moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SKON o przyszłości przemysłu obronnego

– To bardzo doby moment, żeby popracować nad sprawami polskiego przemysłu obronnego właśnie w takich zakładach jak Przemysłowe Centrum Optyki – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


W czwartek, w siedzibie Przemysłowego Centrum Optyki S.A. (obecnie Bumar PCO S.A., Warszawa) odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca podkomisji pani poseł Renata Butryn.

Uczestniczący w posiedzeniu minister obrony narodowej podkreślił, że spotkania w takich miejscach jak PCO są bardzo efektywne dla wspólnego wypracowania rozwiązań, mających na celu zdynamizowanie wzajemnej współpracy. Myślę, że z tego punktu widzenia bardzo cenna jest nasza obecność tutaj, ponieważ z dołu lepiej widać jak wygląda sytuacja wewnątrz poszczególnych zakładów  powiedział Tomasz Siemoniak. To dobry moment z dwóch powodów – dodał minister. Kilka tygodni temu mieliśmy okazję prezentować plany modernizacyjne na najbliższe lata. Bardzo nam zależy, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał polskiego przemysłu obronnego. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie ten przemysł jest konkurencyjny i innowacyjny, ma także duże szanse zdobywać zamówienia dla polskiej armii, ale i zamówienia eksportowe – podkreślił szef resortu obrony narodowej.

Kolejny powód, jak zaznaczył minister, to trwająca obecnie dyskusja nad przyszłością polskiego przemysłu obronnego. – Rada Ministrów chce do końca marca br. przyjąć pewne kierunki, założenia w tej sprawie – dodał szef resortu obrony.

W trakcie posiedzenia podkomisji gospodarz spotkania pan Ryszard Kardasz, prezes Zarządu Bumar PCO S.A. przedstawił główne założenia i cele PCO, a także zaprezentował centrum badawczo-produkcyjne – własne zaplecze badawczo-rozwojowe, w którym powstają, a potem są sprzedawane wszystkie wyroby zakładu.

Uczestniczący w spotkaniu podkomisji podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak, odpowiadając na pytania posłów w sprawie współpracy z PCO powiedział, że jest ona oceniana bardzo wysoko.

Wiceminister Skrzypczak wspomniał także o produktach PCO, które są obecnie wykorzystywane w polskiej armii. – Oczekiwania żołnierzy zostały spełnione. Sprzęt sprawdza się nie tylko w kraju, ale także w Afganistanie, gdzie służą nasi żołnierze. Odnosząc się do perspektyw współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z PCO Waldemar Skrzypczak podkreślił, że obecne kontakty rokują dobre relacje na przyszłość. Jak powiedział wiceminister: – Jakość wytwarzanych tu produktów jest bardzo wysoka, co spotyka się z pozytywnymi opiniami użytkowników, czyli  żołnierzy.

Mówiąc o przyszłej współpracy Waldemar Skrzypczak wspomniał m.in. o projekcie TYTAN – indywidualnym wyposażeniu żołnierza. – To pozwoli wyposażyć żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt – podkreślił. Podsumowując swoją wypowiedź dodał, że jeżeli PCO i BUMAR Elektronika zaangażują się w projekty MON, to mają duże szanse na rozwój i eksport.

***

Bumar PCO S.A. jest spółką należącą do Grupy Bumar. Podstawową działalnością Bumar PCO S.A. jest produkcja i sprzedaż wyrobów optoelektronicznych, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska.

Bumar PCO S.A. zajmuje się produkcją:
systemów kierowania ogniem,
noktowizorów,
systemów wykrywania promieniowania laserowego,
systemów obserwacyjnych.

Obecnie Spółka zatrudnia ponad 500 wykwalifikowanych pracowników.

Źródło: MON

PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Shade
1363251060
...odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. To jedna z 5 podkomisji Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Zasiada w niej 29 posłów. Komisja Obrony Narodowej to zaś jedna 26 komisji stałych. Prezes Ryszard Kardasz był: Dyrektorem Osrodka Badawczo Rozwojowego w Stalowej Woli, Członkiem Zarzadu, nastepnie Prezesem Zarzadu Huty Salowa Wola, Doradca Zarzadu Grupy Kapitałowej Bumar, Członkiem Rady Zarzadzajacej ds. Certyfikacji Instytutu Maszyn Budowlanych i Górnictwa Skalnego, Przewodniczacym Zwiazku Pracodawców Przemysłu Zbrojeniowego, Członkiem Kapituły Zwiazku Przemysłu Handlu i Finansów, Wiceprzewodniczacym Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, Przewodniczacym Rady Programowej Podkarpackiego Klubu Biznesu, Członkiem Rady Programowej „Przegladu Mechanicznego” oraz Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. Ponadto sprawował funkcje Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Mechaników Polskich w województwie podkarpackim. Był członkiem kilku Rad Nadzorczych m. in. Mostostalu S.A. Stalowa Wola oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczosci. W 2008 roku został przez Ministra Skarbu Panstwa powołany na Przewodniczacego Rady Nadzorczej Huty Stalowa Wola S.A. Wnioski, drodzy internauci, wyciągnijcie sami.
3A-29-E3-9F

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO