– Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i utrwalać pamięć w tych najtrudniejszych chwilach – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski wręczając Ordery Krzyża Niepodległości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W ceremonii, która odbyła się w czwartek (28.bm.) w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie i doradcy prezydenta RP oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
– Wszystkie wyrzeczenia, wszelka poniewierka, wszystkie straty, ból, czasem śmierć, długotrwała marginalizacja – to wszystko było ku chwale naszej Ojczyzny – powiedział Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości.
– Trzeba o tym pamiętać w imieniu Polski, trzeba dziękować za postawę w życiu. Chciałem zapewnić, że to nie prezydent, to Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i stara się utrwalać pamięć o tych najtrudniejszych chwilach, kiedy tylko nieliczni byli w stanie kontynuować walkę niemalże w beznadziejnych warunkach – zaznaczył. Jak dodał, w naszej historii – od czasu do czasu jedyną bronią była zdolność do kontynuowania walki pomimo wszelkiej nawet logiki.
Bronisław Komorowski wspomniał o przypadającej w tym roku 150. rocznicy powstania styczniowego. – To 150 lat temu w podobnych warunkach, też niesłychanie trudnych, bez szans na zwycięstwo poszliśmy w bój o wolność, niepodległość – powiedział.
– Historia polska zatoczyła wielkie koło i jeszcze raz – Państwo, jako ostatni żołnierze II RP, trwaliście na posterunkach walki o wolność, niepodległość i suwerenność Polski i doczekaliście, choć nie wszyscy, razem doczekaliśmy wolnej, najjaśniejszej III RP – podkreślił prezydent.
Bronisław Komorowski powiedział, że w piątek będzie w Żyrzynie, gdzie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę pod Żyrzynem z czasów powstania styczniowego. – To takie miejsce, które w sposób symboliczny wiąże dwie tradycje – powstania styczniowego i walki Żołnierzy Wyklętych – dodał. Zwrócił uwagę, że Żyrzyn był miejscem akcji żołnierzy podziemia zbrojnego w 1945 r., którzy zdobywali mundury sowieckie, zdobywali ciężarówki, które później posłużyły do rozbicia więzienia w Puławach.
– Chciałbym Państwu życzyć poczucia satysfakcji z Ojczyzny, która stara się o Was pamiętać, satysfakcji z tego, że macie swój nie do przecenienia udział we współczesnej wolności – podkreślił prezydent.
Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939–1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
Źródło: prezydent.pl
autor zdjęć: Artur Zakrzewski (DPI MON)
komentarze