moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Egzaminy przyszłych podoficerów

Zakończyły się pierwsze w historii poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych egzaminy wstępne dla kandydatów na podoficerów. O 250 miejsc na kursach ubiegało się 431 szeregowych zawodowych. Najlepsi już na początku lutego rozpoczną szkolenie.


Dotychczas żołnierze, kierowani do poznańskiej szkoły przez dowódców swoich jednostek, miejsca na kursach mieli zapewnione i nie musieli zdawać egzaminów wstępnych. Od nowego roku poprzeczka dla chętnych do awansu została podniesiona. – Wprowadziliśmy egzaminy, bo chcemy wybierać najlepszych żołnierzy, z wiedzą o wojsku i predyspozycjami dowódczymi – mówi st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Do pierwszych w historii szkoły egzaminów wstępnych podeszło ponad 430 szeregowych zawodowych z wojsk lądowych, specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rywalizacja była duża, bo kandydaci od początku wiedzieli, że nie wszyscy z nich będą mieć szansę na udział w kursie.

Najlepszych wyłoniły trzydniowe egzaminy. W teście sprawności fizycznej żołnierze mierzyli się w czterech konkurencjach, między innymi marszobiegu na trzy kilometry oraz „brzuszkach”. – Kondycja kandydatów była bardzo zróżnicowana. Byli tacy, którzy bez problemów zaliczyli test, ale zdarzyły się także osoby zupełnie do niego nieprzygotowane – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik poznańskiej szkoły podoficerskiej.


Znajomość wojskowych regulaminów oraz wiedza o Polsce i świecie sprawdzane były podczas testu teoretycznego jednokrotnego wyboru. Potem żołnierze musieli zaprezentować swoje umiejętności praktyczne – wyszkolenie taktyczne, sanitarne oraz strzeleckie. Kandydaci mieli do wyboru strzelanie z pistoletów maszynowych lub karabinków.

Dodatkowe punkty szeregowi zdobywali podczas rozmowy kwalifikacyjnej. – Premiowane były: doświadczenie misyjne, znajomość języków obcych, różne kursy i szkolenia – tłumaczy chor. Szubert.

St. szer. Przemysław Cisłowski z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina poradził sobie na egzaminach i miejsce na kursie ma zapewnione. – Taka weryfikacja kandydatów to dobra rzecz, bo każdy z nas może pokazać, co potrafi. Pozytywne, udokumentowane wyniki wiedzy i umiejętności danego żołnierza są dla przełożonych znakiem, że warto w niego zainwestować.

250 żołnierzy, którzy zdali egzaminy, czeka ponad 800 godzin szkolenia. Spędzą je na poligonach, placach ćwiczeń i w salach wykładowych. Przez pierwsze trzy miesiące będą uczestniczyć w szkoleniu ogólnowojskowym, a kolejny kwartał spędzą w centrach szkolenia specjalistycznego. Półroczny kurs zakończą dwutygodniowe praktyki i egzamin. Po jego zdaniu żołnierze trafią do swoich jednostek i tam po objęciu stanowisk dowódców drużyn zostaną mianowani na kaprali.

W 2013 roku w poznańskiej szkole planowane są trzy kursy dla starszych szeregowych na pierwszy stopień podoficerski. Weźmie w nich udział 750 żołnierzy.Więcej o szkoleniu podoficerów w poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

 
Sprawdzą wiedzę i kondycję kandydatów   Nowi podoficerowie w polskiej armii
PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358593440
brutus - wiem , że w naturze psa jest kopanie nor i jamek. Spróbuj jednak pomyśleć i zastanowić się jaki - w dobie techniki rozpoznania pola walki, amunicji programowalnej - jest sens. Co do twoje sugestii - Nie mam zamiaru się okopywać , bo to jest bez sensu. ( zresztą Rambo też się nie okopywał ). Jako ciekawostkę podam ci, że w I Wojnę Światową szturmowano okopu na stojąco -wymuszali to tępi oficerowie- ponieważ zgarbiona postawa była uznawana za znak tchórzostwo. Fachowcy twojego pokroju nie zauważyli , że wymyślono karabin maszynowy i biedni żołnierze ginęli masowo.
00-B3-ED-57
~brutus
1358541420
to się okop !!! chciałbyś być Rambo od razu a okopanie Ci sprawia problem,zacznij od podstaw z czasem zrozumiesz dlaczego ? masz się okopać !!!
AE-34-83-FA
~scoobydoopoznan
1358512860
A ja bym się im na ocenę 5 kazał okopać w mrozie -9 w lesie pod drzewami tak jak tutaj w założonym czasie.: http://www.youtube.com/watch?v=MjqTaIdsgpo . Wiadomym jest , że część wyższej kadry oficerskiej tkwi jeszcze w koncepcja z przed 1914 ale okopywanie się to już czysty anachronizm. Jeden pocisk programowalny i wszyscy .. . Czy Wietkong, Talibowie jak ruskich pognali - budowali okopy ?
00-B3-ED-57

Bruksela przed szczytem
 
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Skromny początek wielkiej wojny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Nowe śmigłowce kawalerii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO