moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.

– Decyzja nie była przypadkowa. Każdy z nich świetnie orientuje się w dziedzinie, którą będzie się zajmował – mówi mł. chor. sztab. Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Działaniach poza Granicami Kraju. Sierżanci to weterani misji zagranicznych i członkowie tej organizacji. Pełnomocnikami zostali w listopadzie.

sierż. Jacek Żebryk
Pełnomocnikiem ds. pomocy prawnej został st. sierż. Jacek Żebryk, podoficer który zasłynął sądową walką z internautami obrażającymi dobre imię wojskowych. – Są żołnierze, którzy mają kłopot w napisaniu różnego rodzaju pism, na przykład odwołań od decyzji komisji lekarskich. Zrobię co w mojej mocy, by im pomóc – deklaruje podoficer.

Jeżeli sierż. Żebryk nie będzie w stanie sam rozwiązać problemu, skontaktuje żołnierzy z prawnikami. – Zgłosiło się już do mnie kilku adwokatów i obiecało współpracę – mówi.

Z kolei drugi pełnomocnik – st. sierż. Przemysław Wójtowicz zajmie się sprawami związanymi ze sportem. Od wielu miesięcy intensywnie działa na rzecz rannych w misjach. Sam podczas VII zmiany w Afganistanie odniósł ciężkie obrażenia. – Stworzyłem projekt rehabilitacji przez sport i rekreację. Chcę pokazać rannym i poszkodowanym, że dzięki aktywności fizycznej, nawet po ciężkich przeżyciach, można wrócić do normalnego życia – mówi Wójtowicz.

Sierżant razem z weteranami innych armii został zaproszony przez koszykarza Marcina Gortata na mecz do Phoenix. Z kolei Wójtowicz zorganizował wizytę słynnego sportowca u polskich żołnierzy w Afganistanie.


W planach nowego pełnomocnika są wycieczki górskie dla żołnierzy, biegi i rajdy rowerowe. Chciałby też, by poszkodowani dostali specjalistyczne rowery. Wójtowicz zapowiada także, że w najbliższym czasie powstanie zespół strzelecki dla weteranów. – Na misjach ucierpieli też strzelcy wyborowi. Teraz będą mogli trenować, by w przyszłości wystartować w krajowych i międzynarodowych zawodach – mówi.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Działaniach Poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku. To pomysł żołnierzy i rezerwistów, którzy służąc na misjach zagranicznych zostali ranni i poszkodowani.

MKS

autor zdjęć: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Arch. prywatne Jacka Żebryka

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354888860
Paweł uważasz że po ok 1 roku na wojence coś Ci się więcej należy niż to co już dostałeś bo ja myślę że NIE ale jak chcesz to możemy polemizować
60-78-08-E3
~Pawel
1354747080
Mam status weterana, byłem dwa razy w Afganistanie, nie podoba mi sie to, że weteranom prawie nic nie przysługuje, choćby darmowe przejazdy MZK, nie wspominając o zniżkach PKP i PKS, będąc honorowym dawcą krwi, ma się więcej profitów z tego tytułu.
D9-35-68-73
~Artur Artecki
1354561140
Pan Generał Woźniak bardzo to politycznie ujął. Przekażę to bardziej po wojskowemu. Zły to objaw, że osoby niezorientowane w wojskowych zawiłościach przez stosowanie uogólnień krzywdzą wszystkich tych, którzy Polsce służyli nie szczędząc potu i krwi. Jedynym ich pechem było, że nie dostąpili zaszczytu bycia rannym i poszkodowanym. Chociaż Państwo zauważyło, że poszkodowanie morze mieć inną postać. Przykład kolegi z Bieszczad.
52-C0-21-A7
~Stanislaw Woźniak
1354540980
Proszę zapoznać się dokładnie z artykułem i porównać z tytułem, który odnosi się do wszystkich weteranów działań poza granicami państwa. Natomiast z treści jednoznacznie wynika, ze panowie pełnomocnicy bedą zajmować się wyłącznie weteranami poszkodowanymi. Obowiązująca ustawa jasno określa status weterana działań poza granicami państwa i weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa. Na pozór to wygląda jak masło maślane ale ustawa szczegółowo określa co której grupie weteranów przysługuje. Pozdrawiam
3A-69-E5-01

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO