moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

System zarządzania wiedzą

Doświadczenia jednej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie muszą być natychmiast uwzględniane w przygotowaniach następnej grupy żołnierzy. Nie możemy czekać z szybkim rozwiązaniem problemów, które pojawiają się podczas pełnienia służby na misjach – mówi gen. bryg. Franciszek Kochanowski, były dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

W tym tygodniu mija pierwsza rocznica utworzenia Centrum Doktryn i Szkolenia. Przez pierwsze miesiące działalności Centrum miałem zaszczyt kierować tą instytucją. Ten czas stał się podstawą do sformułowania ciekawych wniosków do przemyśleń, ale unaocznił też kilka problemów. Przede wszystkim jednak zyskaliśmy dowód na to, że niezbędne jest systemowe gromadzenie doświadczeń i formułowanie na ich podstawie gotowych do wdrożenia rozwiązań.

Udało się stworzyć organizacyjną i techniczną podstawę do gromadzenia doświadczeń z codziennej działalności wojska. System Wykorzystania Doświadczeń prowadzony przez Centrum to narzędzie, dzięki któremu znacznie łatwiej możemy diagnozować problemy, często już u ich źródła. Analiza napływających zgłoszeń pozwala szybko opracowywać rozwiązania.

Właśnie szybkość jest jedną z największych zalet systemu. W czasie, gdy w Afganistanie służą polscy żołnierze, nie możemy sobie pozwolić na to, by czekać z rozwiązaniem pojawiających się tam problemów. Doświadczenia jednej zmiany muszą być natychmiast uwzględniane w przygotowaniach następnej grupy żołnierzy.

Zbieranie doświadczeń ma swój wymiar techniczny, nad którym cały czas pracujemy. Obecnie posługujemy się systemem natowskim, ale nie jest on na tyle doskonały, by nas w pełni satysfakcjonował. Podjęliśmy więc prace nad stworzeniem własnego systemu. Opracowujemy koncepcję systemu informatycznego zarządzania szkoleniem SZ. Chcemy w tym systemie zawrzeć także moduł opracowywania szkoleń. Coś na kształt biblioteki scenariuszy, z której będą mogli korzystać oficerowie różnych szczebli w swojej codziennej pracy.

Napływające do systemu wnioski wymagają podjęcia dalszego działania. Stworzyliśmy listę priorytetowych analiz. Raz do roku zbieramy najistotniejsze uwagi i wnioski, jakie mają wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne, Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz inne zainteresowane instytucje. Oczywiście, powstaje z tego swoisty koncert życzeń, którego realizacja znacznie przekracza nasze możliwości. Pamiętam, że pierwsza, stworzona za mojej kadencji, lista zawierała ponad 60 punktów. Ostatecznie zostało 10 tematów, które uznaliśmy za najpilniejsze. Zostały one opracowane tak, by można było wdrożyć je w życie.

Jak każde nowe rozwiązanie, także System Wykorzystania Doświadczeń napotyka na pewien opór materii. Trzeba było doprowadzić do złamania utartych stereotypów. Na początku dominowało myślenie, że nasza działalność to jeszcze jedna forma kontroli. Dlatego, gdy byłem dyrektorem Centrum Doktryn i Szkolenia, nie chciałem, by w pracach zespołów kontrolnych byli podlegli mi oficerowie. Bo nie taka jest idea powołania tej instytucji. Centrum ma gromadzić doświadczenia oraz wnioski żołnierzy i pracowników wojska, a następnie dawać gotowe formuły, które pomogą rozwiązać zaobserwowany problem.

Czasami słychać opinie, że wprowadzenie na szczeblu dywizji i niżej struktur etatowych zwiększyłoby efektywność systemu. To niestety dość typowe myślenie, które zakłada, że każde zadanie musi być realizowane przez zwiększenie liczby etatów. Budżet nie jest jednak z gumy i siły zbrojne mają określoną liczebność. Cała filozofia polega na tym, by nałożone na nas zadania realizować w ramach dostępnych środków. Nie sądzę, by rozwiązaniem było mnożenie etatów. Wyjściem jest utechnicznienie i informatyzacja całego procesu. Jeżeli wprowadzimy sprawne systemy baz danych, do których każdy żołnierz będzie miał stały dostęp – na przykład za pomocą tabletu czy podobnego urządzenia mobilnego – to nagle wiele problemów zostanie rozwiązanych. System przechwyci wprowadzone do niego informacje i przekaże do odpowiednich struktur.

gen. Franciszek Kochanowski
szef Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO