moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas na panią generał

„To zajęcie dla mężczyzn” – wciąż słyszą Polki, które chciałyby wstąpić do armii. I chociaż jest ich w wojsku coraz więcej, dowodzą, znają się na Rosomakach, pilotowaniu myśliwców i wyjeżdżają na misje, nie ma wśród nich generała. – Zmiany przyjdą, ale prawdopodobnie dopiero w przyszłym pokoleniu – mówi kmdr Bożena Szubińska, pełnomocnik ministra obrony ds. wojskowej służby kobiet.


W Wojsku Polskim służy prawie trzy tysiące kobiet. Nie lubią pytań, czy czują się jak maskotki z męskim świecie. Stanowczo zaprzeczają. – One oczekują, że ja i ich koledzy będziemy w nich widzieć żołnierza, nie kobietę – mówi gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W jego jednostce służy około 120 kobiet, 11 z nich dowodzi plutonami, 25 jest kierowcami samochodów wojskowych, a dwie są saperami.

Kobiety w mundurach coraz częściej zdobywają stanowiska i umiejętności do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn. Por. Katarzyna Tomiak to pierwsza Polka, która została pilotem myśliwca. Ma dopiero 25 lat i w październiku zeszłego roku po raz pierwszy leciała MiG-29. – Przeciera szlaki innym kobietom – mówi ppłk Janusz Chojecki z dęblińskiej „Szkoły Orląt”. Ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, razem z nią specjalizację na odrzutowce robiły inne kobiety, ale tylko ona pilotuje MiG-29.

Pierwsza w historii kobieta ukończyła też ekstremalny kurs „Lider” . Kpr. Sylwia Sikora z 11 Batalionu Dowodzenia udowodniła, że jest prawdziwym przywódcą. – Trzeba mieć nietuzinkową osobowość, żeby skończyć ten najbardziej ekstremalny kurs podoficerski w Polsce – mówił po jego zakończeniu ówczesny  pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych ds. podoficerów starszy chor. sztab. Andrzej Wojtusik.

Por. Anna Górecka wyszkoliła już kilkudziesięciu pilotów śmigłowców. Jest dziś jedyną w Siłach Powietrznych kobietą pilotem-instruktorem, uczy latania na Mi-2, SW-4 Puszczyk i W-3 Sokół. Według niej nie ma znaczenia, czy na fotelu instruktora w śmigłowcu siedzi kobieta czy mężczyzna. – Nikt nigdy nie ułatwiał mi pracy, tylko dlatego, że jestem kobietą. Mam czasami wrażenie, że więcej się ode mnie wymaga niż od pozostałych pilotów. Mam duże doświadczenie, odpowiednio wysoki nalot, dlatego skierowano mnie na szkolenie instruktorskie. Chciałabym, żeby inne kobiety-piloci podnosiły swoje kwalifikacje i też były instruktorkami – mówi por. Górecka.


A o tym jak radzą sobie kobiety w Afganistanie, czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

ek, mks, łz,

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Emeryt
1362930960
Fajnie, ale dlaczego kobiety-żołnierze mają inne (niższe) normy na corocznym egzaminie sprawnościowym? Czyżby w boju też miały mieć ulgi? Czy ktoś będzie informował potencjalnego przeciwnika, że po drugiej stronie ma żołnierza-kobietę, która nie musi np. tak szybko biegać?
E7-2A-E7-B1
~major
1362926160
Czołem pułkowniku, w nasze linie obrony wdarł się nieprzyjaciel, proszę mnie połączyć z generałem .To niemozliwe pułkowniku . _ Dlaczego ???????? - własnie jest na porodówce
9D-72-F5-28
~PPW
1362846480
Ciekawe co będzie jak trzeba będzie zabijać, słowa jakie powiedział Pawlak w filmie "Niema mocnych"- "lepiej uciekajmy do domu" ?
F3-BA-6A-C2
~Vesemir
1362784680
KOBIET NIE POWINNO BYĆ W WOJSKU BO ONE NIE BIORĄ UDZIAŁU W WALKACH A IM WRÓG NIE POPUŚCI i MOZĘ JE ZGWAŁCIĆ POZATYM ZANIŻAJA ŚREDNIE POPATRZcie NA TABELE prZYjmoWANiA mĘrZczYZN I KOBIET JAKIE SĄ WYMOGI
E8-CB-1B-5B
~Binio
1362760860
Och-Te nasze witaminy.
E4-7A-CB-AE
~ads
1362748860
Oficjalnie amerykańska armia jest wzorem równouprawnienia – co dziesiąty żołnierz wysłany na Bliski Wschód to kobieta. Nieoficjalnie w koszarach trwa cicha wojna domowa – co trzecia żołnierka została zgwałcona przez któregoś ze swoich http://kobieta.newsweek.pl/kobiety-w-armii-usa--seks-na-rozkaz,63421,1,1.html
AD-DD-E4-3C
~qwerty
1362725580
Nie ma okoliczności , aby zweryfikować wasze błędy! Ale pewnie przyjdzie taki czas i wtedy kobieta żołnierz pokaże wam swoje umiejętności... Zapewne L4 albo urlop na dziecko weźmie, bo w tym są najlepsze w MONie
0B-F0-5F-1E

Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Offset dla „Wisły”
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Spadochroniarze na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO