moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pluton śpiewał o nim marszową piosenkę

Przez 15 lat służył na okrętach podwodnych. Dziś dowodzi flotą, którą czeka modernizacja. – Marynarka Wojenna ma dostać nowoczesne okręty – cieszy się admirał floty Tomasz Mathea, dowódca marynarzy. Tylko po cichu trochę żałuje, że podniesienie bander na nowych jednostkach obejrzy już jako emerytowany oficer.– Żołnierzem zawodowym był mój ojciec i brat oraz kilku kuzynów. Nie było więc możliwości, bym pozostał cywilem – żartuje admirał floty Tomasz Mathea. Nie wybrał jednak zielonego munduru jak większość członków rodziny. Studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej rozpoczął w 1974 r.

Przez 15 lat służył na okrętach podwodnych. Zajmował tam prawie wszystkie najważniejsze stanowiska. – Podwodniacy od zawsze pełnili bardzo ważną i specyficzną funkcję w MW. Żeby wytrwać podczas zanurzeń kilka dni i nocy, trzeba zgranej i koleżeńskiej drużyny. Na okręcie podwodnym jak nigdzie indziej zdarza się, że decyzja jednego człowieka przesądzałao życiu wielu innych – wspomina admirał.

Podkreśla, że na okręty podwodne nie przenikały spory czy polityczna ideologia. Tam liczył się profesjonalizm, wzajemne zrozumienie, zaufanie i przyjaźń. Nawet w latach przed zmianami ustrojowymi na okrętach podwodnych mówiono do siebie po imieniu lub „proszę pana”, co lepiej oddawało charakter relacji pomiędzy członkami załogi niż obowiązujące wówczas w wojsku formy regulaminowego zwracania się.

– Jako bosman podchorąży był moim dowódcą plutonu. Od podstaw uczył mnie żołnierskiego życia. Bardzo cierpliwie zmieniał mnie i kolegów z cywili w marynarzy. Cieszył się tak dużym szacunkiem i autorytetem, że gdy pluton wracał z zajęć, właśnie o nim śpiewał marszową piosenkę – opowiada kmdr rez. Henryk Piotrowski.

Nawet gdy Mathea ukończył już studia i trafił na swój pierwszy okręt podwodny, kmdr Henryk Piotrowski przychodził odwiedzać podporucznika.

Podwładni cenią admirała także za jego wielką wiedzę, nie tylko wojskową. –Spod jego ręki czy jego zespołu nigdy nie mogło wyjść coś, co było niedopracowane. Jest wręcz perfekcjonistą, a przy tym człowiekiem bardzo sumiennym i cierpliwym – mówi kmdr Piotrowski.

Cierpliwość admirała docenia także jego żona. Gdy nadchodzą święta, tradycyjnie już do jego zadań należy żmudne zajęcie pokrojenia sałatki jarzynowej.

Świąteczny czas zawsze stara się spędzać z rodziną. Choć bywa to trudne, bo sam ma mnóstwo obowiązków, a część bliskich mieszka w różnych rejonach kraju. Nawet pod choinkę boi się zaglądać, że znajdzie rózgę za to, że tak często nie ma go w domu.

W tym roku postanowił jednak zebrać wszystkich i spędzić Boże Narodzenie w ośrodku wypoczynkowym na Warmii. Szczególnie nie może się doczekać przyjazdu wnuczki – pięcioletniej Wiktorii.

Ale także w święta admirał nie zapomina o swoich żołnierzach. Zdradził, że w tym roku żaden z polskich marynarzy nie spędzi świąt na morzu. Kilkudziesięciu będzie co prawda w kontyngentach poza granicami kraju. Jednak żaden poza służbą dyżurną nie będzie świętował na okręcie.

Wśród świątecznych życzeń admirała Tomasza Mathei jest też jedno szczególnie ważne – by żadne zawirowania nie opóźniły dostarczenia polskiej Marynarce okrętów przewidzianych planem modernizacji, w tym okrętów podwodnych, patrolowych, okrętów obrony wybrzeża, niszczycieli min oraz innych specjalistycznych jednostek.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Marian Kluczyński, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Psiakrew, harmata!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Cena wolności
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO