moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska Specjalne to wojska przyszłości

O roli i miejscu wojsk specjalnych w Polsce mówił studentom Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong.

Ten nietypowy wykład uświadomił młodym ludziom, jak ważne są jednostki specjalne we współczesnym świecie, gdzie zagrożenia mają już całkiem inny charakter niż kiedyś, a konflikty i wojny są asymetryczne. Wykład szefa DWS na uniwersytecie jest efektem podpisanego porozumienia pomiędzy uczelnią, a Dowództwem Wojsk Specjalnych.

Wojska specjalne od czasu ich powstania przeszły niełatwą drogę. Jak podkreślał gen. Patalong przed powstaniem Dowództwa Wojsk Specjalnych istniały olbrzymie dysproporcje w rozwoju poszczególnych jednostek specjalnych. Spowodowane to było głównie rozproszeniem poszczególnych jednostek specjalnych w systemie dowodzenia, brakiem spójności zarówno w szkoleniu, jak i wyposażeniu. Dlatego właśnie konieczne było stworzenie w 2007 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych i powołania Wojsk Specjalnych jako rodzaju sił zbrojnych. Pozwoliło to nie tylko usprawnić działania poszczególnych jednostek, ale i współpracę pomiędzy nimi. Każda z jednostek zarówno Grom, JWK , Formoza jak i Agat czy Nil różnią się od siebie, realizują inne zadania.

Dodatkowo, już w 2008 roku Polska zadeklarowała gotowość do osiągnięcia przez Siły Zbrojne RP statusu państwa wiodącego w obszarze operacji specjalnych NATO oraz osiągnięcia zdolności do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi. W ślad za tym w roku 2009 zostało podpisanie porozumienie o współpracy Dowództwa Operacji Specjalnych USA i Dowództwa Wojsk Specjalnych. Te decyzje stały się podstawą do dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.

Przykładem skutecznego działania wojsk specjalnych jest z pewnością nasze zaangażowanie w misji ISAF w Afganistanie. Tylko w ciągu dwóch ostatnich zmian Zgrupowanie Wojsk Specjalnych przejęło ponad znaczne ilości materiałów i urządzeń przygotowanych do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Szacuje się, że dzięki operacjom specjalnym udało się zapobiec ponad 700 atakom na siły koalicji, w tym głównie na żołnierzy polskich w strefie Ghazni. Gen. Patalong podkreślił pełną współpracę i realizacje zadań z komponentami wojsk konwencjonalnych. Komandosi uzyskują bowiem najlepsze efekty w operacjach połączonych − we współdziałaniu z Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi oraz Marynarką Wojenną. Takie wykorzystanie potencjału daje skupienie wysiłku i uzyskania synergii działań.

Podczas wykładu generał Patalong podkreślał także unikatowość jednostek specjalnych w których „człowiek jest ważniejszy niż sprzęt, a jakość lepsza niż ilość”. Jak zawsze wśród młodych ludzi bardzo duże zainteresowanie budziły zasady naboru do służby w Wojskach Specjalnych. General Patalong podkreślał, że przyjęcie do służby w jednostce Wojsk Specjalnych zawsze jest poprzedzone selekcją lub kwalifikacją. Jest to wyjątkowo trudny test fizyczno- psychologiczny, który zalicza tylko niewielki procent kandydatów. – Takie surowe kryteria naboru nie dziwią,  jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż żołnierze Wojsk Specjalnych szkolą się i walczą w każdych warunkach klimatycznych i terenowych, posługują się najnowszą techniką bojową, w operacjach współdziałają i współpracują z najlepszymi – zaznaczył dowódca Wojsk Specjalnych. Polscy specjalsi na przestrzeni ostatnich 18 lat uczestniczyli w 9 międzynarodowych misjach realizowanych w Azji, Afryce, Ameryce Płd. i w Europie pod auspicjami ONZ, NATO czy też w ramach koalicji.

Kończąc spotkanie ze studentami dowódca Wojsk Specjalnych podkreślił, że w opinii wielu analityków bezpieczeństwa Wojska Specjalne to wojska przyszłości. – Stanowią one niezwykle efektywny instrument w rękach państwa, najlepiej nadający się do reagowania w obliczu zarówno obecnych, jak i nowych nieprzewidywalnych zagrożeń. Posiadają przy tym unikalną zdolność do szybkiego rozwinięcia i osiągnięcia gotowości do działania w każdym środowisku walki – powiedział w konkluzji wykładu gen. Patalong.

Źródło: WS

PZ

autor zdjęć: Arch. WS

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO