moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francusko-afrykańska koalicja w akcji

W Mali jest już 2400 francuskich żołnierzy. Wraz z wojskami malijskimi przemieszczają się na północ kraju. Region ten jest kontrolowany przez dżihadystów. Ich wojska nie podejmą jednak walki. W Mali rozmieszczane są także oddziały misji Unii Afrykańskiej. Przebiega to jednak bardzo wolno. Gotowość do udziału w Unii deklarują nowe państwa.


W nocy z 24 na 25 stycznia dżihadyści wysadzili strategiczny most w Tassiga, 60 km od granicy z Nigrem. – Obawiam się, że islamiści zniszczą także most w Wabaria Gao. Są na tyle szaleni, że mogą to zrobić – powiedział jeden z miejscowych urzędników. Zniszczenie mostu ma utrudnić wojskom koalicji przeprowadzenie ofensywy od strony Nigru. W tej chwili koncentrują się tam oddziały z Czadu. W operacji ma też wziąć udział 500 żołnierzy z Nigru.

Do jednego portów w Afryce Zachodniej, prawdopodobnie Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, płynie „Dixmude”, okręt desantowy typu Mistral. Na jego pokładzie jest batalionowa grupa bojowa (groupement tactique inter-armées, GTIA) złożona z żołnierzy z różnych jednostek, m.in. dwie kompanie z 92 Pułku Piechoty.


Źródło: Armée de Terre

Na filmie z załadunku widać bojowe wozy piechoty VBCI, których desantowiec zabrał 20, w tym w wersji dowódczej, a także kołowe transportery opancerzone VAB, czołgi na kołach AMX-10RC, lekkie pojazdy VBL, samochody terenowo-osobowe Peugeot P4 i ciężarówki Renault GBC-180. Pojawiły się informację, że okręt przewozi też sześć dział samobieżnych Cesar (prawdopodobnie z 68 Pułku Artylerii Afrykańskiej).

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian poinformował wczoraj, że w operacji „Serval” w Mali uczestniczy 3700 żołnierzy, z których 2400 działa już na teranie tego afrykańskiego państwa.

Z kolei siły afrykańskie rozmieszczone w Mali i Nigrze liczą 1750 żołnierzy. Jest wśród nich po 550 żołnierzy z Czadu i Nigru, 200 z Togo, po 150 z Nigerii i Burkina Faso, 85 z Beninu i 55 z Senegalu. Jak twierdzą eksperci, od szybkości ich docierania do Mali zależą postępy francuskiej ofensywy. Odziały z tych państw nie są odpowiednio uzbrojone, wyposażone i wyszkolone do działań na pustyni i w górach oraz na wielkim obszarze północnego Mali.

Wczoraj lotnictwo francuskie kontynuowało ataki na pozycje dżihadystów na północy tego kraju. Myśliwce zaatakowały bojowników w miejscowości Ansongo i jej okolicach. Jeden ze świadków podał, że zniszczono między innymi dwie bazy rebeliantów w wiosce Seyna Sonraï, położonej 5 km od Ansongo. Francuzi trafili także w skład broni i paliwa.

Mostem powietrznym między Francją i Bamako przerzucane jest cały czas zaopatrzenie i pojazdy. Samoloty C-17 wykonały w ciągu poprzedniej doby sześć lotów i przetransportowały 300 t ładunków.

Równocześnie z uderzeniami lotniczymi trwało rozmieszczanie wojsk francusko-malijskich na dwóch osiach przyszłego natarcia. Główną bazą operacyjną jest stolica Mali Bamako. Francuzi umocnili swe pozycje na froncie zachodnim w miejscowościach Diabaly, Marala i Segou. Żołnierze z Burkina Faso zastąpili ich w Marala. Głównym celem francuskiej ofensywy na tym kierunku jest Timbuktu.

Na froncie północnym natomiast Francuzi i Malijczycy zmierzają w kierunku Gao.

W pasie między miejscowościami Diabaly a Sevare działa grupa bojowa 21 Pułku Piechoty Morskiej. Na prawym jej skrzydle operuje grupa aeromobilna. W rejonie Segou znajduje się dowództwo Brygady „Serval”, którą dowodzi generał brygady Bernard Barrera, na co dzień dowódca 3 Brygady Zmechanizowanej z Clermont-Ferrand.

Dżihadyści nie podejmują walki z francuskimi wojskami. Ogromny wpływ na ich postawę ma obecność lotnictwa, wobec którego są bezbronni. Wszystko wskazuje na to, że islamiści postanowili nie bronić miast i wycofać się w górzyste tereny regionu Kidal przy granicy z Algierią. Liczebność ich zbrojnych grup jest szacowana na trzy tysiące bojowników.

Sytuacja w Mali była jednym z głównych tematów czwartkowego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Ministrowie dyskutowali o potrzebie wzmocnienia misji Unii Afrykańskiej w Mali. Szef dyplomacji Beninu Nassirou Bako-Arifari powiedział, że gotowość włączenia się do niej zadeklarowały cztery nowe kraje: Burundi, Tanzania, Rwanda i Uganda.

Po spotkaniu szefów państw UA w Addis Abebie planowana jest konferencja donatorów, poświęcona finansowaniu misji w Mali.

Narodowy Ruch na rzecz Wyzwolenia Azawadu (Mouvement national pour la libération de l'Azawad, MNLA) ostrożnie zareagował na oświadczenie nowopowstałego Islamskiego Ruchu Azawadu (Mouvement islamique de l'Azawad – MIA) o wyrzeczeniu się terroryzmu i ekstremizmu. Ugrupowanie to utworzyła większość z założycieli Ansar Dine, z wyjątkiem jego lidera Iyada ag Ghaliego. MIA zapewnił, że w jego szeregach są tylko mieszkańcy Mali. Zaś MNLA postawił już pytanie nowej grupie, czy wyrzeka się ona dążenia do wprowadzenia szariatu, czyli prawa islamskiego.

Źródła: RFI, AFP, lesechos.fr, lexpress.fr, defense.gouv.fr, Reuters, over-blog.com, navyrecognition.com, lepoint.fr, Goud.fr, fncv.com


Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.

   
minister Tomasz Siemoniak   gen. dyw. Bogusław Pacek   prof. Roman Kuźniar
wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~And65
1359292320
"Czołgi na kołach" ?? To jest nowe wojskowe określenie na samochody pancerne ? Tak samo jak kto Rosomak w wersji uzbrojonej zamiast bwp Rosomak ?
C9-95-4F-A3

Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Wilk na poligonie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron z LAW-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Advantages of Efficient Organization
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kobiety a pokój
Duch Invictus jest, czas na formę
Czy będą podwyżki?
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Test mobilności 12 Dywizji
Szef MON-u w Forcie Sill
Course on Diplomacy
Szef MON odwiedził USA
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polsko-tureckie obrady
Dron dla hydrografów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wzmocnione siły na granicy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Eto, pies na misje
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Współpraca i wspólna pamięć
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
W jedynym słusznym kierunku
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Time for Miecznik
JWK to test siły i motywacji
Kraby dla podhalańczyków
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Star Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO