moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gwiazdy dla polskich żołnierzy

Ponad 37 tysięcy wojskowych zostało uhonorowanych Gwiazdą – specjalnym odznaczeniem za nienaganną służbę podczas zagranicznych misji – wynika z informacji przedstawionych właśnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Najczęściej nagradzani byli żołnierze służący w Afganistanie.

Gwiazdy – Iraku i Afganistanu ustanowione zostały przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 r. Miały to być jedynie odznaczenia pamiątkowe. Jednak, jak zapewnia mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, który sam otrzymał Gwiazdę Iraku, dla żołnierzy mają one wyjątkowe znaczenie.

– Kiedy w pewnym momencie odznaczenia przestały być przyznawane na bieżąco, rozdzwoniły się u nas telefony. Żołnierze pytali, co się dzieje i mówili, że dla nich to bardzo ważne wyróżnienie – mówi mjr Marek Pietrzak z DOSZ.

Trzy lata po pierwszych Gwiazdach zostały ustanowione kolejne – Gwiazda Konga (dla uczestników misji w Demokratycznej Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej), Gwiazda Czadu (dla uczestników misji w Czadzie i Gabonie) i Gwiazda Morza Śródziemnego (dla uczestników misji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym i Czarnym).

Polscy żołnierze na misji w Iraku.

Do tej pory prezydent przyznał blisko 37,5 tysiąca tego typu odznaczeń. Najczęściej wręczał Gwiazdę Afganistanu (22,5 tysiąca odznaczeń) oraz Iraku (13,2 tysiąca odznaczeń). Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. kpt. Daniel Ambroziński, pierwszy polski żołnierz, który poległ w Afganistanie, gen. Piotr Patalong, obecny dowódca Wojsk Specjalnych, czy amerykański gen. David Petraeus, który w latach 2007–2008 kierował siłami koalicyjnymi w Iraku.

Gwiazdy przyznawane są za nienaganną służbę i pracę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa. Mogą je otrzymać żołnierze, ale też np. policjanci, funkcjonariusze ABW, SKW czy osoby cywilne. – W przypadku żołnierzy wnioskuje o to dowódca kontyngentu, macierzystej jednostki, ewentualnie Wojskowej Komendy Uzupełnień (jeśli żołnierz zdążył odejść do cywila). Wniosek trafia do Dowództwa Operacyjnego SZ, gdzie jest sprawdzany pod względem formalnym, następnie wędruje do ministra obrony narodowej, wreszcie do prezydenta RP – wyjaśnia mjr Pietrzak.

W tej chwili na nadanie Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu czeka 641 żołnierzy i pracowników wojska, których wnioski są już przygotowane. Weryfikację musi jeszcze przejść kolejnych 337 wniosków.

Tymczasem od kilku miesięcy prezydent może przyznawać kolejne tego typu odznaczenie – Gwiazdę Załóg Lotniczych. Została ona ustanowiona z myślą o lotnikach służących w polskich kontyngentach wojskowych, odpowiedzialnych za transport do krajów, gdzie znajdują się polscy żołnierze, a także biorących udział w operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii (PKW Orlik), jak też w operacji wsparcia wojskowego Łotwy podczas szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – Dotąd jednak nie wpłynął do nas żaden wniosek o przyznanie tej Gwiazdy – informuje mjr Pietrzak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ), Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze

~kroopek@op.pl
1382235660
Sa tez misjonarze z UNIFIL I UNDOF gdzie sluzylo wielu zolnierzy i cywilow .
FD-66-3C-8C
~Macko
1357069260
Minister Obrony Narodowej mógłby ustanowić resortowe odznaczenia, np. Medal za Misje Międzynarodowe, który nadawanoby za misje, za które NIE MA jeszcze Gwiazdy (bo nie wiadomo, czy w ogóle zostaną ustanowione). Mam tu na myśli przede wszystkim b. Jugosławię: do dziś mamy PKW Kosowo (chyba już 25 zmianę), a przecież naszym weteranom misji i operacji ONZ, UE, NATO należą się pamiątkowe blachy IMHO conajmniej stopnia ministerialnego. Gwiazdy są odznaczeniami państwowymi (stoją wyżej w hierarchii), ale raczej nie należy oczekiwać, że parlament coś "dorzuci"... Minister ON mógłby choć w taki sposób (pamiątkowe odznaczenie resortowe) uhonorować weteranów. Mam kolegę, który służył w KFOR i jego rozgoryczenie, że medal od NATO dostał, a Polska o nim nie pamięta... Pozdrowienia dla wszystkich "misjonarzy" Do Siego Roku !!!
C1-CF-ED-20

Olimp gotowy na igrzyska!
 
Oczy na Kijów
Pancerniacy trenują cywilów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Formoza. Za kulisami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szpital u „Troski”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Nie wierzę panu, mister Karski!
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
„Armia mistrzów” – sporty walki
Spadochroniarze na warcie w UE
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Włoski Centauro na paryskim salonie
Za zdrowie utracone na służbie
Na ratunek… komandos
RBN przed szczytem NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
Feniks – następca Mangusty?
Polsko-litewskie konsultacje
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
The Suwałki Gap in the Game
Wracajcie z medalami!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Jaki będzie czołg przyszłości?
Z parlamentu do wojska
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Lato pod wodą
Walka – tak, ale tylko polityczna
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Pancerny sznyt
Czujemy się tu jak w rodzinie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Operacja borelioza”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO