moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarka Wojenna przed wielką zmianą

– W tym roku zapadły bardzo istotne decyzje dotyczące przyszłości Marynarki Wojennej – powiedział Tomasz Siemoniak, szef MON, w Gdyni. Przypomniał, że opracowana niedawno koncepcja rozwoju tej formacji zakłada zakup m.in. nowoczesnych okrętów patrolowych, podwodnych oraz śmigłowców.

– Marynarka Wojenna ma przed sobą bardzo dobre perspektywy i wszyscy dołożymy wszelkich starań, ze wsparciem m.in. parlamentarzystów, żeby te plany zrealizować – powiedział minister Siemoniak podczas obchodów 94. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Dodał, że koncepcję rozwoju poparli prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz przeszło czterdziestoma śmigłowcami i samolotami. Do jej zadań należy m.in. osłona szlaków, którymi transportowane są strategiczne dla gospodarki surowce. Zabezpiecza polskie interesy na morzu, współpracuje też z siłami innych państw NATO na rzecz bezpieczeństwa europejskiego.

Wkrótce Marynarka przejdzie gruntowną modernizację. To przedsięwzięcie podzielone zostało na trzy etapy. Na początek zostanie oddany do eksploatacji  ORP „Ślązak”, który będzie jednostką patrolową. Okręt powstaje na bazie niedokończonej korwety „Gawron”. Jest już wyposażony m.in. w układ napędowy, systemy okrętowe i zaopatrywania na morzu. Dalsze prace mają kosztować 250 mln zł. ORP „Ślązak” będzie jednym z najszybszych i najnowocześniejszych okrętów patrolowych na Morzu Bałtyckim. Powinien rozwijać prędkość do 30 węzłów.

Minister wyraził dzisiaj zaniepokojenie stanem projektu przebudowy kadłuba korwety na okręt patrolowy. – Warunkiem jest konsolidacja Stoczni Nauta i Stoczni Marynarki Wojennej. Działania syndyka nie mają odpowiedniego tempa, co jest niepokojące. Zwłaszcza, że Marynarka potrzebuje takiego okrętu, podobnie jak remontu jednej z fregat, która ma pełnić funkcje szkoleniowe – powiedział Tomasz Siemoniak.


Na tym jednak nie koniec. – Spodziewamy się, że wkrótce zostaną uruchomione procedury pozyskania nowych niszczycieli min – mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Marynarki Wojennej. „Mewa”, „Czajka” i „Flaming” będą zastąpione trzema nowymi. – Nadal zamierzamy jednak wykorzystywać liczne nowatorskie rozwiązania, które zostały wprowadzone na tych okrętach – zapowiada kmdr por. Zajda. Chodzi m.in. o „Głuptaka”. To niewielki pojazd podwodny, który służy do wykrywania i neutralizacji zagród minowych. Zawiera on ładunek wybuchowy, dlatego w razie potrzeby może dokonać samozniszczenia, unieszkodliwiając przy okazji cel.

Kluczowe znaczenie dla Marynarki Wojennej ma także wymiana okrętów podwodnych. Cztery jednostki typu Kobben zgodnie z planem powinny zostać wycofane do 2016 r. Okręt klasy Kilo ORP „Orzeł” będzie służył do 2022 r. W ich miejsce zostaną kupione trzy inne, nowocześniejsze.

Modernizację Marynarki Wojennej resort obrony planuje zakończyć w 2030 r. Do tego czasu będzie ona miała po trzy okręty obrony wybrzeża, okręty podwodne i okręty patrolowe, sześć śmigłowców służących do walki z jednostkami operującymi pod wodą, Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, trzy niszczyciele min z bezzałogowymi systemami poszukiwania i zwalczania min, dwa przeciwlotnicze zestawy rakietowe do osłony baz morskich, dwa okręty ratownicze i siedem śmigłowców ratownictwa morskiego, dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego wraz z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi oraz dziesięcioma samolotami patrolowo-rozpoznawczymi,  okręt wsparcia logistycznego, okręt dowodzenia walką minową, okręt hydrograficzny, pływającą stację demagnetyzacyjną, okręt wsparcia operacyjnego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Jago
1513434180
Miało być tak pięknie. Mamy prawie już rok 2018 i przez ten okres dosłownie nic nie zrobiono z zapowiadany z planów. Jestem ciekawy komu na tym zależy, aby nasza marynarka tak wyglądała ?.
02-90-34-0A
~acid
1422956580
To kpina a nie modernizacja. Wszystkie państwa basenu morza Bałtyckiego posiadają korwety, fregaty, niszczyciel rakietowy ederacji Rosyjskiej, desantowce, okrety podwodne i liczne lotnictwo. Polacy.... chcą opędzić marynarkę rakietami przybrzeżnymi i okretami przypominającymi malucha z silnikiem od merca. Bardzo to jest krótkowzroczne. Każdy kto chce się liczyć i nie być rozgrywanym pionkiem musi kontrolować przestrzeń morską. Silna marynarka jest Polsce potrzebna. Fregaty, korwety, kutry patrolowe... a nie imitacje.Budowane oczywiście w Polsce.
EA-C8-C7-C8
~Były zołnierz jednostki w HELU
1418489580
A może za zlikwidowane Okrety bojowa do walki z podwodniakami ktorych bylo 8 szt i od 10 lat nic na ich miejsce? Gdzie kutry patrolowe., gdzie okrety rozpoznawcze szybkiego reagowania. Dlaczego jednostki stacjonujace na Helu zostały zlikwidowane a teraz Putim moze wszystko. Toco jest robione teraz z Armią naszą to kpiny.
7A-3C-3A-32
~Martin Luther King
1360847100
A ja wolałbym, żeby okręty dla polskiej Marynarki Wojennej budowano w Polsce, a nie kupowano szroty z zagranicy.
88-DA-03-4E
~Czytelnik
1354144620
Wolałbym nowoczesne zamiast: "W ich miejsce zostaną kupione trzy inne, nowocześniejsze." Okręty podwodne to przyszłość nie można na nich oszczędzać. Lepiej mieć dwa nie wykryte niż cztery na dnie.
DE-24-9F-BC
~oskarm
1354128000
Sądzę, że lepszą przenosnią byłoby taka sytuacja: potrzebujesz do pracy wywrotki a dostajesz kabriolet... ups przepraszam, zdaniem ministra, korweta gawron miała być najszybszą motorówką świata, to czym będzie patrolowiec? Jeśli nie kończyć Ślązaka jako korwety wielozadaniowej, to należy mu dać przynajmniej ograniczone zdolności bojowe np: ograniczone do zadań zwalczania okrętów podwodnych albo przeciwlotnicze.
99-FB-A5-78
~goltar
1354115100
"ORP „Ślązak” będzie jednym z najszybszych i najnowocześniejszych okrętów patrolowych na Morzu Bałtyckim". Litości z takimi sformułowaniami... To tak jakby najpierw obiecać komuś, że dostanie Porsche 911, a potem kupić mu BMW serii 1 (za 2/3 ceny Porsche 911) i powiedzieć mu aby się cieszył, bo dostał najlepszy samochód w segmencie aut kompaktowych...
DD-7C-47-AA

Głos z katyńskich mogił
 
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Barwy walki
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO