiej na temat wyzwań dla SZ RP, jakie niesie ratyfikacja konwencji ottawskiej. – Tak długa zwłoka w tej sprawie była niekorzystna dla wizerunku Polski – przyznaje. Wśród państw, które nie przyjęły dokumentu, są m.in. Indie, Pakistan, Iran, Egipt, Syria, Izrael i Arabia Saudyjska.

Polskie władze zapewniają jednak, że nasz kraj od czternastu lat nie używał min przeciwpiechotnych i dobrowolnie wypełniał najważniejsze zapisy konwencji ottawskiej. Od 2003 r. polskie raporty w tej sprawie dostawał Sekretarz Generalny ONZ.

Konwencję ottawską prezydent ratyfikował 21 listopada tego roku. Na początek grudnia zaplanowano spotkanie w Genewie państw stron konwencji. Podpisując ustawę ratyfikującą konwencję, prezydent zobowiązał się do tego, że Polska nie będzie używać min przeciwpiechotnych. Nie będziemy też produkować, gromadzić ani udostępniać min innym państwom. W Polsce niemal wszystkie zostały już zniszczone. Na likwidację pozostałych, zgodnie z umową, mamy cztery lata. Wyjątkiem będą miny używane podczas szkolenia jednostek saperskich.

Czytaj także:

MKS

autor zdjęć: UN

dodaj komentarz

komentarze

~Nemido
1353936360
Sprzętu do minowania narzutowego dużo nie mamy więc żadna strata. Jednak podpisywać tej konwencji nie powinniśmy, nigdy nie bylismy agresorami i min używalismy tylko do samoobrony, ta umowa jest na rękę potencjalnym agresorom którzy będą mogli bez patrzenia pod nogi przeć przed siebie po cudzej podbijanej ziemi.
67-92-1F-30
~Taderryk
1353673320
Ciekawe, co teraz zrobią z tymi zapasami i sprzętem do minowania narzutowego? Podpisali konwencję, a jak spowolnią marsz masy jednostek ze wschodu?
DE-24-9F-BC

Sprzęt inżynieryjny dla armii
 
Najdłuższa noc
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik gotowy na misję
Szef MON-u o planach obrony kraju
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Fiński debiut w Sojuszu
Laureaci cyberkonkursu MON
Armia Polska w drodze do Europy
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Wojsko pomoże Słoweńcom
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Futsal na zakończenie rywalizacji
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Sojusz z branżowym liderem
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Śmiertelny wypadek żołnierza
Unijna pomoc dla Ukrainy
Podchorążowie świętują
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Więcej pieniędzy na nagrody
Narodziny polskich sił morskich
Rozkaz do „Burzy”
Solo w FA-50
Polsko-koreańskie rozmowy
„Sokół” wylądował
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Witkacy – piąty wieszcz?
Kiedy na kwalifikację?
Ekspresowa pomoc
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Pierwszy polski Homar
Zanim wyruszą do Bagdadu
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
„Pług” idzie na śmierć
RBN o rezultatach szczytu NATO
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Abramsy jadą na ukraiński front
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Biały wywiad nie zawiódł
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Nowe AWACS-y dla NATO
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Wojsko wraca do Babimostu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ostre strzelanie w Świętoszowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO