moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rządowa debata nad finansowaniem tarczy

Propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada, że pieniądze na modernizację obrony powietrznej mają pochodzić z corocznego przyrostu budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy w tej sprawie. Prace nad nim trwają teraz w parlamencie.


Dokument przygotowany w Kancelarii Prezydenta określa źródła finansowania budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Będą one pochodziły z corocznego wzrostu budżetu MON. Wysokość budżetu resortu obrony to 1,95 proc. PKB i przy założeniu utrzymania się wzrostu gospodarczego, rosły będą także wydatki na obronę. Ta nadwyżka ma być, zgodnie z pomysłem prezydenta Komorowskiego, przeznaczana na budowę tarczy antyrakietowej. W zależności od koniunktury, ma to dać od 0,9 do 1,6 mld zł rocznie.

Rząd po dzisiejszym posiedzeniu poinformował, że podziela pogląd prezydenta, że dofinansowanie systemu obrony powietrznej jest jedną z najpilniejszych i najważniejszych potrzeb armii. Zaproponował także, aby finansowaniem objąć również obronę przeciwlotniczą, zachowując jednak priorytet wydatków na obronę przeciwrakietową. – Polska jest państwem granicznym NATO, w razie konfliktu zbrojnego jako pierwsza byłaby narażona na ataki rakietowe. Oceniam, że ponad 80 procent wszelkich zadań uderzeniowych na współczesnym polu walki wykonywane jest dziś przy pomocy rakiet. Nasze wojsko musi posiadać zdolności ich strącania, inaczej pozostanie bezbronne – mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Armia jest zainteresowana uniwersalnymi systemami przeciwrakietowymi, które będą zwalczać zarówno rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu, jak też samoloty. Ma to być system mobilny, składający się z modułów, wyposażony w sprzęt rozpoznania i wyrzutnie. Ma być w pełni zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności do przeciwstawienia się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia.

Szczegółowy plan, co i kiedy wojsko kupi, ma być opracowywany w 2013 roku. Na zakup zestawów przeciwrakietowych w latach 2014–2023 wojsko wyda od 10 do 14 mld zł. Tarcza ma być gotowa do 2023 roku.

Resort obrony zamierza włączyć do budowy tarczy polski przemysł zbrojeniowy. Nie jest on w tej chwili gotowy do samodzielnej realizacji takiego kontraktu i większość technologii trzeba będzie kupić zagranicą. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce przekonać kontrahentów, by lokowali produkcję w Polsce lub w ramach umowy zgadzali się na transfer know-how.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął także wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przedłużenia o kolejne pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR w Kosowie i byłej Jugosławii. Głównym zadaniem polskich żołnierzy jest nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego.

Zaakceptowane zostało również rozporządzenie określające liczbę żołnierzy, których armia może powołać do pełnienia służby w przyszłym roku. Na jego podstawie, m.in. ponad 7,5 tys. ochotników może starać się o przyjęcie do służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

MC

autor zdjęć: arch. Sił Powietrznych

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1356009780
I. Założenia Komorowskiego w intencjach słuszne są błędne w rozważaniach ekonomicznych. Każdemu wzrostowi PKB towarzyszy inflacja stąd nierewaloryzowanie co roku wynagrodzeni żołnierzy sprawia, iż siła nabywcza ich dochodów ( często jedynego w rodzinie) będzie spadać i tradycyjnie najlepsi jako pierwsi pójdą do cywila. 2 A co się stanie jeżeli nie będzie wzrostu ? Czy państwo które istniało na mapie Europy przez 40 lat w ostatnich 240 może pozwolić sobie na taką frywolność ? Jedynym rozsądnym założeniem jest : 1. optymalizacja kosztów w Polskiej Armii. 2. Stały wzrost (ustawowy) wydatków na wojsko o 0,5 % PKB przez kolejne 10 lat. tz już 2013 było by to 2 % PKB, 2014 2,05 % PKB. II. 1. Dla mnie jako obywatela budowa tarczy przez 10 lat jest nie do zaakceptowania. Jest to okres o 6 lat zbyt długi. MON i Sztab nie wiedzą, że w Polsce praktycznie wszystko jest gotowe. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza nazwa WZU: Pelikan RIM-162 ESSM. Pocisk te w porównaniu z konkurencją są stosunkowo tanie, stąd możemy ich kupić dużo, bądź coś za nieznaczną kwotę 800 tyś dol i sztuka, projektowane dla wielu państw dają się łatwo implementować pod rożnego rodzaju systemy radarowe - udział polski producentów - oraz mają przyzwoite parametry zasięg 50+ km i celność. taka tarcza była by krótki i średni zasięg co w zupełności nam wystarcza. Myślę, że po uruchomieniu środków -pierwsza baterie już w połowie 2013 mogła by ochraniać Witkowo (V.I.P). , Powidź i Krzesiny. 2. Koszty ruszenia tego programu są żadne, ryzyko żadne wypróbować należy jedną baterię. 48 szt pocisków = 40 mil dolarów, polski radar + polskie Jelcz od platformy NSM lub cokolwiek innego. Jak nie wyjdzie to albo dokupić radar AN/SPY-1 i wyjdzie albo zamontować na Gawronie. choć jestem przekonany, że udział strony Amerykańskiej gwarantuje powodzenie.
51-93-DB-ED

Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
 
Zielony, żółty czy czerwony?
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
W BBN o sytuacji na granicy
WOT na granicy
Hiszpańskie dylematy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowe garaże dla Leopardów
Na wolność przez dwa mury
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Zima, skały i kawalerzyści
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Bez AK, ale nadal w walce
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Legionowski szpital niemal gotowy
Spędź ferie z WOT
Wiedza, która ratuje życie
Nowe radary dla MW
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Polak w szkole boardingu
Bombardowanie Monte Cassino
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka kruszenia lodu
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Kolejna prowokacja na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Rodzeństwo na medal
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Zostań wojskowym muzykiem
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jak Perun z Piratem
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Misja nie tylko wojskowa
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pierwszy krok do zawodowców
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
MON: nie wyciekły tajne informacje
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Saperzy rozminowują Kłaj
Przesiadka do klasy premium
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Border Protection Is a Priority
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Survival w Kosowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO