moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Psy pomagają w leczeniu PTSD?

Służące w Afganistanie psy najczęściej szukają materiałów wybuchowych, amunicji i broni. Przeszukują budynki, sprawdzają pojazdy w punktach kontrolnych oraz te, które wjeżdżają do wojskowych baz. Ale armia Stanów Zjednoczonych wykorzystuje także umiejętności czworonogów w celach terapeutycznych.


– Psy wyczuwają przyspieszony oddech i podniesione ciśnienie krwi u człowieka. Podchodzą wtedy do żołnierza i siadają obok – opisuje działanie psów-terapeutów kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy XI zmiany PKW. Oficer przez pół roku na misji w Afganistanie miał okazję obserwować pracę amerykańskich terapeutów.

W polskiej bazie podczas każdej zmiany kontyngentu służy kilka psów. Niektóre pomagają żandarmom w poszukiwaniu narkotyków, inne przeszukują budynki, tropią ładunki wybuchowe, amunicję i broń. Żaden z psów nie wspomaga jednak leczenia żołnierzy z objawami stresu bojowego.

Amerykańska armia od dawna wykorzystuje psy do takiej terapii. Podobny pomysł brał również pod uwagę prof. Stanisław Ilnicki, założyciel Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, mieszczącej się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

– Kiedyś z grupą polskich psychiatrów wojskowych odwiedziłem Centrum Medyczne Marynarki Wojennej w San Diego. Widziałem, że w terapii wykorzystuje się tam psy. Przedstawiony nam wesoły cocker spaniel miał stopień sierżanta i przymocowane do obroży odznaczenia wojskowe. Pomyślałem wówczas nad wdrożeniem takiej terapii w Warszawie. Ale w szpitalu wojskowym jest to w zasadzie nierealne – wspomina prof. Ilnicki. Wymagałoby to uznania przez NFZ dogoterapii za procedurę medyczną, mającą przewagę nad leczeniem tradycyjnym, trzeba byłoby skalkulować koszty, ustanowić etaty dla psów i ich opiekunów, zapewnić opiekę weterynaryjną oraz szkolenia.

Amerykanie angażują psy do leczenia żołnierzy nie tylko w szpitalach w kraju. Czworonożny terapeuta służy także w Afganistanie. Jest nim czarny labrador wabiący się Major Butch. Razem ze swoją opiekunką kpt. Michelle Nordstrom podróżują po amerykańskich bazach – jadą wszędzie tam, gdzie w terapii potrzebna jest pomoc czworonoga.

Major Charles Patterson, rzecznik prasowy amerykańskich medycznych sił zadaniowych w Afganistanie, wyjaśnia, że psy uczestniczą w terapii, która ma niwelować u żołnierzy objawy stresu bojowego. Czworonogi nie są jednak szkolone do diagnozowania PTSD (zespół stresu pourazowego).

Zwierzęta są do udziału w terapii specjalnie przygotowywane – przede wszystkim mają być posłuszne i przyjazne. – Pies jest dobrze ułożony. Pozwala żołnierzom się ze sobą bawić, pozwala się głaskać, odstresowuje ich – mówi Patterson.

– Gdy żołnierz wygląda na bardzo zmęczonego, terapeuta pyta go, kiedy po raz ostatni dobrze spał. Jeśli okaże się to konieczne, może udzielić mu wskazówek dotyczących higieny snu. Czasami żołnierze chcą spędzać czas właśnie ze zwierzętami. Taki kontakt może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie. To tylko jeden z przykładów terapii, w której używamy psów – mówi kpt. Michelle Nordstrom, terapeuta wojskowy.

PTSD jest zaburzeniem lękowym, które objawia są m.in. odrętwieniem, wycofaniem z kontaktów społecznych. – Pies obdarzony spontaniczną empatią mógłby wspomóc terapeutów. Ale nie możemy tego nazywać leczeniem. Zwierzę nie zastąpi lekarza, psychologa czy pielęgniarki. Gdyby idea korzystania z „psiego wsparcia” w rehabilitacji weteranów znalazła w Polsce zwolenników, należałoby ją wypróbować na prawach eksperymentu z udziałem wolontariuszy – mówi prof. Ilnicki.

MKS

autor zdjęć: Fot.: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~Janek
1357158000
Taki żołnierz powinien dostawać psa na własność.
1C-9B-6A-0F

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO