moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sto dni w Afganistanie

Minęło sto dni działalności XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W tym czasie polscy żołnierze zatrzymali ponad 60 rebeliantów, w tym 4 groźnych terrorystów znajdujących się na tak zwanej liście JPEL. Zlokalizowano także i zniszczono 26 miejsc, w których rebelianci magazynowali broń, amunicję i materiały do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych.


Jak podkreśla dowódca zmiany generał brygady Andrzej Tuz najważniejsze jest jednak to, że: „zgrały się wszystkie komponenty tworzące polski kontyngent i dobrze ze sobą współpracują”. Ta dobra współpraca przekłada się na wyrażaną opinię o naszej działalności wśród najwyższych dowódców sił koalicyjnych. W trakcie ostatniej wizyty dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w dowództwie RC-E o działalności naszego kontyngentu pozytywnie wyraził się generał John Allen, głównodowodzący siłami ISAF w Afganistanie. Dowódca sił ISAF potwierdził dobrą współpracę z polskimi żołnierzami. W swoich podziękowaniach podkreślił, że nasze dotychczasowe działanie w prowincji Ghazni doprowadziło do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i stopnia wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, w szczególności policji i wojska. – Za swoją działalność jesteśmy chwaleni przez Amerykanów i, oczywiście, przez Afgańczyków. Jako Polak jestem z tego dumny – potwierdził generał brygady Andrzej Tuz.

Wspólne działanie

– Głównym zadaniem zgrupowania bojowego jest prowadzenie wspólnych działań z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa w celu neutralizacji działalności ugrupowań rebelianckich i zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej w kluczowych dystryktach – wyjaśnia rolę swoich żołnierzy podpułkownik Sławomir Kocanowski, dowódca zgrupowania bojowego. W tym celu pododdziały wykonały zarówno w dzień, jak i w nocy ponad 500 operacji i prawie 300 patroli. Efektem wspólnych działań z afgańskimi żołnierzami i policjantami było przejęcie ponad 80 elementów składowych do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych, tzw. IED, oraz ponad 600 kilogramów materiału wybuchowego domowej produkcji. Ponadto, zniszczono prawie 1000 sztuk amunicji, rakiet, pocisków i broni wraz z wyposażeniem.

Rozwój zdolności

Jednym z podstawowych zadań postawionych przed polskimi żołnierzami wchodzącymi w skład XII zmiany jest rozwój zdolności Afgańskich Sił Bezpieczeństwa do samodzielnego zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Afganistanu. Zadanie to pozwoliło na zmianę charakteru misji na szkoleniowo-stabilizacyjną.

Na potrzebę realizacji zadań z zakresu mentorowania oraz doradztwa w strukturach Polskiego Kontyngentu Wojskowego zostały utworzone zespoły doradcze MAT (z ang. Military  Advise Team). Jeden, szczebla brygady, kierowany przez podpułkownika Krzysztofa Gramsza, współpracujący z dowództwem 3 Brygady Afgańskiej oraz dwa zespoły szczebla kandaku (batalionu): bojowy i logistyczny, kierowane przez majora Sergiusza Ranieckiego i kapitana Tomasza Szatkowskiego. Natomiast w celu realizacji działalności doradczej dla afgańskiej  policji utworzone zostały, również na odpowiednich szczeblach, zespoły doradcze policji PAT (z ang. Police Advisor Team). Obecnie XII zmiana PKW posiada 5 takich zespołów doradczych: jeden szczebla prowincjonalnego i cztery na szczeblu dystryktów, składające się z żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Żołnierze z zespołów doradczych policji realizują działalność doradczą w stosunku do policjantów z jednostek dystryktowych, jak też doradzają policjantom pracującym w Kwaterze Głównej Policji w prowincji Ghazni.

Cicho i skutecznie

Duży wkład w działalność operacyjną kontyngentu mają niewątpliwie sukcesy odnoszone przez komandosów ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych oraz działalność oficerów Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Ich połączone, a co najważniejsze skuteczne, działania doprowadziły do zatrzymania 4 najgroźniejszych terrorystów znajdujących się na liście JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List), w tym między innymi Abdula Kabira, najbardziej poszukiwanego taliba we wschodnim Afganistanie. Ten groźny terrorysta znajdował się na pozycji nr 1 listy „TOP 10” RC EAST – najbardziej aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu. Operację specjalną przeprowadzili żołnierze z Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych wspólnie z „afgańskimi tygrysami” z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.

Nie tylko karabiny

Jednym z najważniejszych celów pobytu polskiego żołnierza w prowincji Ghazni jest poprawa losu jej mieszkańców. Na nią składają się zarówno liczne projekty rozwojowe zrealizowane w prowincji, jak i szeroko rozumiana pomoc humanitarna. W  2012 roku Zespoły Specjalistów Odbudowy Prowincji (PRT) zakończyły 37  projektów rozwojowych na łączną sumę ponad 20 milionów złotych i 6 milionów dolarów. Były to projekty związane  z rozbudową i poprawą infrastruktury w prowincji, szkoleniami pracowników administracji publicznej oraz szkoleniami  zawodowymi dla kobiet i mężczyzn.

Kolejnym elementem wpływającym na poprawę losu Afgańczyków, szczególnie w okresie srogiej zimy, jest pomoc humanitarna. Tylko od listopada 2012 roku żołnierze XII zmiany PKW zaplanowali  i  uczestniczyli  w około 40 akcjach udzielania pomocy dla najbiedniejszych  mieszkańców  prowincji. W czasie tych akcji żołnierze  rozdali dla najbardziej potrzebujących mieszkańców prawie 40 tysięcy sztuk różnego  rodzaju asortymentu, w tym: 5751 szt. kocy, 5000 szt. środków czystości (proszki,  mydła, pasta  do  zębów), około 10 tysięcy przyborów szkolnych (plecaki,  zeszyty, kredki itp.), 8477 sztuk ubrań, butów oraz wiele innych  rzeczy, które pomogą przetrwać w srogich afgańskich warunkach klimatycznych.

Przede wszystkim ratować

Bardzo ważną rolę na misji odgrywa również polski  szpital polowy w  bazie Ghazni wraz ze wspaniałymi  lekarzami  i personelem  medycznym. Polscy lekarze od samego początku misji opiekują się szpitalem  miejskim  w  Ghazni. Do szpitala tego przekazali  znaczne  ilości leków. Usprawnili  i uruchomili  nieczynną od  roku  aparaturę  anestezjologiczną,  przeszkolili  afgańskich  anestezjologów i przeprowadzili  z  nimi wspólne operacje. Polski szpital w bazie Ghazni przeznaczony jest do zabezpieczenia wszystkich żołnierzy sił koalicyjnych, w tym żołnierzy i policjantów afgańskich.

Tolerancja i poszanowanie

W Akademii Policyjnej w Ghazni komendant centrum podpułkownik Paweł Krasuski zainicjował budowę nowego meczetu dla studentów i kadry instruktorskiej policji afgańskiej. Meczet stanął w samym sercu Akademii. Jego budowa trwała dwa dni. Komendant afgańskiej akademii podpułkownik Malang wyraził uznanie dla polskich żołnierzy. Podziękował on polskim instruktorom za trud, wysiłek i zaangażowanie włożone w jego budowę.

*******

XII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczy ok. 1800 żołnierzy i pracowników wojska. Składa się w głównej mierze z żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Oprócz żołnierzy „błękitnej  brygady”, swoje zadania w rejonie operacji realizują również żołnierze z wielu innych instytucji i jednostek Wojska Polskiego, m.in.: 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Żandarmerii Wojskowej, 9 i 18 Pułku Rozpoznania, jednostki GROM i Jednostki  Wojskowej Komandosów z Lublińca, Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, 1 i 2 Pułku Saperów ,10 Brygady Logistycznej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz przedstawiciele z Centrum Szkolenia i Doktryny Sił Zbrojnych, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Centralnej Grupy Działań Psychologicznych.

Źródło: kpt. Janusz Błaszczak/ Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan

PZ

autor zdjęć: Archiwum PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojna o porządek świata
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO