moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Partnerski dialog

8 marca 2013 roku w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego zakończyły się trwające od 4 marca polsko-amerykańskie rozmowy sztabowe. Spotkanie krakowskie było trzecim takim przedsięwzięciem zrealizowanym w relacjach bilateralnych w ostatnich kilku latach.

Rozmowy prowadzone na szczeblu Wojsk Lądowych to inicjatywa, której głównym celem pozostaje budowanie partnerskiego dialogu między obydwoma krajami. Tym razem delegacji amerykańskiej przewodniczył generał dywizji Jeffrey J. Snow, a przewodniczącym polskiej strony był zastępca szefa Sztabu Wojsk Lądowych, generał brygady Marek Mecherzyński. Obrady odbywały się w dwóch grupach roboczych. Pierwszą z nich, której pracami kierował ze strony polskiej szef Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych G-5, pułkownik Piotr Żurawski, była grupa robocza do spraw transformacji i profesjonalizacji. Drugą była grupa do spraw szkolenia, a jej pracami ze strony gospodarzy kierował podpułkownik Grzegorz Parol z 5 Pułku Artylerii z Sulechowa.

Przedmiotem rozmów, zarówno plenarnych jak i prowadzonych w obu grupach tematycznych była  problematyka dalszej współpracy Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych oraz Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Omówiono stan realizacji zagadnień podjętych podczas poprzednich, drugich rozmów sztabowych, które odbyły się w Waszyngtonie w czerwcu 2011 roku.

Wielość wspólnych inicjatyw, które realizowali do tej pory żołnierze polscy i amerykańcy udowadnia, że tego typu spotkania mają rację bytu. Warto wspomnieć między innymi wspólny desant żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, który przeprowadzono w czasie największego ćwiczenia Wojsk Lądowych, jakie zorganizowano w roku 2011 na poligonie drawskim pod kryptonimem „Dragon-11”.

Innym przykładem są cykliczne ćwiczenia „Bagram” przygotowujące kolejne zmiany Polskich Sił Zadaniowych kierowane do Afganistanu, w których strona amerykańska pełni nie tylko rolę mentora, ale także współćwiczącego. Od kilku rotacji żołnierze polscy i amerykańscy współdziałają na terenie tej samej prowincji – Ghazni. Afganistan to dowód, że nasza bilateralna współpraca ma jak najbardziej namacalny wymiar i to na każdym poziomie – począwszy od szczebla operacyjnego, poprzez taktyczny, a na bezpośrednich kontaktach żołnierzy z plutonów i drużyn skończywszy. Sprawdzianem partnerstwa są bowiem wspólne patrole i łączone operacje, w których współdziałają ze sobą Amerykanie, Polacy i Afgańczycy.

Równie ważna pozostaje współpraca szkoleniowa, która owocuje wymianą słuchaczy na różnego typu kursach i szkoleniach specjalistycznych. Uczestniczą w nich zarówno oficerowie, jak i podoficerowie. Niemal standardem stało się wysyłanie całych pododdziałów z Polski na szkolenia do centrów szkolenia i szkół amerykańskich w Niemczech, jak choćby ośrodek szkolenia w Hochenfels, czy centrum szkoleniowe w Oberamerghau.

Z drugiej strony żołnierze amerykańscy brali udział w kursach na przykład w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych, działającej w ramach poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Potwierdzeniem wymiany szkoleniowej jest również kierowanie żołnierzy na kursy i szkolenia różnego szczebla realizowane w uczelniach wojskowych w Stanach Zjednoczonych.

Potwierdzeniem dobrych relacji bilateralnych było sprowadzenie do Polski trenażera do szkolenia counter-IED, co miało miejsce w czasie szkoleń X, XI i XII zmiany PKW Afganistan. Był to pierwszy raz, gdy strona amerykańska zdecydowała się użyć tego zestawu do szkolenia poza terenem swojego Centrum.

Wzajemne kontakty to również wizyty składane w Dowództwie Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli i w jednostkach Wojsk Lądowych przez amerykańskich dowódców różnego szczebla, rozmowy i wymiana doświadczeń związanych z procesem profesjonalizacji i modernizacji technicznej Wojsk Lądowych. To tylko niektóre przykłady korzyści, jakie obu stronom przyniosły kontakty i rozmowy prowadzone na poziomie Wojsk Lądowych.

Końcowym akcentem krakowskiego spotkania było podpisanie przez przewodniczących obu delegacji uczestniczących w rozmowach sztabowych memorandum, w którym określono kierunki prac do czasu zorganizowania kolejnych rozmów sztabowych. Spotkanie to udowodniło, że partnerski dialog, jaki na co dzień prowadzą ze sobą Polacy i Amerykanie, przyczynia się do lepszego poznania, zacieśnienia współpracy na różnych polach, przy jednoczesnych wymiernych korzyściach dla obu stron.

Źródło: Jacek Matuszak, mjr Andrzej Krzywicki

PZ

autor zdjęć: sierż. Sławomir Bergel

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kadisz za bohaterów
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO