W 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku jest najlepsza sala tradycji w Wojsku Polskim. Tak uznała specjalna komisja powołana na początku 2012 roku przez dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności (DWiPO).
Podczas trwającego przez kilka miesięcy I Przeglądu Sal Tradycji Jednostek i Instytucji Wojskowych uznano, że pod względem lokalizacji, zabudowy architektonicznej, układu merytorycznego oraz umiejętności eksponowania pamiątek drugie miejsce zajęły sale tradycji: 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadm. Józefa Unruga.
Trzecie miejsce członkowie komisji przyznali salom z 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. admirała Arendta Dickmana oraz Akademii Obrony Narodowej. Nadano także sześć wyróżnień oraz jedenaście listów gratulacyjnych od sekretarza stanu w MON.
Podsumowanie przeglądu, który odbywał się w kilku etapach i kategoriach miało miejsce 30 listopada 2012 roku w Gdyni podczas odprawy rozliczeniowo-zadaniowej oficerów korpusu wychowawczego. Nagrody, wyróżnienia i listy gratulacyjne wręczył laureatom dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności płk Jerzy Gutowski.
Dowódcy jednostek i instytucji, w których nagrodzone i wyróżnione sale funkcjonują wyróżnieni zostali certyfikatami w formie grawertonów.
W wojsku istnieje ponad 200 sal tradycji. Są jednak jednostki i instytucje, które ze względów lokalowych lub innych takich miejsc nie mają.
Jak wyjaśnił szef Oddziału Edukacji Obywatelskiej i Ceremoniału Wojskowego DWiPO płk Mirosław Kaliński przeglądy, które będą się odbywały co roku mają zachęcić dowódców i szefów tych instytucji, aby takie miejsca eksponowania tradycji tworzyć.
− Kolejne edycje przeglądów mają zdopingować środowisko wojskowe do polepszania estetyki tych wnętrz. Zależy nam także, aby nie były to miejsca w stylu muzealnym z zamierzchłej epoki, ale nowocześnie urządzone ekspozycje pamiątek i symbolów dokonań jednostek wojskowych, pokazywane w sposób nowoczesny za pomocą różnych środków audiowizualnych – powiedział pułkownik Kaliński.
Dodał, że duże znaczenie ma, aby sale tradycji służyły nie tylko wojskowym, ale aby stawały się miejscem odwiedzanym przez środowiska kombatanckie, weteranów służby oraz młodzież. Dla tych ostatnich powinny być miejscem, gdzie odbywają się lekcje historii oraz poznawania tradycji polskiego oręża.
autor zdjęć: Archiwum DWiPO
komentarze