moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bilans Roku gen. Maczka pod Beskidami

Zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) z gen. rez. Zbigniewem Szurą gościł w minionym tygodniu w Bielsku-Białej. Z inicjatywy prezesa Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców Jamesa Jurczyka zorganizowano spotkanie, na którym dokonano wstępnego podsumowania roku 2012 jako Roku gen. Maczka, którego inicjatorem była FOPP.


Na spotkanie przybyli miłośnicy tradycji maczkowców ze Śląska, Podbeskidzia, ze Środowiska Stołecznego 1 Dywizji Pancernej, przedstawiciele „czarnej dywizji” oraz lokalne media.

W trakcie dyskusji prowadzonej przez J. Jurczyka dokonano bilansu działań środowisk FOPP w trakcie ostatniego roku. Znakomita większość wydarzeń zaplanowanych dla uczczenia pamięci gen. Maczka i 1 DPanc w kraju i zagranicą została zrealizowana z powodzeniem. Odbywały się one pod patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ich kulminację stanowił październik jako miesiąc pamięci gen. Maczka uchwalony przez Senat RP.

Ponad 20 przedsięwzięć, a wśród nich m.in. zgromadzenie żołnierzy gen. Stanisława  Maczka w Żaganiu, nadanie imienia gen. Maczka arteriom komunikacyjnym w Lubinie i Bydgoszczy, podróże szlakiem 1 DPanc do Holandii i Szkocji, odsłonięcie pomników upamiętniających 1 DPanc na polskim cmentarzu wojennym w holenderskim Oosterhout oraz francuskim Greye sur Mer, wiele konkursów i konferencji popularno-naukowych, wystaw okolicznościowych, lekcji muzealnych  zgromadziło dziesiątki tysięcy uczestników w Polsce, Francji, Belgii i Holandii.

– Pamięć o czynach 1 DPanc i jej legendarnego dowódcy została znakomicie odświeżona, wiedza o nich dotarła do wielu nowych odbiorców i przyniosła nowych sympatyków – stwierdził gen. Szura i podziękował wszystkim pasjonatom, którzy się do tego przyczynili. W sposób szczególny prezes FOPP podziękował żołnierzom żagańskiej 11 Dywizji oraz członkom stowarzyszeń w Bielsku-Białej i Warszawie, którzy byli liderami działań w ostatnich 12 miesiącach.

Krzysztof Grabiec z Warszawy wyróżniony został za wspieranie materialne inicjatyw, głównie w zakresie upowszechnienia symboliki i stworzenia pomnika w Oosterhout. Dominik Grzegorzek, Elżbieta Skrzypek, Irena Rucka, Janina Holeksa i Janina Kostka zostali odznaczeni przez gen. Szurę w imieniu Zarządu Głównego Związku Żołnierzy WP medalami XXX-lecia tego stowarzyszenia. Gospodarz spotkania James Jurczyk został uhonorowany przez dowódcę „czarnej dywizji” medalem pamiątkowym, który wręczył szef wydziału wychowawczego 11 LDKPanc ppłk Stanisław Sokołowski.

Bielskie spotkanie obok bilansu dokonań dotyczyło strategii działalności FOPP w najbliższych dwóch latach. Z priorytetami działań w zakresie upowszechnienia tradycji w tym okresie zapoznał zebranych ppłk Sokołowski.

Czas ten wypełniony będzie m.in. wieloma kolejnymi propozycjami dotyczącymi upowszechnienia wiedzy o dokonaniach 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, wzmacnianiu przekazu o dokonaniach maczkowców do szkół patronackich, przygotowaniu wydawnictw popularno-naukowych, dyskontowaniu historii 11 LDKPanc w obliczu 30. rocznicy otrzymania imienia Króla Jana III Sobieskiego. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że ambitne plany muszą być wsparte dalszym rozwojem organizacyjnym FOPP i aktywnością zrzeszonych środowisk.

Ostatnim akcentem podbeskidzkiego spotkania było oddanie honorów przed grobem rtm. Witolda Deimla, ostatniego prezesa Związku Kół 1 DPanc, który spoczywa na bielskim cmentarzu.
Wspominano również bielszczanina, oficera 1 DPanc, znanego artystę por. Adama Bunscha, który wraz z rtm. Stanisławem Glasserem stworzył odznakę wyróżniającą 1 DPanc noszoną obecnie na mundurach „czarnej dywizji”.

Źródło: Waldemar Kotula

PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Gwiazdy sportu dają lekcję
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ślubowanie kadetów OPW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W rezerwie pasywnej będą oceny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowe śmigłowce kawalerii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Spadochroniarze na Podlasiu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Będą kolejne „Daglezje-P”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO